Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu

Nowo otwarty Instytut Kultury, który inauguruje dziś swoją działalność, nie jest tylko kolejnym dodatkiem w już i tak bogatej ofercie tej uczelni, lecz raczej jego bijącym sercem, który przypomina nam, co jest najważniejsze na każdym uniwersytecie – mówił kard. Stanisław Ryłko podczas otwarcia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II.

Witam wszystkich uczestników inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu im. św. Tomasza z Akwinu. Serdecznie gratuluję zarówno władzom tej wspaniałej uczelni w osobie Rektora o. prof. Michała Palucha OP, jak i partnerom, którzy udzielili jej wsparcia: Fundacji Świętego Mikołaja oraz Fundacji Futura-Iuventa. Instytut ten dedykowany jest św. Janowi Pawłowi II – i nie jest to bynajmniej przypadek!

Zagadnienie kultury jest w życiu i nauczaniu tego Papieża jednym z kluczowych problemów. W słynnym przemówieniu, wygłoszonym w siedzibie UNESCO w Paryżu, Jan Paweł II powiedział: 

Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury. [...] Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest”.

Na tym tle wyraźnie zarysowuje się szczególne powołanie każdego uniwersytetu jako społeczności profesorów i studentów, który oddaje się w służbę kultury godnej tego miana, kultury, która jest dla człowieka jak życiodajny krwiobieg, która podnosi jego godność, pomaga wzrastać w człowieczeństwie, pomaga mu „być bardziej” człowiekiem! Dlatego nowo otwarty Instytut Kultury, który inauguruje dziś swoją działalność, nie jest tylko kolejnym dodatkiem w już i tak bogatej ofercie tej uczelni, lecz raczej jego bijącym sercem, który przypomina nam, co jest najważniejsze na każdym uniwersytecie: posługa myśli, prawdy, wiedzy, a wreszcie – kultury...

Świętujemy dziś setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II... Ten Instytut jest więc jakby urodzinowym darem, który uczelnia składa swojemu wybitnemu absolwentowi, darem z pewnością cennym i godnym. Jestem przekonany, że św. Jan Paweł II powtórzyłby dziś słowa, którymi zakończył ową pamiętną przemowę w UNESCO: „Tak! Przyszłość człowieka zależy od kultury!”, dodając: „Nie ustawajcie. Pracujcie. Pracujcie nieustannie”.

Życzę powodzenia nowemu Instytutowi! I Wy nie ustawajcie, pracujcie, pracujcie nieustannie!

***

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.