Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie

Historyczne wydarzenie już za nami! W poniedziałek, 18 maja, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu zainaugurowana została działalność Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, inicjatywy Fundacji Świętego Mikołaja i Futura–Iuventa. Podczas gali inauguracyjnej odczytany został list papieża Franciszka, swój wykład wygłosił prof. Rémi Brague.

Ceremonię rozpoczął rektor Angelicum, o. Michał Paluch OP. – Karol Wojtyła jest najwybitniejszym absolwentem naszego Uniwersytetu. Otwarcie nowej instytucji pod jego patronatem jest wielkim zaszczytem. Jest to dla mnie źródłem wielkiej radości, zarówno jako rektora Angelicum, jak również jako Polaka i przedstawiciela „pokolenia JP2” – przywitał uczestników gali inauguracyjnej.

">

List papieża Franciszka skierowany do twórców Instytutu odczytał podczas gali inauguracyjnej abp. Jan Romeo Pawłowski. – Pragnę wyrazić moje uznanie dla tej inicjatywy, a także przekazać serdeczne pozdrowienie całej społeczności akademickiej oraz wszystkim, których wydarzenie to zgromadziło, szczególnie zaś przedstawicielom dwóch polskich Fundacji, Futura–Iuventa oraz Fundacji Świętego Mikołaja, które wspierają nowy Instytut – pisał w liście Franciszek. Przypomniał również słowa encykliki Redemptor hominis: „Zbliżamy się równocześnie do wszystkich kultur, światopoglądów, do wszystkich ludzi dobrej woli. Zbliżamy się z tą czcią i poszanowaniem, jakie od czasów apostolskich stanowiły o postawie misyjnej i misjonarskiej. – Stoi przed nami zadanie zadbania o żywotność takiej postawy, jeśli pragniemy być Kościołem w drodze, Kościołem, któremu nie wystarczy pielęgnowanie i zarządzanie tym, co jest, ale który pragnie pozostać wierny swej misji – podkreślił Ojciec Święty Franciszek. 

Kard. Stanisław Ryłko dodał, że kultura była jednym z kluczowych zagadnień pontyfikatu Jana Pawła II. Przypomniał słowa Jana Pawła II, wygłoszone w siedzibie UNESCO w Paryżu: „Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury”. – Instytut, który rozpoczyna swoją działalność, może stać się bijącym sercem tego Uniwersytetu, reprezentując to, co w nim najważniejsze – wyraził swoją nadzieję kard. Ryłko.

O. Pablo Sicouly OP, socjusz do spraw życia intelektualnego Zakonu Dominikanów, odczytał przesłanie Generała Zakonu, w którym wyraził swoje nadzieje związane z działalnością Instytutu. – Ufamy, że Instytut będzie skupiał uwagę całego Uniwersytetu na tak ważnym zagadnieniu, jakim jest kultura – zwrócił się do twórców Instytutu o. Gerard Francesco Timoner.

O tomistycznych tradycjach Angelicum przypomniał dziekan Wydziału Filozofii: – Jan Paweł II chciał wzbogacić tomizm o osiągnięcia fenomenologii i personalizmu, a zarazem o przejście od fenomenu do fundamentu, w stronę filozofii bytu. Nasz wydział z dumą odpowiada na to wezwanie wielkiego papieża i dlatego z radością rozpoczynamy współpracę z Instytutem Kultury św. Jana Pawła II – powiedział o. Serge-Thomas Bonino OP.

W imieniu o. Pawła Kozackiego OP, prowincjała polskiej prowincji Zakonu Dominikanów przemawiał o. Jarosław Głodek OP. – Ten projekt jest tym, czego potrzebuje Kościół, ale też nasz Zakon. Powiedzmy wprost: potrzebujemy tego Instytutu. Liczymy, że na jego przewodnictwo w naszej codziennej działalności.

Pierwszym dyrektorem nowego ośrodka został o. Ryszard Rybka OP. – Jestem przekonany, że wszyscy czujemy się dłużni wobec Jana Pawła II, który w tak wiele sposobów wpłynął na nasze życie. Był naszym nauczycielem i duchowym przewodnikiem. Bez najmniejszej przesady mogę powiedzieć, że to Jan Paweł II pozwolił mi dostrzec piękno Kościoła Chrystusa. Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest widocznym znakiem naszej wdzięczności – powiedział podczas uroczystości inauguracyjnych.

Dzieło Jana Pawła II to sprawa zbyt ważna, by oddać ją na wyłączność historykom. Nie możemy się zgodzić, żeby ta żywa, inspirująca myśl została zamknięta w muzeum

Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja i inicjator powstania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II wyjaśnił, jakie jest zadanie nowego ośrodka badawczego, pierwszej takiej instytucji na świecie: – Jesteśmy przekonani, że dzieło Jana Pawła II to sprawa zbyt ważna, by oddać ją na wyłączność historykom. Nie możemy się zgodzić, żeby ta żywa, inspirująca myśl została zamknięta w muzeum. I właśnie dlatego myślenie o jego dziele trzeba połączyć z myśleniem wraz z nim. To właśnie dlatego nasze motto brzmi: „Myśląc wraz z Janem Pawłem II o tym, co najważniejsze” – powiedział. Dodał również, że w kulturze zapisany jest bardzo głęboki związek pomiędzy prawdą o człowieku i prawdą o Bogu. – Zdaniem Greków kultura jest zapisanym w ludzkiej tradycji owocem spotkania pamięci z Absolutem – a więc utrwaloną w ludzkich dziełach historią boskiej epifanii. Naszym wielkim pragnieniem jest, by właśnie o tak pojętej kulturze myśleć w powstającym dziś Instytucie – podsumował.

Jako współpomysłodawca założenia Instytutu, Mateusz Jan Bednarkiewicz z Fundacji Futura–Iuventa dodał również, że intelektualne i duchowe dziedzictwo Jana Pawła II wciąż stanowi wielkie wyzwanie dla współczesności. – Mam nadzieję, że działalność Instytutu podejmie to wyzwanie i będzie kontynuować wielkie dzieło polskiego papieża – zakończył.

Podczas inauguracji głos zabrali również członkowie Rady Fundatorów: – Dorastaliśmy w cieniu Jana Pawła II. Jesteśmy tu dla niego i dzięki niemu. Nasze wsparcie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II jest formą spłacenia tego niespłacalnego długu – powiedziała Jolanta Gruszka. – Instytut został powołany do życia w szczególnym momencie: błyskawicznie rozwijająca się cywilizacja jest świadkiem wzmagania się problemów, wynikających z zaniedbania podstawowych założeń antropologicznych. Technologia jest częścią kultury, ale ograniczając swoją perspektywę do technologii, łatwo jest zapomnieć o kulturze. Technologia nie prowadzi jednak do zbawienia. Wierzę, że Instytut Kultury św. Jana Pawła II pomoże nam wszystkim to zrozumieć – dodał Krzysztof Domarecki.

Na zakończenie uroczystości inauguracyjny wykład wygłosił prof. Rémi Brague. W swoim wystąpieniu przywołał owoce refleksji papieża na temat Europy: jej źródeł i przyszłości. – Jan Paweł II należy nie tylko do kanonu, lecz do historii. Nie oznacza to jednak, że jego myśl powinna być odłożona do lamusa. Wprost przeciwnie, posiada ona zdumiewającą aktualność. Dotyczy to również jego rozważań o Europie, którą postrzegał nie tylko jako koncepcję geograficzną, lecz jako kulturę, zakorzenioną w chrześcijańskiej antropologii – dowodził wykładowca paryskiej Sorbony.

Mikołaj Rajkowski

ZOBACZ FILM z inauguracji Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II

Fot. All rights reserved Pontifical University of St. Thomas Aquinas, photographer Marta Neri / Teologia Polityczna


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.