To jest trochę jak z rozumieniem Fryderyka Chopina. Można wyczytać z książek, że Chopin wykorzystywał polskie melodie ludowe, a nawet nauczyć się je rozpoznawać. Można je też po prostu słyszeć. Są takie melodie w dziele Jana Pawła II, które my po prostu słyszymy. To jest nadzwyczajny przywilej – mówi Dariusz Karłowicz w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu 24.
W setną urodzin Karola Wojtyły Fundacja Świętego Mikołaja wraz z Fundacją Futura – Iuventa zainaugurowały działalność Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie (Angelicum). W ten wyjątkowy dzień redaktor naczelny „Teologii Politycznej” i współzałożyciel Fundacji Świętego Mikołaja tłumaczył w studiu Polskiego Radia 24 dlaczego tak ważne jest, aby nauczanie Karola Wojtyły nie zostało zapomniane i zamknięte w muzealnej gablocie.
Dariusz Karłowicz wskazał, że nauczanie św. Jana Pawła II jest „doskonałym destylatem polskości”. – Wszystkiego, co jest w niej najlepsze i najszlachetniejsze. Zakładamy jednak Instytut, by myśleć o Janie Pawle II globalnie – powiedział filozof.
Zachęcamy do wysłuchania pełnej treści rozmowy, która jest dostępna na stronie Polskiego Radia 24
KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie
Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie
List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie
Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu
O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu
Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!