Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[FOTO] Wykład Lorda Alderdice'a i wystawa fotografii Adama Bujaka uświetniły start „JP2 Studies”

[FOTO] Wykład Lorda Alderdice'a i wystawa fotografii Adama Bujaka uświetniły start „JP2 Studies”

Późnym wieczorem, w piątek 22 października na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu zakończył się wernisaż wystawy „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Wystawa oraz wygłoszony tego samego dnia wykład Johna Lorda Alderdice'a, zainaugurowały drugi już cykl „JP2 Lectures” oraz zupełnie nowy program studiów „JP2 Studies”, które z inicjatywy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II zostały uruchomione na Angelicum.

Wystawa mogła dojść do skutku dzięki współpracy i zharmonizowaniu działań kilku instytucji: Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II oraz Fundacji Świętego Mikołaja. Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in.: prof. Thomas Joseph White OP, rektor Angelicum, prof. Arkady Rzegocki – szef służby zagranicznej RP, Anna Maria Anders – ambasador RP we Włoszech, Janusz Kotański  – ambasador RP w Watykanie, a także Fundatorzy Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II oraz liczne, międzynarodowe grono studentów Angelicum. W tej ostatniej grupie byli także studenci podyplomowych interdyscyplinarnych studiów nad myślą i dziedzictwem Jana Pawła II – JP2 Studies – które w tym roku akademickim ruszyły na Wydziale Filozofii Angelicum. Na szczególne podkreślanie zasługuje obecność wśród gości Adama Bujaka, autora prezentowanych na wystawie zdjęć, który wraz z kuratorką wystawy z Muzeum Narodowego w Krakowie, Magdaleną Święch, dokonał wyboru prezentowanych fotografii. Dodajmy też, że organizatorów reprezentowali: Barbara Krzeska, wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Łukasz Paprotny, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, o. Cezary Binkiewicz OP, dyrektor Instytutu Kultury św. Jana Pawła II oraz Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja. 

Wykład Lorda Alderdice’a z Uniwersytetu w Oksfordzie pt. „Religia – źródło pokoju czy niepokojów w społeczeństwie” był pierwszym z  zaplanowanych na nadchodzące dwa semestry wystąpień uznanych intelektualistów w ramach serii JP2 Lectures. Mówca – doświadczony psychiatra, ale też polityk od lat zaangażowany i szczególnie zasłużony dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej – skupił się na definicji pojęcia religii, zagadnieniach związanych z podziałami i napięciami społeczno-politycznymi oraz sposobach radzenia sobie z nimi przez wierzących różnych wyznań i religii. Lord Alderdice wskazał jako szczególnie ważne otwarcie się wierzących na niewierzących oraz szukanie porozumienia przez nawiązywanie relacji osobistych między przedstawicielami różnych grup i społeczności. John Alderdice szczególnie docenił wkład Jana Pawła II w dialog ekumeniczny i międzyreligijny oraz przełomowe dla Kościoła i świata otwarcie się katolików na kręgi naukowe, któremu polski papież w niespotykany dotąd sposób był przychylny. Dyskusja, którą po wykładzie poprowadził Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja i redaktor naczelny Teologii Politycznej, skupiła się na zagadnieniach dialogu i poszukiwania rozwiązań aktualnych problemów społecznych przez przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich w świecie Zachodu.

John Alderdice szczególnie docenił wkład Jana Pawła II w dialog ekumeniczny i międzyreligijny oraz przełomowe dla Kościoła i świata otwarcie się katolików na kręgi naukowe

Na uroczystym otwarciu wystawy zdjęć Adama Bujaka gości w imieniu Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II powitał jego dyrektor o. Cezary Binkiewicz OP. W imieniu władz Angelicum głos zabrał rektor o. Thomas Joseph White OP, przypominając legendarne słowa polskiego papieża „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, które przyświecają poszukiwaniom duchowym i intelektualnym całej społeczności akademickiej Angelicum. Następnie głos zabrali wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Barbara Krzeska oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Andrzej Szczerski. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał zaś Szef Służby Zagranicznej RP, prof. Arkady Rzegocki. 

Wystawa to prawie dwieście fotografii, które opowiadają głównie historię polskiego papieża przed wstąpieniem na tron Piotrowy. Pokazują Karola Wojtyłę od strony prywatnej, ale też jako uczestnika i sprawcę znaczących momentów w historii kraju i miasta, z którego pochodził. Zobaczymy tu zdjęcia sławnych nart Karola Wojtyły, zajrzymy do jego skromnych pokoi, ale też – wraz z artystą – przeżyjemy na nowo momenty związane z budową kościoła w Nowej Hucie, tłumne uroczystości millenijne czy studencki Biały Marsz, który przeszedł ulicami Krakowa po zamachu na papieża w 1981 roku. Bujak przez postać Karola Wojtyły opowiada o swoim i papieża ukochanym mieście, opowiada o Ojczyźnie. Oglądający – oprócz  samych zdjęć – docenili przemyślany i świetnie wkomponowany w architekturę wnętrza Uniwersytetu układ wystawy. Po otwarciu goście mieli okazję uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim z Magdaleną Święch.

Wystawę zdjęć Adam Bujaka będzie można oglądać w przestrzeni wystawowej Uniwersytetu Angelicum do 9 grudnia 2021. W kolejnych miesiącach Instytut Kultury Św. Jana Pawła II na Anglicum będzie także kontynuował serię „JP2 Lectures”. Wśród zaproszonych wykładowców są m.in. George Weigel, Andrea Riccardi, Carl Anderson, John Milbank, Ewa Thompson i Stanisław Grygiel. Już 18 listopada odbędzie się wykład Jean-Luc Mariona, członka Akademii Francuskiej i profesora Uniwersytetu w Chicago. Wystąpienie pt. „The phenomenological openness of Revelation” będzie można śledzić na żywo w serwisie youtube.

Anna Brojer

Start JP2 Studies, wykład Lorda Alderdice'a i wystawa fotografii Adama Bujaka. Kliknij i dowiedz się więcej!

Materiał o inauguracji JP2 Studies w Wiadomościach TVP 

Kardynał Luis Antonio Tagle na inauguracji roku akademickiego na Angelicum 

Przemówienie rektora Angelicum Thomasa Josepha White'a inaugurujące rok akademicki 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.