Wesprzyj Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie

Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata, inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II.

Wesprzyj
Już zebraliśmy

To z naszej strony próba spłacenia niespłacalnego długu
– Jolanta i Mirosław Gruszka, Rada Fundatorów Instytutu


Wsparcie tego dzieła to dla mnie zaszczyt i zobowiązanie
 – Wojciech Piasecki, Rada Fundatorów Instytutu

 

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarnym ośrodkiem studiów i badań naukowych działającym na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum), którego najznamienitszym absolwentem jest św. Jan Paweł II. Uroczysta inauguracja Instytutu miała miejsce 18 maja 2020, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. 

 

Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata, inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Wykładowcami i współpracownikami Instytutu są wybitni intelektualiści z całego świata, reprezentujący różne dyscypliny naukowe: teologię, filozofię, nauki społeczne, historię, prawo i in. Realizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II studia, wykłady i projekty mają na celu nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z Nim o najistotniejszych kwestiach kultury duchowej, a więc m.in.: o solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie, czy kryzysie duchowym Europy.

 

Inicjatorami i współorganizatorami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum są polskie organizacje pozarządowe: Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa. Działalność Instytutu jest finansowana ze środków prywatnych. 

 

Powołanie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w sercu katolickiego świata - w Rzymie, na Angelicum, gdzie kształcą się przyszłe elity kościoła katolickiego – jest ogromnym sukcesem, ale też wyzwaniem. By prowadzić uruchomione projekty i rozwijać działalność Instytutu potrzebujemy środków finansowych. Z całego serca prosimy o wsparcie!


Pierwsze 4 lata działalności Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie to:

  • Uruchomienie rocznych, interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „JP2 Studies” od roku akademickiego 2021/2022;

  • Zajęcia dla studentów prowadzą m.in.: George Weigel,  Marek Cichocki, o. Jarosław Kupczak OP, Michał Gierycz; Rémi Brague, Jean-Luc Marion

  • Program stypendialny, dzięki któremu studenci z Polski mogą studiować przez rok na Angelicum w Rzymie.

  • Cykl otwartych „Wykładów Janopawłowych” („JP2 Lectures”) prowadzonych przez intelektualistów światowego formatu. Swoje wykłady w Instytucie wygłosili m.in.: Rémi Brague, John Cavadini, François Daguet OP, Chantal Delsol, Dariusz Gawin, John Finnis, Jean-Luc Marion, John Milbank, kard. Gianfranco Ravasi, Ewa Thompson, abp. Rowan Williams, George Weigel, Russel Hittinger, Carl A. Anderson, Lord John Alderdice, Andrea Riccardi, Stanisław Grygiel, Joseph Weiler, Marek A. Cichocki, Vittorio Possenti, ks. Franciszek Longchamps de Bérier, Mirosława Grabowska, Antoine Arjakovsky, s. Helen Alford oraz Dariusz Karłowicz.

  • Zorganizowanie we współpracy z St. Benet’s Institute (University of Oxford), Centre for Democracy and Peace Building (Belfast) oraz Instytutem Kultury Polskiej w Londynie cyklu debat „Re-thinking Solidarity” prowadzonych przez Lorda Johna Alderice'a.

  • Publikacje wydanie w języku polskim i angielskim „Myśląc z Janem Pawłem II", a także wydania angielskie książek o Pawle Włodkowica wraz z tłumaczeniem jego pism oraz Jacka Salija OP
  • Wydarzenia: Wystawa fotografii Adama Bujaka „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II”

  • Wystawienie w Rzymie spektakli Karola Wojtyły wyreżyserowanych przez prof. Jarosława Kiliana ze studentami Angelicum w rolach głównych. W 2022 roku rzymska publiczność mogła obejrzeć spektakl „Hiob”, a rok później „Brat naszego Boga”.
  • Projekt "Namalować katolicyzm od nowa", którego celem jest odnowienie sztuki sakralnej, ożywienie mecenatu i dyskusja wokół roli piękna w chrześcijaństwie. Zorganizowaliśmy wystawę obozów współczesnych wizerunków Jezusa Miłosiernego, a obecnie cykl wystaw poświęconych tajemnicom różańca.  

Zapraszamy Państwa do współtworzenia tego dzieła i wsparcia działań Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie:
  • Każda osoba, która przekaże darowiznę-cegiełkę w wysokości minimum 100 złotych na rzecz dalszych działań Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie otrzyma pocztą pamiątkowy obrazek z imiennym podziękowaniem za wpłatę cegiełki na ten cel, a także zostanie wymieniona w porządku alfabetycznym na liście darczyńców na stronie internetowej poświęconej Instytutowi.
  • Każda osoba, która przekaże darowiznę-cegiełkę w wysokości minimum 1 000 złotych na rzecz dalszych działań Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie otrzyma tytuł Patrona Stypendystów Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie, a także zostanie wymieniona na liście darczyńców na stronie internetowej poświęconej Instytutowi.
  • Każda osoba, która przekaże darowiznę-cegiełkę w wysokości minimum 10 000 złotych na rzecz dalszych działań Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie otrzyma także po zakończeniu zbiórki mosiężną tabliczkę z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem, która zostanie umieszczona na okres 10 lat w największej, zabytkowej auli im. Jana Pawła II w Angelicum w Rzymie, a także zostanie wymieniona w porządku alfabetycznym na liście darczyńców na stronie internetowej Instytutu. Istnieje możliwość przekazania darowizny w imieniu np. dzieci lub wnucząt, a tym samym ufundowania tabliczki z imieniem i nazwiskiem danej osoby.

  • Powołana została także Rada Fundatorów Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie. Jeśli ktoś z Państwa pragnie w szczególny sposób zaangażować się finansowo w działalność Instytutu, a tym samym dołączyć do grona Rady Fundatorów, prosimy o kontakt: daniel.wardzinski@teologiapolityczna.pl. Do Rady Fundatorów może dołączyć już tylko kilkoro darczyńców.

 

Darowiznę na dalszą działalność Instytutu w dowolnej kwocie można przekazać także tradycyjnym przelewem na konto. Szczególnie prosimy o ustawienie stałego, comiesięcznego przelewu w dowolnej kwocie na rzecz działalności Instytutu.
 
Odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja 
Numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
Tytuł przelewu: darowizna na Instytut JP2 w Rzymie

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych (nie w złotówkach):
Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Nazwa banku: Bank Pekao SA
Tytuł przelewu: darowizna na Instytut JP2 w Rzymie
Kod SWIFT: PKOP PL PW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

Organizatorem zbiórki jest Fundacja Świętego Mikołaja, wydawca Teologii Politycznej, która posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) i każdą darowiznę na rzecz jej działań można odliczyć od podstawy podatku przy rozliczeniu PIT.


O INSTYTUCIE KULTURY ŚW. JANA PAWŁA II W RZYMIE POWIEDZIELI:

 

Karol Wojtyła jest najwybitniejszym absolwentem naszego Uniwersytetu. Otwarcie instytucji pod jego patronatem to wielki zaszczyt 
– o. prof. Michał Paluch OP

 

Święty Jan Paweł II był najważniejszą postacią dla naszego pokolenia i dla nas osobiście. W dniu jego wyboru byliśmy licealistami. Dlatego uznajemy za dzieło życia możliwość wsparcia tej niezwykłej formy kultywowania Jego myśli o chrześcijaństwie, o Europie, o Polsce jaką jest Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie. Nowe pokolenia zyskają wiele na rozumieniu siebie i świata studiując myśl Świętego Papieża z Polski, którego rola wykracza poza obecny horyzont i ma kolosalne znaczenie dla przyszłości Kościoła i świata. To z naszej strony próba spłacenia niespłacalnego długu 
Jolanta i Mirosław Gruszka, Rada Fundatorów Instytutu

 

W naszej szybko rozwijającej się cywilizacji coraz silniejsze stają się wewnętrzne problemy wynikające z braku poszanowania podstawowych źródeł antropologii. Wierzę, że ćwiczenia i wykłady w Instytucie Kultury im. św. Jana Pawła II pomogą studentom wypracować i zaproponować ewangeliczne rozwiązania dla ludzkości, kierując się dziedzictwem Jana Pawła II. Jestem przekonany, że uczenie się od Jana Pawła II i myślenie razem z nim może pomóc nam wszystkim w budowaniu lepszego świata 
Krzysztof Domarecki, Rada Fundatorów Instytutu

 

Św. Jan Paweł II był wybitnym myślicielem i filozofem, wyjątkowym Polakiem, którego spuścizna intelektualna ma charakter uniwersalny i jako taka powinna być przedmiotem dalszych badań, refleksji i twórczego namysłu. Rzym i Angelicum, Jego Alma Mater, jest do tego zadania wyjątkowo predestynowana. Wsparcie tego dzieła to dla mnie zaszczyt i zobowiązanie 
Wojciech Piasecki, Rada Fundatorów Instytutu

 

Postrzegam Instytut Kultury św. Jana Pawła II jako fundamentalnie ważny ośrodek krzewienia wiary katolickiej poprzez zgłębianie i propagowanie nauki naszego Wielkiego Papieża. Jest czymś fascynującym uczestniczyć w dziele, które wobec wyzwań dzisiejszych czasów tak szeroko podejmuje zagadnienia odnowy kultury chrześcijańskiej. W wymiarze osobistym poprzez współpracę z Instytutem czuję również większą łączność duchową z moim ukochanym Świętym 
Tomasz Zdziebkowski, Rada Fundatorów Instytutu

 

Jestem w trakcie studiów lekarskich. W przyszłości chciałabym opiekować się osobami u schyłku życia. Nie chcę tylko leczyć ciała, lecz także służyć obecnością i wsparciem, by w pewnym sensie towarzyszyć ludziom w przechodzeniu do nowego życia. Zdecydowałam się na JP2 Studies, ponieważ poprzez nauczanie Jana Pawła II chcę nauczyć się patrzeć na człowieka oczami miłości – tak jak on. Podczas minionego semestru, o godności i wartości życia dowiedziałam się więcej niż przez ostatnie lata moich studiów. Jestem bardzo wdzięczna za tę szansę
– Katarzyna Przyboś, stypendystka i studentka Instytutu

Wspieram

100
1000
10000
Podaj kwotę