Zostań fundatorem Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie

Wesprzyj
Już zebraliśmy

Historyczny moment. Zostań fundatorem Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie powoływanego w 100-lecie urodzin papieża

 

To z naszej strony próba spłacenia niespłacalnego długu – Jolanta Gruszka, Rada Fundatorów

 

W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum) powołujemy do życia Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Jego misją jest refleksja nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego Kościoła i świata w odniesieniu do myśli i nauczania św. Jana Pawła II.  W gronie wykładowców znajdą się wybitni intelektualiści z całego świata m.in. prof. Remi Brague z paryskiej Sorbony, który poprowadzi zajęcia poświęcone chrześcijańskiej antropologii kultury. Pierwsi studenci zaczną zajęcia wraz z początkiem roku akademickiego 2020/2021. Równolegle uruchomiony zostanie program stypendialny dla młodych naukowców i studentów z Polski.

 

Usytuowanie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie nie jest przypadkowe. Angelicum jest jedną z najbardziej wpływowych uczelni katolickich na świecie, która kształci przyszłe elity Kościoła z 60 krajów świata wywierając bardzo istotny wpływ na sposób myślenia i kierunki zmian dokonujące się w Kościele. To na tej uczelni w latach 1946-48 młody ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, budował swoją formację intelektualną i duchową i tu napisał swój doktorat.

 

Inicjatorami powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II jest środowisko skupione wokół Fundacji Świętego Mikołaja (Teologii Politycznej) i Fundacji Futura – Iuventa.

 

Ta nowa międzynarodowa instytucja akademicka, powołana do życia z inicjatywy polskich środowisk katolickich, będzie gościć wybitnych naukowców, prowadzić interdyscyplinarne badania naukowe, prace dydaktyczne, a także intelektualną refleksję nad kluczowymi problemami współczesnego świata, widzianymi z intelektualnej i duchowej perspektywy Świętego Jana Pawła II.

– o. prof. Michał Paluch OP, rektor Angelicum

 

Święty Jan Paweł II był najważniejszą postacią dla naszego pokolenia i dla nas osobiście. W dniu jego wyboru byliśmy licealistami. Dlatego uznajemy za dzieło życia możliwość wsparcia tej niezwykłej formy kultywowania Jego myśli o chrześcijaństwie, o Europie, o Polsce jaką jest Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie. Nowe pokolenia zyskają wiele na rozumieniu siebie i świata studiując myśl Świętego Papieża z Polski, którego rola wykracza poza obecny horyzont i ma kolosalne znaczenie dla przyszłości Kościoła i świata. To z naszej strony próba spłacenia niespłacalnego długu.

– Jolanta Gruszka, Rada Fundatorów Instytutu

 

Św. Jan Paweł II był wybitnym myślicielem i filozofem, wyjątkowym Polakiem, którego spuścizna intelektualna ma charakter uniwersalny i jako taka powinna być przedmiotem dalszych badań, refleksji i twórczego namysłu. Rzym i Angelicum, Jego Alma Mater, jest do tego zadania wyjątkowo predestynowana. Wsparcie tego dzieła to dla mnie zaszczyt i zobowiązanie.

– Wojciech Piasecki, Rada Fundatorów Instytutu

 

Wierzymy, że wraz z Janem Pawłem II można i należy patrzeć nie tylko na czasy jego pontyfikatu, ale również na współczesne i przyszłe problemy wiary, filozofii, kultury, nauki, polityki i kwestie społeczne. Chcemy skupiać się nie tylko na badaniu dorobku Wielkiego Papieża, ale również na myśleniu wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

 Dariusz Karłowicz, Fundacja Świętego Mikołaja

 

Bardzo się cieszę, że tak prestiżowy ośrodek naukowy jak Angelicum będzie zajmował się aktualizowaniem oraz upowszechnianiem spuścizny duchowej i intelektualnej świętego Jana Pawła II w formie tak inspirującej, nowoczesnej i otwartej na dialog, jak Instytut Kultury. Dla mnie osobiście jest to kontynuacją pracy prowadzonej przez mego ojca, mecenasa Macieja Bednarkiewicza, który podczas pontyfikatu Jana Pawła II wspierał papieskie inicjatywy, zwłaszcza te adresowane do ludzi młodych, widząc w tym obowiązek tak wobec Wielkiego Papieża jak i przyszłości.

 

– Mateusz Jan Bednarkiewicz, Fundacja Futura – Iuventa

 

Więcej o Instytucie Kultury Św. Jana Pawła II

 

Przeczytaj list Papieża Franciszka

 

Przeczytaj rozmowę z rektorem Angelicum

 

Dariusz Karłowicz o misji Instytutu [ZOBACZ FILM]

 

18 maja 2020 roku, dokładnie w dniu 100 urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się uroczysta inauguracja Instytutu. Chcemy zaprosić Państwa do współdzielenia tego historycznego momentu. Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie w całości finansowany jest ze środków prywatnych.

  • Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości minimum 100 złotych na rzecz powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie otrzyma pocztą po zakończeniu zbiórki pamiątkowy obrazek z imiennym podziękowaniem za wpłatę cegiełki na ten cel, a także zostanie wymieniona w porządku alfabetycznym na liście darczyńców na stronie internetowej poświęconej Instytutowi.
  • Każda osoba, która przekaże darowiznę-cegiełkę w wysokości minimum 10 000 złotych na rzecz powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie otrzyma także po zakończeniu zbiórki mosiężną tabliczkę z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem oraz datą 18.05.2020, która zostanie umieszczona na okres 10 lat w największej, zabytkowej auli im. Jana Pawła II w Angelicum w Rzymie, w której równocześnie może zasiadać tysiąc osób, a także zostanie wymieniona w porządku alfabetycznym na liście darczyńców na stronie internetowej Instytutu. Istnieje możliwość przekazania darowizny w imieniu np. dzieci lub wnucząt, a tym samym ufundowania tabliczki z imieniem i nazwiskiem danej osoby.
  • Powołana została także Honorowa Rada Fundatorów Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie. Jeśli ktoś z Państwa pragnie w szczególny sposób włączyć się w budowanie Instytutu i np. sfinansować kilkuletni program stypendialny dla studentów, a tym samym dołączyć do grona Rady, prosimy o kontakt indywidualny. Do Rady Fundatorów może dołączyć już tylko kilkoro darczyńców.

 

Darowiznę można przekazać także tradycyjnym przelewem na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna setna rocznica urodzin JP2

 

Wpłaty w EURO i USD KLIKNIJ TUTAJ (napisz w tytule wpłaty: St. John Paul II Institute of Culture)

Wspieram

100
1000
10000
Podaj kwotę