Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

O. Michał Paluch OP w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma 9”

O. Michał Paluch OP w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma 9”

Kultura była zawsze w centrum zainteresowania Karola Wojtyły. Bardzo wzbogacił współczesną kulturę, już nie mówiąc o dokumentach, które przedstawił jako papież, o wielkich, dziejowych gestach, które do dzisiaj budzą zachwyt i nas inspirują. Chcielibyśmy, żeby to wielkie dziedzictwo dalej nas inspirowało, zapraszało do refleksji, do rozmowy – powiedział w poranku „Siódma 9” o. Michał Paluch OP, rektor Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o nowo utworzonym Instytucie Kultury św. Jana Pawła II.

„Inicjatywa zrodziła się przy udziale, a w zasadzie z inicjatywy dwóch polskich fundacji – Futura Iuventa i Fundacji św. Mikołaja. Mniej więcej sześć miesięcy temu – więc udało nam się stworzyć tę instytucję w stosunkowo krótkim czasie – obie te fundacji zgłosiły się do naszego uniwersytetu z propozycją stworzenia instytucji, która będzie chciała zapraszać do współmyślenia z Janem Paweł II o współczesnym świecie, o współczesnej kulturze, o najważniejszych problemach” – mówił gość poranka.

Jak zaznaczył, Jan Paweł II wiele wniósł do współczesnej kultury.

„Kultura była zawsze w centrum zainteresowania Karola Wojtyły. To przecież był aktor, ktoś, kto próbował swoich sił jako poeta, jako prozaik, później jako teolog, filozof. Bardzo wzbogacił współczesną kulturę, już nie mówiąc o dokumentach, które przedstawił jako papież, o wielkich, dziejowych gestach, które do dzisiaj budzą zachwyt i nas inspirują. Chcielibyśmy, żeby to wielkie dziedzictwo dalej nas inspirowało, zapraszało do refleksji, do rozmowy. Chcemy w tym nowym instytucie zapraszać do współpracy najważniejszych filozofów, teologów, ale też twórców kultury z całego świata”.

O. Paluch podkreślił, że instytut nie ma na celu bycia kolejnym pomnikiem, ale chce myśl Jana Pawła II ożywiać.

„Wydaje mi się, że dzieło upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II zostało już solidnie przeprowadzone. Nam zależy na tym, żeby z Jana Pawła II i z jego gestów i myśli uczynić inspirację dla nas dzisiaj, żeby być może wejść w dyskusję z Janem Pawłem II. Czasami, żeby jakąś myśl przyjąć za swoją, czasami trzeba ją zakwestionować, czasami trzeba ją częściowo odrzucić, mieć odwagę, żeby się z nią trochę pomierzyć. To wszystko po to, żeby ona nas bardziej inspirowała i żeby nas bardziej poprowadziła”.

Przybliżył też specyfikę całego uniwersytetu.

„Uniwersytet św. Tomasza w Rzymie to jest bardzo szczególne miejsce. Nie mamy wielkiej liczy studentów, bo ok. 1200, ale to są studenci z całego świata – 97 narodowości. Specyfiką naszego uniwersytetu jest to, że mamy program filozofii i teologii zarówno w języku włoskim, jak i w języku angielskim. Jesteśmy jedynym uniwersytetem papieskim w Rzymie, który oferuje pełny program filozofii i teologii w tych dwóch językach. W związku z tym, że nasi studenci często przyjeżdżają na studia po to, żeby później wrócić i być profesorami w seminariach, przełożonymi w różnych kongregacjach zakonnych, my tu kształcimy w pewnym sensie liderów dla Kościołów lokalnych i dla Kościoła powszechnego”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.