Instytut Kultury św. Jana Pawła II, w rok po swej inauguracji na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, uruchomił roczne Studia Janopawłowe – „JP2 Studies”. To unikalna propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II. W gronie wykładowców „JP2 Studies” znaleźli się intelektualiści światowego formatu, m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Rowan Williams, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, czy Francis Russell Hittinger. Rekrutacja na studia rozpoczęła się 18 maja – w 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – i potrwa do połowy września. Podwoje Angelicum otwarte są również na studentów z Polski.
Zapraszamy do zapisów na „JP2 Studies” – roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II. Zajęcia odbywać się będą w języku angielskim na słynnej rzymskiej uczelni – na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie – gdzie Jan Paweł II napisał swój doktorat.
W ramach „JP2 Studies”, studenci, poza udziałem w wykładach tak wybitnych znawców myśli św. Jana Pawła II, jak George Weigel, Rémi Brague, Francis Russell Hittinger, Jarosław Kupczak OP, Marek Cichocki, Michał Gierycz czy Rowan Williams, będą mogli uczestniczyć w próbach aktorskich oraz wziąć udział w wystawieniu sztuki „Hiob”, a także odbyć podróż do Polski szlakami Jana Pawła II. „JP2 Studies” to kolejne przedsięwzięcie działającego od roku Instytutu Kultury św. Jana Pawła II powołanego w setną rocznicę urodzin Wielkiego Papieża z inicjatywy Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura Iuventa.
O „JP2 Studies”
Misją Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie jest refleksja nad najważniejszymi wyzwaniami współczesności postrzeganymi przez pryzmat intelektualnego i duchowego dziedzictwa św. Jana Pawła II. – W zaledwie rok od uruchomienia Instytutu, coraz wyraźniej widać, że staje się on jednym z najciekawszych w Europie miejsc refleksji nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego świata i Kościoła w kontekście myśli i nauczania św. Jana Pawła II – mówi prof. Michał Paluch OP, do czerwca tego roku rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum).
Po cieszących się w mijającym roku akademickim ogromną popularnością cyklach wykładów otwartych „JP2 Lectures” oraz międzynarodowych konferencjach „Re-thinking solidarity”, najnowszym przedsięwzięciem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II jest uruchomienie na rzymskim Angelicum rocznych podyplomowe studiów interdyscyplinarnych.
– Nasza propozycja jest niepowtarzalna: to znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego wieczne miasto. Myślę, że dla studentów może to być wielka życiowa przygoda – mówi dr Dariusz Karłowicz, jeden z inicjatorów powołania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II.
Pierwsza edycja Studiów Janopawłowych („JP2 Studies”) startuje w roku akademickim 2021/22. W gronie wykładowców znalazła się cała plejada wybitnych intelektualistów, znawców filozofii i teologii Wielkiego Papieża: George Weigel, Rémi Brague, Francis Russell Hittinger, Jarosław Kupczak OP, Cezary Binkiewicz OP, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, Jarosław Kilian, czy Rowan Williams.
– Jestem bardzo zadowolony, że mogę mieć wkład w tę ważną inicjatywę – mówi prof. George Weigel, biograf i wybitny znawca nauczania św. Jana Pawła II, a zarazem jeden z wykładowców „JP2 Studies”. – Mam nadzieję, że pomoże ona studentom spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania Jana Pawła II. Nie tylko na niego samego jako wyjątkowego człowieka, którym rzecz jasna był, ale również na tego, który posiadał głęboką zdolność analizy i rozpoznania źródeł kryzysu współczesnej cywilizacji. Moim zdaniem ta analiza jest dziś szczególnie warta zgłębiania – dodaje George Weigel.
Entuzjazmu dla Studiów Janopawłowych nie kryje również prof. Jarosław Kupczak OP, prezes polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków, wybitny znawca teologii Jana Pawła II, a od nowego roku akademickiego także wykładowca „JP2 Studies”.
– Można powiedzieć, że studia nad myślą Jana Pawła II wracają do swojego źródła. Myślę że wybór Angelicum jest niesłychanie cenny i ważny dla całej inicjatywy. Oczywiście istotne jest również, że Instytut Kultury św. Jana Pawła II umiejscowiony został w Rzymie, ponieważ w ten sposób ma możliwość oddziaływania międzynarodowego. Na uniwersytecie Angelicum, od samego początku uczą się przyszli biskupi, przyszli kardynałowie z całego świata – mówi Jarosław Kupczak OP.
DLA KOGO?
Na studia zapisywać się mogą osoby z całego świata zainteresowane pogłębieniem wiedzy o życiu, nauczaniu i twórczości Jana Pawła II. Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie w języku angielskim. Skierowane są one zarówno do osób duchownych jak i świeckich. A zwłaszcza do:
seminarzystów, księży i członków wspólnot zakonnych;
studentów II i III stopnia (z innych uczelni niż Angelicum), a także absolwentów;
pracowników naukowych i akademickich;
katechetów;
dziennikarzy i publicystów specjalizujących się w tematyce wiary i Kościoła.
PROGRAM STUDIÓW
W trakcie dwóch semestrów program „JP2 Studies” obejmować będzie łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS. Kursy będą skupione w trzech blokach:
1.Myśląc o św. Janie Pawle II
Kursy podstawowe obejmą wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, o czasach w których żył i wzrastał, a także o najważniejszych elementach jego nauczania. Zajęcia w ramach tego bloku roku 2021/2022 to:
„JP2 – Życie, dzieło oraz kontekst historyczny” – prof.George Weigel (Ethics and Public Policy Center in Washington D.C.);
„JP2 – nauka społeczna” – prof. Francis Russell Hittinger (University of Tulsa) oraz prof. Michał Gierycz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie);
„JP2 – filozofia” – dr Cezary Binkiewicz OP (Papieski Uniwersytet Św. Tomaszaz Akwinu w Rzymie);
„JP2 – najważniejsze kwestie teologiczne” – prof. Jarosław Kupczak OP (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie).
2. Myśląc ze św. Janem Pawłem II
Zajęcia dodatkowe organizowane przez Instytut Kultury Św. Jana Pawła II obejmą wykłady i zajęcia praktyczne skoncentrowane na kluczowych zagadnieniach i wyzwaniach współczesnego świata i Kościoła w świetle nauczania Św. Jana Pawła II.
Wśród nich znajdą się wykłady monograficzne profesorów wizytujących, zapraszanych na Angelicum przez Instytut Kultury Św. Jana Pawła II:
„Tożsamość filozoficzna Europy” – prof. Rémi Brague (Université de Paris);
„Filozofie nowoczesności XIX i XX wieku a kultura chrześcijańska” – prof. Marek A. Cichocki (Kolegium Europejskie w Natolinie);
„Dlaczego potrzebujemy społeczeństwa kierowanego solidarnością” – abp Rowan Williams (University of Cambridge).
W ramach zajęć praktycznych odbędą się:
Warsztat teatralny zakończony inscenizacją „Hioba” – prowadzenie prof. Jarosław Kilian;
Wycieczka po Polsce „Śladami Jana Pawła II”;
Możliwość udziału w cyklu comiesięcznych otwartych wykładów organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II – „JP2 Lectures”.
3. Konteksty Janopawłowe
Wykłady uzupełniające – kursy wybrane z aktualnego programu nauczania Angelicum spośród przedmiotów ustalonych wspólnie z Dziekanami Wydziałów Filozofii, Teologii i Nauk Społecznych. Kursy te pomogą uzupełnić i poszerzyć wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II w szerszym kontekście filozoficznym i teologicznym.
KIEDY SIĘ ZGŁASZAĆ?
Zgodnie z kalendarzem akademickim Angelicum rejestracja na studia trwa od 18 maja do trzeciego tygodnia września 2021 roku (w sierpniu wszystkie biura uniwersyteckie są zamknięte). Angelicum zapewnia wsparcie organizacyjne i doradztwo w takich kwestiach, jak składanie dokumentów wymaganych przez Uniwersytet w procesie rejestracji, zakwaterowanie i inne sprawy studenckie.
Więcej informacji dla zainteresowanych studiami pod adresem: JP2studies@pust.it
Informacje o „JP2 Studies” na stronie Angelicum
Posłuchaj, co o nowym programie na Angelicum mówi prof. Jarosław Kupczak OP
Dariusz Karłowicz o „JP2 Studies” w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9”
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!