O Instytucie Kultury św. Jana Pawła II w Radiu Wnet

O Instytucie Kultury św. Jana Pawła II w Radiu Wnet

Dariusz Karłowicz oraz Jolanta Gruszka byli gośćmi Krzysztofa Skowrońskiego w Radiu Wnet, gdzie opowiadali o Instytucie Kultury św. Jana Pawła II, który zostanie otwarty na rzymskim Angelicum 18 maja, w setną rocznicę urodzin papieża.

Opowiadając o Instytucie Kultury Jana Pawła II na antenie Radia Wnet, Dariusz Karłowicz zauważył, że dziedzictwo Karola Wojtyły jest czymś zdecydowanie zbyt ważnym, żeby zostawić je historykom i traktować jako muzealny eksponat. „Jan Paweł II zostawił w uprawianym przez siebie ogrodzie mnóstwo instrumentów, z którymi można wybrać się w czasy współczesne” – dodał redaktor naczelny „Teologii Politycznej”, zwracając uwagę na to, że musimy sięgać po teorie wojtyliańskie, aby zrozumieć to, co dzieje się wokół nas. To właśnie przeświadczenie o aktualności myśli Karola Wojtyły leżało u podstaw przedsięwzięcia, jakim jest Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

Inicjatorami powołania Instytutu na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie są środowiska skupione wokół dwóch polskich organizacji pozarządowych – Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa. Natomiast sam Instytut Kultury św. Jana Pawła II – co warto podkreślić – jest w całości finansowany przez prywatnych fundatorów.

Jolanta Gruszka z Rady Fundatorów Instytutu Kultury św. Jana Pawła II podkreśliła, że została ukształtowana w formacji, mówiącej o tym, że pieniędzmi należy dzielić się mądrze i dobrze. Rozmówczyni Krzysztofa Skowrońskiego zaznaczyła jednocześnie, że nauczanie Jana Pawła II było i jest dla niej niezwykle istotnym drogowskazem życiowym. „Uważam, że otwarcie polskiego Instytutu na Wydziale Filozofii w rzymskim Angelicum to doniosłe wydarzenie dla polskich elit intelektualnych, dziękuję Panu Bogu, że razem z mężem możemy w tym uczestniczyć” – powiedziała Jolanta Gruszka. 

Całej audycji „Urodziłem się w roku 1920” można wysłuchać na stronie Radia Wnet.

***

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.