Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II

Dzieło Jana Pawła II to sprawa zbyt ważna, by oddać ją na wyłączność historykom. Nie możemy się zgodzić, żeby ta żywa, inspirująca myśl została zamknięta w muzeum. I właśnie dlatego myślenie o jego dziele trzeba połączyć z myśleniem wraz z nim – powiedział Dariusz Karłowicz w swoim przemówieniu przygotowanym na okazję inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Uniwersytecie Św. Tomasza w Rzymie.

Eminencje, Ekscelencje, Czcigodni Ojcowie i Siostry, Profesorzy i Studenci Angelicum, Szanowni Donatorzy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, Panie i Panowie,

W imieniu dwóch polskich fundacji, a mianowicie Futura Iuventa oraz Fundacji Świętego Mikołaja chciałbym wyrazić moją wielką wdzięczność dla władz Angelicum zwłaszcza rektora o. prof. Michała Palucha i dla dziekana Wydziału Filozofii o. prof. Serge-Thomas Bonino za życzliwe przyjęcie naszej inicjatywy otwarcia Instytutu Kultury św. Jan Pawła II. O. prof. Ryszardowi Rybce z całego serca dziękuję za zgodę na poprowadzenie tej instytucji.

Inauguracja jest właściwą okazją, żeby podziękować Donatorom Instytutu Kultury św. Jana Pawła II: państwu Jolancie i Mirosławowi Gruszkom, panu Krzysztofowi Domareckiemu oraz panu Wojciechowi Piaseckiemu. Bez Państwa odwagi, niezwykłej hojności i wielkiego oddania dziedzictwu Jana Pawła II nie mielibyśmy okazji spotkać się dziś tutaj rozpoczynając historię nowego Instytutu. Bardzo Państwu dziękuję.

Misją Instytutu Kultury św. Jana Pawła II jest refleksja o najważniejszych sprawach Kościoła i współczesnego świata w odniesieniu do myśli wielkiego papieża. Jesteśmy przekonani, że dzieło Jana Pawła II to sprawa zbyt ważna, by oddać ją na wyłączność historykom. Nie możemy się zgodzić, żeby ta żywa, inspirująca myśl została zamknięta w muzeum. I właśnie dlatego myślenie o jego dziele trzeba połączyć z myśleniem wraz z nim. To właśnie dlatego nasze motto brzmi: „Myśląc wraz z Janem Pawłem II o tym, co najważniejsze”. Do tego też dzieła zapraszamy studentów, profesorów Angelicum, ale również i intelektualistów z całego świata.

Nikogo, kto podobnie jak ja wychował się na lekturze tekstów św. Tomasza z Akwinu, a dojrzewał w czasach pontyfikatu wielkiego papieża Jana Pawła II, nie może dziwić, dlaczego Instytut Kultury św. Jana Pawła II powstaje właśnie na Angelicum. Wielka intelektualna odnowa Kościoła zainicjowana encykliką papieża Leona XIII jest niewątpliwie jednym z najważniejszych źródeł ożywiających dzieło Jana Pawła II. Bez tomistycznego renesansu trudno wyobrazić sobie chrześcijańską filozofię XX wieku, trudno też wyobrazić sobie myśl i pontyfikat Jana Pawła II.

Dlaczego tak zależało nam na tym, by w nazwie Instytutu znalazło się słowo „kultura”. Powie ktoś: wszak Jan Paweł II był poetą, dramaturgiem, aktorem pisarzem, filozofem. To prawda, ale jest głębsza odpowiedź, którą można znaleźć w pismach Wojtyły. Chodzi o kulturę jako swoiście ludzki sposób bycia – a zarazem o zapisany w kulturze bardzo głęboki związek pomiędzy prawdą o człowieku i prawdą o Bogu. Doskonale oddaje to grecki mit o pochodzeniu muz, boskich sióstr i patronek różnych dziedzin ludzkiej kultury i twórczości. Zdaniem Greków matką muz była Mnemozyne ich ojcem sam gromowładny Zeus. Jak to rozumieć? Otóż już zdaniem Greków kultura jest zapisanym w ludzkiej tradycji owocem spotkania pamięci z Absolutem – a więc utrwaloną w ludzkich dziełach historią boskiej epifanii.

Naszym wielkim pragnieniem jest, by właśnie o tak pojętej kulturze myśleć w powstającym dziś Instytucie.

Dariusz Karłowicz

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II

Belka Tygodnik569


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.