Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Kardynał Luis Antonio Tagle na inauguracji roku akademickiego na Angelicum

Kardynał Luis Antonio Tagle na inauguracji roku akademickiego na Angelicum

Za nami uroczysta inauguracja roku akademickiego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum. Tradycją uczelni jest zapraszanie do wygłoszenia wykładu postaci znaczącej dla współczesnego Kościoła. W tym roku gościem specjalnym był kard. Luis Antonio Tagle, uznawany przez niektórych watykanistów za jednego z najpoważniejszych pretendentów do sukcesji na tronie Piotrowym.

Jak co roku na uroczystą inaugurację roku akademickiego w Aula Magna – największej sali na Angelicum, mogącej pomieścić ponad 1000 gości – zapraszane są władze uczelni, przedstawiciele wszystkich jednostek dydaktycznych oraz wielu gości spoza uniwersytetu. Tym razem, ze względu na obostrzenia sanitarne skład ten musiał zostać mocno okrojony. Tym niemniej, wśród przedstawicieli uczelnianych instytutów nie zabrakło reprezentantów Instytutu Kultury św. Jana Pawła II – jego dyrektora, o. Cezarego Binkiewicza OP oraz Dariusza Karłowicza i Joanny Paciorek  z Fundacji Świętego Mikołaja.

Na inauguracji roku akademickiego nie zabrakło reprezentantów Instytutu Kultury św. Jana Pawła II

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się mszą świętą, której głównym celebransem był kardynał Tagle. Jest on filipińskim duchownym, doktorem teologii, w latach 2001-2011 pełnił funkcję biskupa diecezjalnego Imus, a w latach 2011-2019 arcybiskupa metropolity Manili i prymasa Filipin. Od 2015 roku jest przewodniczącym Caritas Internationalis a od roku 2019 przewodzi Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Brał udział w konklawe, podczas którego wybrano na następcę św. Piotra papieża Franciszka. Uznawany jest za jednego z z najpoważniejszych kandydatów na objęcie po nim urzędu. 62-letni obecnie kard. Luis Antonio Gokim Tagle, zwany przez najbliższych „Chito”, jest jedną z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci Kościoła nie tylko w swej ojczyźnie, ale w całej Azji i na świecie. Gdy 24 listopada 2012 na ostatnim, jak się później okazało, konsystorzu Benedykta XVI odbierał biret kardynalski, miał 55 lat i był najmłodszym członkiem Kolegium Kardynalskiego.

W ubiegłym roku uroczysty wykład inauguracyjny wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi. Jego wystąpienie było jednocześnie początkiem cyklu comiesięcznych wykładów „JP2 Lectures”, organizowanych przez Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. Tegoroczny, drugi już cykl z tej serii, rozpoczniemy już za trzy dni. Naszym prelegentem będzie Lord John Alderdice z Uniwersytetu Oxfordzkiego. 

Weź udział w wykładzie Lorda Johna Alderdice'a


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.