
Dzięki zaangażowaniu naszych darczyńców, Współproducentów podcastów Teologii Politycznej, mamy za sobą pierwszy rok emisji programów poświęconych historii, sztuce, filozofii i polityce. Dyskusje z udziałem znakomitych fachowców, rozpoznawalnych postaci mediów, myślicieli, duchownych i profesorów wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy i towarzyszyły Państwu w codziennych obowiązkach i zadaniach.
Gośćmi naszych podcastów byli dotąd m.in.: Dariusz Gawin, Jan Parys, Jan Maciejewski, Wawrzyniec Rymkiewicz, Piotr Kopszak, o. Jarosław Kupczak OP, Zbigniew Stawrowski i wielu innych. Za nami dwie pełne serie podcastów prof. Marka A. Cichockiego „Kościuszko. Powstanie narodu polskiego” oraz „Pojednanie”, a wciąż powstają nowe odcinki prowadzonej przez Michała Strachowskiego serii „Bez strachu” oraz poświęconej polskiej filozofii serii Tomasza Herbicha „Filozofować po polsku”. Łącznie ukazało się ponad 50 godzinnych odcinków przygotowanych z najwyższą merytoryczną starannością.
Potrzebujemy Państwa pomocy, by kontynuować to zadanie!
W 2025 roku oprócz kontynuacji, chcielibyśmy zaprezentować Państwu również nowe serie audycji. Adam Talarowski doskonale znany Państwu z łamów „Teologii Politycznej Co Tydzień”, redaktor merytoryczny dzieł Pawła Włodkowica i Stanisława ze Skarbimierza, wraz ze swoimi gośćmi zabierze nas w podróż po stuleciach przyglądając się fascynującym zjawiskom od epoki konstantyńskiej, aż po złoty wiek Rzeczypospolitej w serii „DIALOG EPOK”. Małgorzata Czajkowska oraz Daniel Wardziński przygotowuję serię podcastów „GABINET CIENI. NIESKOŃCZENIE POLSKI” poświęconą niezwykłym postaciom XX wieku i współczesnym zastosowaniom ich myśli i metod.
Czy chcieliby Państwo zostać Współproducentami kolejnych serii podcastów Teologii Politycznej?
TOMASZ HERBICH O PODCASTACH TEOLOGII POLITYCZNEJ:
PROF. AGNIESZKA NOGAL O PODCASTACH TEOLOGII POLITYCZNEJ:
NADCHODZĄCE SERIE PODCASTÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ:
DIALOGI EPOK
Historia to nie tylko przytłaczający datami i nazwiskami gąszcz dawnych wydarzeń, badanie „niegdysiejszych śniegów”, które znuży nawet najwytrwalszych fascynatów przeszłości, czy przestrzeń manipulowania faktami dla doraźnych celów. To też próba zrozumienia, jak rodziły się idee, które formują dzisiejszy świat, jak kształtowały się granice – nie tylko te geograficzne, ale duchowe czy mentalne, jak ludzie w różnych epokach myśleli o relacji jednostki, wspólnoty i Boga. Jakie wydarzenia, postaci, dzieła – zmieniały sposób postrzegania władzy, religii czy wojny? W podcaście „Dialogi epok” wybierzemy się na poszukiwania momentów przełomu w dziejach Europy i Polski, przyjrzymy się ciągłości i przeobrażeniom idei o ponadepokowym znaczeniu, miejscu religii w porządku politycznym i kulturowym. Jak cesarz Konstantyn zmienił historię chrześcijaństwa i imperium rzymskiego? Na czym polegało wielkie starcie idei – uniwersalizmu i suwerenności – uosabianych przez średniowiecznych papieży, cesarzy i królów? Z jakich źródeł możemy poznać XVII wiek, stulecie wojen, srebrny wiek Rzeczypospolitej, odmalowany w fascynujący sposób na kartach Trylogii Henryka Sienkiewicza i w ekranizacjach jego powieści? Tym tematom już w pierwszych odcinkach Dialogów Epok Adam Talarowski przyjrzy się z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi specjalistami w swych dziedzinach.
GABINET CIENI: NIESKOŃCZENIE POLSKI
To cykl rozmów o postaciach, ich ideach i postawach, które trwale wpisały się w historię Polski XX wieku, a które w XXI być może mają szansę na nowe życie. Jakie wartości prowadziły naszych bohaterów (wśród nich m.in. Władysław Studnicki, o. Jacek Woroniecki, Sergiusz Piasecki, bp Antoni Baraniak, Stanisław i Józef Mackiewiczowie, Barbara Toporska i inni) przez dziejowe wichury, zmieniające się systemy, wojny, tragiczne dylematy i okrutne represje? Czy ich doświadczenia to tylko imponująca i ciekawa opowieść, czy również pouczająca lekcja? Czy warto kontynuować ich pracę i czy w ogóle jest to możliwe? Co zrobić z tymi wielkimi, którzy nie zawsze pasują do pomników, a mimo to odgrywają ważną rolę w zbiorowej wyobraźni? W każdej rozmowie będziemy wracać do myśli, które inspirowały i dzieliły. Sprawdzimy, czy dziś jeszcze je pamiętamy — czy tylko powtarzamy bez zrozumienia. To rozmowy o Polsce jako idei – nie tylko o tym, czym była, ale czym mogłaby (wciąż może?) się stać. Gośćmi Małgorzaty Czajkowskiej i Daniela Wardzińskiego będą eksperci nie tylko od biografii bohaterów, ale też dziedzin w których należy odrobić lekcję, które dla nas zostawili. Bo myśli nie umierają. Czasem tylko czekają, aż znów ktoś je zrozumie.
CHCEMY KONTYNUOWAĆ SERIE:
FILOZOFOWAĆ PO POLSKU
Aby być wolni, musimy mieć własne myśli. Samodzielna tradycja filozoficzna - jako jedna z kluczowych części polskiej kultury umysłowej - przyczynia się do ich kształtowania. W trakcie cyklu podcastów "Filozofować po Polsku" dr Tomasz Herbich wspólnie z zaproszonymi gośćmi będzie przyglądał się wybranym wątkom oraz postaciom tworzącym polską tradycję filozoficzną. Celem podcastu jest nie tylko udzielenie odpowiedzi na pytanie, co oryginalnego wniosła do historii myśli filozoficznej polska filozofia, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób myśliciele polscy reagowali na wyzwania dziejowe, kulturowe i cywilizacyjne, przed którymi stali oni oraz ich ojczyzna.
Tomasz Herbich wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawia o poglądach filozoficznych autorów z różnych epok rozwoju naszej kultury umysłowej. Pojawią się wśród tych filozofów między innymi Stanisław Orzechowski, Piotr Skarga, Jan Śniadecki, Stanisław Staszic, Maurycy Mochnacki, August Cieszkowski, Stanisław Brzozowski, Edward Abramowski, Kazimierz Twardowski, Jan Łukasiewicz, Roman Ingarden, ks. Józef Tischner, Karol Wojtyła, Leszek Kołakowski, Andrzej Walicki i wielu innych.
BEZ STRACHU...
Chochoły, melancholicy i kawiarniane demony – te dobrze znane figury wyobraźni towarzyszą nam już od ponad stulecia. Gdzie się nie obejrzeć, tam można dostrzec ślady ich obecności, od filmu, aż po memy. Wiemy skąd przyszły, ale niekoniecznie znamy drogę, którą przebyły. Nie zawsze dostrzegamy też to, co chcą nam pokazać. W serii podcastów o sztuce około roku 1900 Michał Strachowski postara się przybliżyć ten niby znajomy, lecz wciąż skrywający wiele tajemnic okres w polskiej i europejskiej kulturze. Będzie mówić o tym, jak i dlaczego płynna secesyjna linia zmieniła się w nerwową ekspresjonistyczną kreskę. Opowie o tym skąd wzięły się popularne wtedy i do dziś kojarzone z przełomem wieków wyobrażenia, jak femme fatale czy mit powrotu do źródeł przez sztukę ludową i „prymitywną”. Przedstawi sylwetki twórców, nie zawsze tych najważniejszych, ale na pewno tych, których życie i sztuka dobrze obrazują zawiłości epoki. Będzie mówić także o zmiennych ocenach tej sztuki oraz o tym, w jaki sposób stała się trwałym elementem naszej tożsamości. Pojawią się zarówno Gustav Klimt, Koloman Moser, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, jak i Carl Moll czy Stanisław Czajkowski.
POMÓŻ NAM WYPRODUKOWAĆ PODCASTY TEOLOGII POLITYCZNEJ:
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę dowolnej wysokości:
- zostanie wymieniona z imienia i nazwiska wśród PRODUCENTÓW podcastów Teologii Politycznej
- darowiznę przekazaną w ramach zbiórki będzie mogła odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 500 złotych:
- w podziękowaniu otrzyma PAKIET KSIĄŻEK
- zostanie wymieniona z imienia i nazwiska wśród PRODUCENTÓW podcastów Teologii Politycznej
- darowiznę przekazaną w ramach zbiórki będzie mogła odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 3000 złotych:
- otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy na rzecz podcastów Teologii Politycznej
- w podziękowaniu otrzyma PAKIET KSIĄŻEK
- darowiznę przekazaną w ramach zbiórki będzie mogła odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.
Darowiznę na rzecz podcastów można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:
Fundacja Świętego Mikołaja,
numer: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: Podcasty 2025 darowizna
Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Nazwa banku: Bank Pekao SA
Tytuł przelewu: Podcasty 2025 darowizna
Kod SWIFT: PKOPPLPW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965
Wspieram
Przelew na konto?
Darowiznę na produkcję podcastów można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: Podcasty 2025 darowizna