Nowo otwarty Instytut Kultury, który inauguruje dziś swoją działalność, nie jest tylko kolejnym dodatkiem w już i tak bogatej ofercie tej uczelni, lecz raczej jego bijącym sercem, który przypomina nam, co jest najważniejsze na każdym uniwersytecie – mówił kard. Stanisław Ryłko podczas otwarcia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II.
Witam wszystkich uczestników inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu im. św. Tomasza z Akwinu. Serdecznie gratuluję zarówno władzom tej wspaniałej uczelni w osobie Rektora o. prof. Michała Palucha OP, jak i partnerom, którzy udzielili jej wsparcia: Fundacji Świętego Mikołaja oraz Fundacji Futura-Iuventa. Instytut ten dedykowany jest św. Janowi Pawłowi II – i nie jest to bynajmniej przypadek!
Zagadnienie kultury jest w życiu i nauczaniu tego Papieża jednym z kluczowych problemów. W słynnym przemówieniu, wygłoszonym w siedzibie UNESCO w Paryżu, Jan Paweł II powiedział:
Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury. [...] Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest”.
Na tym tle wyraźnie zarysowuje się szczególne powołanie każdego uniwersytetu jako społeczności profesorów i studentów, który oddaje się w służbę kultury godnej tego miana, kultury, która jest dla człowieka jak życiodajny krwiobieg, która podnosi jego godność, pomaga wzrastać w człowieczeństwie, pomaga mu „być bardziej” człowiekiem! Dlatego nowo otwarty Instytut Kultury, który inauguruje dziś swoją działalność, nie jest tylko kolejnym dodatkiem w już i tak bogatej ofercie tej uczelni, lecz raczej jego bijącym sercem, który przypomina nam, co jest najważniejsze na każdym uniwersytecie: posługa myśli, prawdy, wiedzy, a wreszcie – kultury...
Świętujemy dziś setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II... Ten Instytut jest więc jakby urodzinowym darem, który uczelnia składa swojemu wybitnemu absolwentowi, darem z pewnością cennym i godnym. Jestem przekonany, że św. Jan Paweł II powtórzyłby dziś słowa, którymi zakończył ową pamiętną przemowę w UNESCO: „Tak! Przyszłość człowieka zależy od kultury!”, dodając: „Nie ustawajcie. Pracujcie. Pracujcie nieustannie”.
Życzę powodzenia nowemu Instytutowi! I Wy nie ustawajcie, pracujcie, pracujcie nieustannie!
***
KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie
Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie
List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie
O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu
Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II
Czy podobał się Państwu ten artykuł?
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?