Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Myśleć nie tyle o wielkim papieżu, co wraz z nim. Dariusz Karłowicz w „Gazecie Polskiej” o Instytucie Kultury św. Jana Pawła II

Myśleć nie tyle o wielkim papieżu, co wraz z nim. Dariusz Karłowicz w „Gazecie Polskiej” o Instytucie Kultury św. Jana Pawła II

Na rzymskim uniwersytecie Angelicum – w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka – zainaugurowano Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Celem inicjatorów niezwykle ważnego hołdu na cześć Karola Wojtyły będzie odniesienie jego nauk do otaczających nas problemów współczesnego świata. – Mamy przekonanie, że dzieło wybitnego papieża jest zbyt istotne, by zostawić je tylko historykom pontyfikatu – stwierdził w rozmowie z „Gazetą Polską” pomysłodawca projektu Dariusz Karłowicz.

18 maja 2020 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, odbyła się uroczysta inauguracja instytutu na wpływowym rzymskim Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum. Wydarzeniu towarzyszył wykład jednego z najwybitniejszych katolickich filozofów, Rémi’ego Brague. Podczas gali inauguracyjnej odczytano również list papieża Franciszka z gorącym pozdrowieniem dla inicjatorów żywego pomnika Jana Pawła II. – Zbliżamy się równocześnie do wszystkich kultur, światopoglądów, do wszystkich ludzi dobrej woli. Zbliżamy się z tą czcią i poszanowaniem, jakie od czasów apostolskich stanowiły o postawie misyjnej i misjonarskiej – napisał biskup Rzymu. – Pragnę wyrazić moje uznanie dla tej inicjatywy, a także przekazać serdeczne pozdrowienie całej społeczności akademickiej oraz wszystkim, których wydarzenie to zgromadziło, szczególnie zaś przedstawicielom dwóch polskich fundacji, Futura Iuventa oraz Fundacji Świętego Mikołaja, które wspierają nowy Instytut – dodał Franciszek. 

Instytut Kultury nie tylko będzie wyrażał ogromną cześć za pontyfikat i dokonania Jana Pawła II. Jak zapowiadają organizatorzy placówki naukowo-dydaktycznej, zamierza ona tłumaczyć współczesność poprzez nauki polskiego papieża. Dzieło powstało z inicjatywy katolików świeckich, finansowana jest przez prywatnych fundatorów. Pomysłodawcą żywego pomnika na cześć Karola Wojtyły jest publicysta i współzałożyciel kwartalnika „Teologia Polityczna” Dariusz Karłowicz, a rektorem Angelicum dominikanin prof. Michał Paluch. – Misją Instytutu jest próba refleksji nad zagadnieniami współczesnego świata i Kościoła w odniesieniu do duchowego i intelektualnego dziedzictwa Jana Pawła II. Chcemy myśleć wraz z Janem Pawłem. Nie brakuje na świecie ośrodków, które zajmują się badaniem jego idei. My chcemy nie tyle myśleć o wielkim papieżu, ale wraz z nim. Przyświeca nam przekonanie, że jego dzieło jest zbyt istotne, by pozostawić je tylko pod rozwagę historykom pontyfikatu. To jedna z najważniejszych postaci świata przełomu tysiącleci, wielki człowiek, papież i mąż stanu, ale też myśliciel i święty, który dostarczył nam odpowiednie instrumenty w dobie współczesności. Nie lekceważąc wagi badań historycznych, chcemy patrzeć razem z Karolem Wojtyłą w przyszłość – zapowiada Karłowicz. 

Jan Paweł II to jedna z najważniejszych postaci świata przełomu tysiącleci, wielki człowiek, papież i mąż stanu, ale też myśliciel i święty, który dostarczył nam odpowiednie instrumenty w dobie współczesności

Do powołania placówki edukacyjnej w Rzymie przyczyniły się Fundacja Świętego Mikołaja (wydawca „Teologii Politycznej”) oraz Fundacja Futura – Iuventa. To właśnie na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu przyszły papież pobierał nauki w latach 1946-1948, ukończone pracą doktorską pt.  "Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża". Studenci rozpoczną nowy wymiar duchowej nauki od roku akademickiego 2020/2021. Organizatorzy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II zamierzają zaprosić intelektualistów z całego świata na wykłady. Dołożą też starań, by ruszył program stypendialny dla naukowców. – Instytut Kultury powstał nie na Wydziale Historii, ale Filozofii Angelicum. To wyjątkowe przedsięwzięcie, inicjatywa obywatelska i oddolna. Przygotowaliśmy projekt i namówiliśmy do niego niezwykłą postać, ojca prof. filozofa Michała Palucha – rektora Angelicum, czyli jednej z najważniejszych uczelni katolickiego świata. Niewiele takowych instytucji może wykazać się genealogią, wywodzącą się wprost z nauk św. Tomasza z Akwinu. Tam studiuje młodzież ze 100 krajów świata. Miejsce dla takiej transmisji doświadczenia myśli Jana Pawła II jest wymarzone – podkreślił Karłowicz. Studiują tam przyszli liderzy katolickiego świata. Angelicum kończą najważniejsi biskupi, profesorowie. Swój wkład w naukowy rozwój uczelni miał też Karol Wojtyła. 

Na pytanie o to, czy trudno było zainicjować tak wielkie przedsięwzięcie, jak Instytut Kultury im. Jana Pawła II w Rzymie, pomysłodawca mówi o wielkiej życzliwości. – W kręgu przyjaciół „Teologii Politycznej” znaleźliśmy przedsiębiorców, gotowych sfinansować działalność Instytutu. Zwróciliśmy się do indywidualnych darczyńców, ale zaangażowały się trzy rodziny fundatorów: Gruszków, Domareckich i Piaseckich – zdradza kulisy założenia placówki Karłowicz. 

W ostatnich latach trwał spór o intelektualną spuściznę Jana Pawła II. Część myślicieli uważa, że sprowadzono postać wybitnego Polaka do popularnych wadowickich kremówek, odzierając pontyfikat z głębi przekazu, zawartej w encyklikach. Zdaniem Karłowicza, Instytut Kultury nie będzie przechodził obojętnie obok zwykłej, ludzkiej strony Karola Wojtyły. – Jestem wielkim przeciwnikiem budowania łatwych kontrastów. Nie potrafię sobie wyobrazić fenomenu świętości, intelektualnego wpływu, ale i tej żarliwej miłości, którą wyzwalał papież w ludziach bez oznaki ciepła. Fenomen Jana Pawła II nie jest wyizolowany od tak prostej rzeczy, jak kremówki. Nie wiem, czy czytalibyśmy encykliki z pełną powagą, gdybyśmy nie kochali naszego rodaka i nie czuli bliskość z nim. Jest taki typ myślenia o świecie przez czysty rozum, a w swej intencji wyjątkowo nierealistyczny. Tymczasem nie da się rzeczywistości pokroić – uważa Dariusz Karłowicz i wyraża nadzieję, że 101. urodziny Karola Wojtyły odbędą się już w gmachu Angelicum, gdy świat pokona pandemię koronawirusa. Instytut Kultury im. Jana Pawła II zaangażuje prof. Mirosława Kiliana w przygotowanie studenckiego spektaklu „Hiob”. Studenci otrzymają wadowickie kremówki, bo przecież nie można „oskrobać” wybitnego Polaka z jego stylu życia. – Zarazimy młodych naukowców dobrym wirusem, który przybliży im postać Karola Wojtyły – zapowiedział Karłowicz.

Grzegorz Wszołek

Artykuł ukazał się w „Gazecie Polskiej” z dnia 27 maja 2020

ZOBACZ FILM z inauguracji Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II

O. Wojciech Giertych OP o inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.