22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II Instytut Kultury Św. Jana Pawła II i Instytut Adama Mickiewicza zorganizowały uroczysty koncert polskich pieśni sakralnych na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Koncert sekstetu wokalnego proMODERN objęli swym patronatem Ambasadorzy Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie i Watykanie.
Polskich muzyków gościł kościół Świętych Dominika i Sykstusa na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Publiczność ze względów sanitarnych mogła uczestniczyć w wydarzeniu wyłącznie w formie on-line na platformie YouTube.
Koncert stanowił kolejną inicjatywę towarzyszącą inauguracji pierwszego roku akademickiego na Instytucie Kultury św. Jana Pawła II powołanego na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie w setną rocznicę urodzin Wielkiego Papieża. Upamiętnił on postać Papieża nie tylko przez wybór daty uroczystości – dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II – ale również poprzez wybór repertuaru: stanowiły go wybitne dzieła polskiej muzyki sakralnej, które na różne sposoby są powiązane z historią jego pontyfikatu.
Uroczysty wieczór rozpoczął o. Michał Paluch OP, który przywitał zgromadzonych w kościele gości: Pana Janusza Kotańskiego (Ambasador RP w Watykanie), który swoim patronatem objęli uroczystość, założycieli Instytutu Kultury św. Jana Pawła II (Fundację Świętego Mikołaja i Fundację Futura – Iuventa), członków Rady Fundatorów Instytutu, organizatorów i partnerów koncertu (Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Rzymie) oraz słuchaczy przed komputerami.
Przywitany brawami zespół proMODERN zainicjował koncert utworem Totus Tuus Henryka Góreckiego, który powstał podczas trzeciej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1987 roku. Utwór był nawiązaniem do znaczenia, jakie Papież przywiązywał do kultu maryjnego, czego wyrazem było jego papieskie motto: Cały Twój! (Totus tuus).
Następnie wykonana została kompozycja Krzysztofa Pendereckiego Agnus Dei, która powstała jako bezpośrednia reakcja muzyka na wieści o śmierci Stefana Wyszyńskiego. Była ona ukłonem w kierunku wyjątkowej relacji łączącej Ojca Świętego z Kardynałem Tysiąclecia.
Kolejnym dziełem odśpiewanym przez muzyków było O vos omnes autorstwa wybitnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego, głęboko zainspirowanego postacią Jana Pawła II. Uroczysty wieczór zwieńczyło wykonanie utworów Miserere Stanisława Szczycińskiego – interpretację jednego z ulubionych psalmów papieża – oraz Agnus Dei Andrzeja Borzyma.
Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie i Instytutu Adama Mickiewicza z Papieskim Uniwersytetem Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie – Angelicum.
Patronat nad koncertem objęli ambasadorzy Rzeczypospolitej w Rzymie – Pani Anna Maria Anders – oraz Ambasador Polski w Watykanie – Pan Janusz Andrzej Kotański. Oprócz przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych i Instytutu Polskiego w Rzymie, wśród zaproszonych gości obecnych na koncercie znaleźli się m.in. rektor Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie – o. Michał Paluch OP – oraz wykładowcy.
Relację przygotował Tomasz Tamecki
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!