Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu

Nowo otwarty Instytut Kultury, który inauguruje dziś swoją działalność, nie jest tylko kolejnym dodatkiem w już i tak bogatej ofercie tej uczelni, lecz raczej jego bijącym sercem, który przypomina nam, co jest najważniejsze na każdym uniwersytecie – mówił kard. Stanisław Ryłko podczas otwarcia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II.

Witam wszystkich uczestników inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu im. św. Tomasza z Akwinu. Serdecznie gratuluję zarówno władzom tej wspaniałej uczelni w osobie Rektora o. prof. Michała Palucha OP, jak i partnerom, którzy udzielili jej wsparcia: Fundacji Świętego Mikołaja oraz Fundacji Futura-Iuventa. Instytut ten dedykowany jest św. Janowi Pawłowi II – i nie jest to bynajmniej przypadek!

Zagadnienie kultury jest w życiu i nauczaniu tego Papieża jednym z kluczowych problemów. W słynnym przemówieniu, wygłoszonym w siedzibie UNESCO w Paryżu, Jan Paweł II powiedział: 

Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury. [...] Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest”.

Na tym tle wyraźnie zarysowuje się szczególne powołanie każdego uniwersytetu jako społeczności profesorów i studentów, który oddaje się w służbę kultury godnej tego miana, kultury, która jest dla człowieka jak życiodajny krwiobieg, która podnosi jego godność, pomaga wzrastać w człowieczeństwie, pomaga mu „być bardziej” człowiekiem! Dlatego nowo otwarty Instytut Kultury, który inauguruje dziś swoją działalność, nie jest tylko kolejnym dodatkiem w już i tak bogatej ofercie tej uczelni, lecz raczej jego bijącym sercem, który przypomina nam, co jest najważniejsze na każdym uniwersytecie: posługa myśli, prawdy, wiedzy, a wreszcie – kultury...

Świętujemy dziś setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II... Ten Instytut jest więc jakby urodzinowym darem, który uczelnia składa swojemu wybitnemu absolwentowi, darem z pewnością cennym i godnym. Jestem przekonany, że św. Jan Paweł II powtórzyłby dziś słowa, którymi zakończył ową pamiętną przemowę w UNESCO: „Tak! Przyszłość człowieka zależy od kultury!”, dodając: „Nie ustawajcie. Pracujcie. Pracujcie nieustannie”.

Życzę powodzenia nowemu Instytutowi! I Wy nie ustawajcie, pracujcie, pracujcie nieustannie!

***

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wesprzyj wydanie książki „Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy”
Ten, kto podważa zasadność polityki historycznej, podejmuje próbę przekonania wiatru, żeby nie wiał.
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.