Wykładowca „JP2 Lectures” Jean-Luc Marion laureatem Nagrody Ratzingera

Wykładowca „JP2 Lectures” Jean-Luc Marion laureatem Nagrody Ratzingera

Jean-Luc Marion, który wygłosi 18 listopada wykład w ramach cyklu „JP2 Lectures” Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum otrzymał wczoraj Nagrodę Ratzingera, zwaną potocznie „Noblem z teologii”. Wyróżnienie przyznane zostało przez Watykańską Fundację Józefa Ratzingera - Benedykta XVI już w zeszłym roku, jednak uroczyste wręczenie przesunęło się z powodu pandemii.

Papież Franciszek wręczył Nagrody Ratzingera również australijskiej teolożce prof. Tracey Rowland, prof. Hannie-Barbarze Gerl-Falkovitz, filozofce religii i religioznawczyni, edytorce dzieł Edyty Stein i Romana Guardiniego, oraz teologowi prof. Schwienhorst-Schönbergerowi, który jest znawcą Pieśni nad Pieśniami.

Podczas uroczystości wręczenia papież Franciszek mówił:

Czujemy, że towarzyszy nam w modlitwie, wpatrując się nieustannie w horyzont Boga. Wystarczy na niego spojrzeć, by się o tym przekonać. Dziś dziękujemy mu szczególnie za to, że był także przykładem żarliwego oddania studiom, badaniom, przekazowi pisemnemu i ustnemu, a także za to, że zawsze w pełni i harmonijnie łączył swoje badania naukowe z wiarą i służbą Kościołowi. Nie zapominajmy, że Benedykt XVI do końca swojego pontyfikatu nadal prowadził badania i pisał. Około dziesięciu lat temu, kiedy pełnił jeszcze swój urząd, kończył zarazem trylogię o Jezusie i w ten sposób pozostawił nam unikalne osobiste świadectwo o swym nieustannym poszukiwaniu oblicza Pana. Jest to najważniejsze ze wszystkich poszukiwań, które następnie kontynuował na modlitwie. Dla nas jest to inspiracja i zachęta. Zapewniamy go o naszej pamięci przed Panem i modlitwie.

***

Zachęcamy do udziału w wykładzie laureata, Jean-Luc Mariona, który odbędzie się już w najbliższy czwartek, 18 listopada.

Kliknij i dowiedz się więcej o tym i innych wykładach z serii JP2 Lectures 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Kliknij i oglądaj na żywo 

***

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Fundacja Świętego Mikołaja jest współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2 


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.