Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Rozpoczęły się wykłady George'a Weigela w ramach studiów „JP2 Studies” na Angelicum w Rzymie

Rozpoczęły się wykłady George'a Weigela w ramach studiów „JP2 Studies” na Angelicum w Rzymie

W poniedziałek 29 listopada George Weigel zainagurował serię wykładów poświęconych życiu i historycznym kontekstom pontyfikatu św. Jana Pawła II. Wykłady jednego z najwybitniejszych biografów papieża odbywają się w ramach kursu „JP2 Studies”, który został zorganizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

– Jestem bardzo zadowolony, że mogę mieć wkład w tę ważną inicjatywę – mówi prof. George Weigel, biograf i wybitny znawca nauczania św. Jana Pawła II, o inicjatywie „JP2 Studies” – Mam nadzieję, że pomoże ona studentom spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania Jana Pawła II. Nie tylko na niego samego jako wyjątkowego człowieka, którym rzecz jasna był, ale również na tego, który posiadał głęboką zdolność analizy i rozpoznania źródeł kryzysu współczesnej cywilizacji. Moim zdaniem ta analiza jest dziś szczególnie warta zgłębiania – dodaje George Weigel.

W trakcie dwóch semestrów program „JP2 Studies” obejmować będzie łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS. George Weigel odpowiedzialny będzie za poprowadzenie serii wykładów „JP2 – Życie, dzieło oraz kontekst historyczny”, który odbywać się będzie w ramach bloku „Myśląc o św. Janie Pawle II”.

Studia Janopawłowe „JP2 Studies” to inicjatywa Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, który rok temu zainagurował swoją działalność na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. To unikalna propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II. W gronie wykładowców „JP2 Studies” znaleźli się intelektualiści światowego formatu, m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Rowan Williams, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, czy Francis Russell Hittinger. 

George Weigel – urodzony w 1951 roku w Baltimore, filozof i teolog katolicki, autor kilkudziesięciu książek, z których większość przetłumaczono i wydano również w Polsce – m.in. dwutomową biografię Jana Pawła II pt. Świadek nadziei oraz Kres i początek. Prowadzi Katedrę Studiów Katolickich Williama E. Simona w Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie. Odznaczony papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice oraz polskim Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

George Weigel oprócz wykładów w ramach studiów „JP2 Studies” przeprowadzi również prelekcję w ramach serii wykładów Janopawłowych „JP2 Lectures”. Wykład zatytułowany „Medytacje areopagowe Karola Wojtyły: lekcje dla Zachodu XXI w.” odbędzie się w następny czwartek, 9 grudnia, o godzinie 16:30 (CET) w Auli Minor na uniwersytecie Angelicum i będzie transmitowany na żywo.

Dowiedz się więcej o wykładzie George'a Weigela w ramach „JP2 Lectures”

Przeczytaj więcej o „JP2 Studies” – elitarnych Studiach Janopawłowych na Angelicum w Rzymie

Informacje o „JP2 Studies” na stronie Angelicum

Posłuchaj, co o nowym programie na Angelicum mówi prof. Jarosław Kupczak OP

Dariusz Karłowicz o „JP2 Studies” w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9”

***

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Fundacja Świętego Mikołaja jest współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2 

Fot. Ks. Tomasz Podlewski, twitter.com/ks_t_podlewski


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.