Jean-Luc Marion, który wygłosi 18 listopada wykład w ramach cyklu „JP2 Lectures” Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum otrzymał wczoraj Nagrodę Ratzingera, zwaną potocznie „Noblem z teologii”. Wyróżnienie przyznane zostało przez Watykańską Fundację Józefa Ratzingera - Benedykta XVI już w zeszłym roku, jednak uroczyste wręczenie przesunęło się z powodu pandemii.
Papież Franciszek wręczył Nagrody Ratzingera również australijskiej teolożce prof. Tracey Rowland, prof. Hannie-Barbarze Gerl-Falkovitz, filozofce religii i religioznawczyni, edytorce dzieł Edyty Stein i Romana Guardiniego, oraz teologowi prof. Schwienhorst-Schönbergerowi, który jest znawcą Pieśni nad Pieśniami.
Podczas uroczystości wręczenia papież Franciszek mówił:
Czujemy, że towarzyszy nam w modlitwie, wpatrując się nieustannie w horyzont Boga. Wystarczy na niego spojrzeć, by się o tym przekonać. Dziś dziękujemy mu szczególnie za to, że był także przykładem żarliwego oddania studiom, badaniom, przekazowi pisemnemu i ustnemu, a także za to, że zawsze w pełni i harmonijnie łączył swoje badania naukowe z wiarą i służbą Kościołowi. Nie zapominajmy, że Benedykt XVI do końca swojego pontyfikatu nadal prowadził badania i pisał. Około dziesięciu lat temu, kiedy pełnił jeszcze swój urząd, kończył zarazem trylogię o Jezusie i w ten sposób pozostawił nam unikalne osobiste świadectwo o swym nieustannym poszukiwaniu oblicza Pana. Jest to najważniejsze ze wszystkich poszukiwań, które następnie kontynuował na modlitwie. Dla nas jest to inspiracja i zachęta. Zapewniamy go o naszej pamięci przed Panem i modlitwie.
***
Zachęcamy do udziału w wykładzie laureata, Jean-Luc Mariona, który odbędzie się już w najbliższy czwartek, 18 listopada.
Kliknij i dowiedz się więcej o tym i innych wykładach z serii JP2 Lectures
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
***
Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.
Fundacja Świętego Mikołaja jest współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!