Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

O Instytucie Kultury św. Jana Pawła II w Radiu Wnet

O Instytucie Kultury św. Jana Pawła II w Radiu Wnet

Dariusz Karłowicz oraz Jolanta Gruszka byli gośćmi Krzysztofa Skowrońskiego w Radiu Wnet, gdzie opowiadali o Instytucie Kultury św. Jana Pawła II, który zostanie otwarty na rzymskim Angelicum 18 maja, w setną rocznicę urodzin papieża.

Opowiadając o Instytucie Kultury Jana Pawła II na antenie Radia Wnet, Dariusz Karłowicz zauważył, że dziedzictwo Karola Wojtyły jest czymś zdecydowanie zbyt ważnym, żeby zostawić je historykom i traktować jako muzealny eksponat. „Jan Paweł II zostawił w uprawianym przez siebie ogrodzie mnóstwo instrumentów, z którymi można wybrać się w czasy współczesne” – dodał redaktor naczelny „Teologii Politycznej”, zwracając uwagę na to, że musimy sięgać po teorie wojtyliańskie, aby zrozumieć to, co dzieje się wokół nas. To właśnie przeświadczenie o aktualności myśli Karola Wojtyły leżało u podstaw przedsięwzięcia, jakim jest Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

Inicjatorami powołania Instytutu na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie są środowiska skupione wokół dwóch polskich organizacji pozarządowych – Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa. Natomiast sam Instytut Kultury św. Jana Pawła II – co warto podkreślić – jest w całości finansowany przez prywatnych fundatorów.

Jolanta Gruszka z Rady Fundatorów Instytutu Kultury św. Jana Pawła II podkreśliła, że została ukształtowana w formacji, mówiącej o tym, że pieniędzmi należy dzielić się mądrze i dobrze. Rozmówczyni Krzysztofa Skowrońskiego zaznaczyła jednocześnie, że nauczanie Jana Pawła II było i jest dla niej niezwykle istotnym drogowskazem życiowym. „Uważam, że otwarcie polskiego Instytutu na Wydziale Filozofii w rzymskim Angelicum to doniosłe wydarzenie dla polskich elit intelektualnych, dziękuję Panu Bogu, że razem z mężem możemy w tym uczestniczyć” – powiedziała Jolanta Gruszka. 

Całej audycji „Urodziłem się w roku 1920” można wysłuchać na stronie Radia Wnet.

***

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.