Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Jan Paweł II dążył do tomistycznego rozumienia relacji między rozumem a wiarą. Przemówienie o. Michała Palucha

Jan Paweł II dążył do tomistycznego rozumienia relacji między rozumem a wiarą. Przemówienie o. Michała Palucha

Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Czy muszę dodawać, że nasz najznakomitszy wychowanek nawiązał tą frazą do dzieła Doktora Anielskiego? W istocie, przez cały jego pontyfikat widać bardzo konsekwentne dążenie do tomistycznego rozumienia relacji między rozumem a wiarą – mówił o. Michał Paluch, rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu, podczas otwarcia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II.

Eminencje,
Ekscelencje,
Czcigodni Bracia i Siostry,
Profesorowie i studenci Angelicum,
Panie i Panowie,

Witamy na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza, Angelicum, w Rzymie! Z wielkim wzruszeniem witam Państwa w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły na uroczystości otwarcia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła jest najbardziej znanym i najwybitniejszym uczniem Angelicum. Otwarcie nowej instytucji pod jego patronatem to dla naszej uczelni zaszczyt i źródło wielkiej radości – tym większej dla rektora – Polaka, który może być uznany za należącego do "pokolenia JPII".

Dzięki możliwościom, jakie daje technologia, możemy dziś świętować razem z polskimi przedstawicielami Fundacji św. Mikołaja i Futura Iuventa. Za pośrednictwem internetu łączymy się również ze strategicznymi dobroczyńcami tego dzieła oraz Prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów. Jest wśród nas również wirtualnie gość specjalny z Paryża – profesor Rémy Brague, który wygłosi wyjątkowy wykład inauguracyjny.

Pozwólcie, że pokrótce przybliżę Państwu specyfikę miejsca, w którym się znajdujemy. Angelicum to instytucja dominikańska. Początki naszego Uniwersytetu sięgają średniowiecznego Domu Studiów Dominikańskich w Rzymie, założonego w XIII wieku. To tu wykładał niegdyś św. Tomasz z Akwinu. Dziś Angelicum, jeden z siedmiu papieskich uniwersytetów w Rzymie, ma około tysiąca studentów 97 różnych narodowości, pochodzących ze wszystkich kontynentów (z wyjątkiem Antarktydy). Wśród naszych wychowanków znajduje się około 140 biskupów, arcybiskupów i kardynałów mieszkających w różnych częściach świata.

To tutaj w latach 1946-1948 Karol Wojtyła przygotował swoją pracę doktorską a do niniejszej auli uczęszczał na zajęcia jako młody badacz. Już jako Jan Paweł II odwiedził Angelicum dwukrotnie, choć wcześniej, jako biskup i kardynał wracał tu dość regularnie by spotkać się ze swoimi profesorami, zwłaszcza ks. Feliksem Bednarskim. Właśnie podczas tych wizyt w latach 1979 i 1997 wygłosił bardzo obszerne przemówienia skierowane do środowiska akademickiego.

To tutaj w latach 1946-1948 Karol Wojtyła przygotował swoją pracę doktorską a do niniejszej auli uczęszczał na zajęcia jako młody badacz

Zanim oddamy głos naszym znamienitym gościom, pozwolę sobie wspomnieć o jeszcze jednej rocznicy. Za kilka tygodni, 2 czerwca, obchodzić będziemy 40-lecie słynnego przemówienia wygłoszonego przez Jana Pawła II w paryskiej siedzibie UNESCO. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który zwrócił się do tej szlachetnej organizacji. Pozwolę sobie przypomnieć tylko jedno zdanie z tego niezwykle bogatego i ważnego wystąpienia. Kluczowe słowa, które nadały mu wyjątkowy ton: genus humanum arte et ratione vivit – Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Czy muszę dodawać, że nasz najznakomitszy wychowanek nawiązał tą frazą do dzieła Doktora Anielskiego? W istocie, przez cały jego pontyfikat widać bardzo konsekwentne dążenie do tomistycznego rozumienia relacji między rozumem a wiarą, głębokie przekonanie o kluczowej roli filozofii w tworzeniu przestrzeni dialogu ze współczesną kulturą oraz podkreślenie krytycznej roli dyskusji antropologicznej. Instytut Kultury, utworzony na Wydziale Filozoficznym naszej uczelni, zajmuje oczywiste i ważne miejsce w tym tomistyczno-wojtyliańskim projekcie. 

Bądźmy dziś wszyscy wdzięczni Bogu za życie i dzieło Karola Wojtyły, Jana Pawła II, jak i za to że nasza wdzięczność może przybrać tak konkretną i namacalną formę. Przede wszystkim chcę podziękować tym, którzy stoją za urzeczywistnieniem projektu nowego Instytutu. Jak wiemy, dominikanie mają czasem problem z przejściem od potencji do aktu. Z wielką wdzięcznością myślę o Dariuszu Karłowiczu, Joannie Paciorek i Mateuszu Bednarkiewiczu z Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura Iuventa. Wasze odważne pomysły i skuteczność w ich realizacji bardzo nas zainspirowały i uwolniły wielkie pokłady energii potrzebnej do działania. Pragnę powitać w szczególny sposób Panią Jolantę i Pana Mirosława Gruszków, Krzysztofa Domareckiego i Wojciecha Piaseckiego – sponsorów strategicznych tego przedsięwzięcia. Bez waszej hojności nie świętowalibyśmy dzisiaj. Chcę również wspomnieć o nieocenionej pomocy moich zakonnych braci. Ten projekt nie byłby możliwy bez otwartości i współpracy o. Serge-Thomas Bonino, dziekana Wydziału Filozoficznego, i o. Pawła Kozackiego, Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów. Jestem także bardzo wdzięczny ks. Ryszardowi Rybce za przyjęcie propozycji stanowiska pierwszego dyrektora Instytutu. 

Najwyższy czas na główne przesłanie dzisiejszego wieczoru. Jak wielu z Państwa wie, na okoliczność otwarcia Instytutu otrzymaliśmy wyjątkowy list od papieża Franciszka. Zapraszam do uroczystego odczytania papieskiego przesłania arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego, szefa trzeciej sekcji w sekretariacie stanu, który zgodził się sprawować rolę specjalnego wysłannika Jego Świątobliwości.

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.