Kiedy kardynał Wojtyła został wybrany papieżem, byłem jeszcze studentem. Nigdy nie zapomniałem jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., która głęboko zmieniła moją ojczyznę i zapoczątkowała głębokie przemiany w Europie Środkowej i Wschodniej. Mocne i jednoznaczne słowa wypowiedziane przez papieża w Warszawie do dziś odbijają się echem w moich uszach – mówił Ryszard Rybka OP podczas Inauguracji Instytutu Kultury Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum".
Dobry wieczór, witam serdecznie wszystkich uczestniczących w tym niezwykłym wydarzeniu w Aula Magna, a także tych z Państwa, którzy są z nami za pośrednictwem internetu.
Instytut Kultury Jana Pawła II, którego działalność dziś inaugurujemy, będzie pięknym hołdem dla tego niezwykłego Papieża, złożonym w setną rocznicę jego urodzin. Jestem przekonany, że my wszyscy, uczestnicy tego wiekopomnego wydarzenia, czujemy się wdzięczni św. Janowi Pawłowi II, ponieważ na różne sposoby naznaczył on nasze życie. Zostaliśmy wzbogaceni jego wielką osobowością i oświeceni głębią jego nauczania. Dla wielu z nas św. Jan Paweł II stał się nauczycielem i duchowym przewodnikiem.
Kiedy kardynał Wojtyła został wybrany papieżem, byłem jeszcze studentem. Nigdy nie zapomniałem jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., która głęboko zmieniła moją ojczyznę i zapoczątkowała głębokie przemiany w Europie Środkowej i Wschodniej. Mocne i jednoznaczne słowa wypowiedziane przez papieża w Warszawie do dziś odbijają się echem w moich uszach: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! Amen.” Nie popadając w przesadę mogę powiedzieć, że św. Jan Paweł II pomógł mi odkryć znaczenie wiary i piękno Kościoła Chrystusowego. Dzięki niemu odkryłem moje powołanie do życia zakonnego i kapłańskiego. Jego długi i niezwykły pontyfikat, bogaty w głębię teologicznej, filozoficznej i społecznej doktryny, wpłynął i wpływa do dnia dzisiejszego na moje badania naukowe na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum.
To, że Instytut Jana Pawła II oficjalnie zainaugurowany właśnie dziś, w setną rocznicę urodzin Papieża, jest widocznym znakiem naszej wdzięczności dla niego. Pragnę podziękować wszystkim, którzy na różne sposoby przyczynili się do ożywienia tego wielkiego dzieła. Szczególne podziękowania kieruję do Założycieli i Darczyńców za ich hojność i wielkie zdolności organizacyjne oraz ogromne wsparcie duchowe i materialne. Bycie pierwszym dyrektorem tego Instytutu to dla mnie wielki zaszczyt. Jestem przekonany, że Instytut Kultury św. Jana Pawła II osiągnie swoje cele, szerząc myśl wielkiego Papieża nie tylko między studentami naszej uczelni, ale także wśród wszystkich młodych ludzi na świecie. Wierzę również, że ten Instytut stanie się skutecznym narzędziem poszukiwania, wraz z myślą św. Jana Pawła II, rozwiązań ważkich problemów współczesnego świata. Dlatego też prosimy św. Jana Pawła II, aby wstawiał się za nami u Pana i napełniał tę inicjatywę łaskami i błogosławieństwem w duchu Pawłowego napomnienia o łączności prawdy z miłosierdziem i miłosierdzia prawdy (por. Ef 4,15).
Dziękuję za uwagę!
o. Ryszard Rybka OP
KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie
Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie
List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie
Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu
O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu
Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II
Nagranie z transmisji uroczystej inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!