[OBEJRZYJ] Za nami uroczysty koncert na Angelicum w Rzymie ku czci świętego Jana Pawła II

[OBEJRZYJ] Za nami uroczysty koncert na Angelicum w Rzymie ku czci świętego Jana Pawła II

22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II Instytut Kultury Św. Jana Pawła II i Instytut Adama Mickiewicza zorganizowały uroczysty koncert polskich pieśni sakralnych na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Koncert sekstetu wokalnego proMODERN objęli swym patronatem Ambasadorzy Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie i Watykanie.

Polskich muzyków gościł kościół Świętych Dominika i Sykstusa na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Publiczność ze względów sanitarnych mogła uczestniczyć w wydarzeniu wyłącznie w formie on-line na platformie YouTube.  

Koncert stanowił kolejną inicjatywę towarzyszącą inauguracji pierwszego roku akademickiego na Instytucie Kultury św. Jana Pawła II powołanego na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie w setną rocznicę urodzin Wielkiego Papieża. Upamiętnił on postać Papieża nie tylko przez wybór daty uroczystości – dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II – ale również poprzez wybór repertuaru: stanowiły go wybitne dzieła polskiej muzyki sakralnej, które na różne sposoby są powiązane z historią jego pontyfikatu.

Uroczysty wieczór rozpoczął o. Michał Paluch OP, który przywitał zgromadzonych w kościele gości: Pana Janusza Kotańskiego (Ambasador RP w Watykanie), który swoim patronatem objęli uroczystość, założycieli Instytutu Kultury św. Jana Pawła II (Fundację Świętego Mikołaja i Fundację Futura – Iuventa), członków Rady Fundatorów Instytutu, organizatorów i partnerów koncertu (Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Rzymie) oraz słuchaczy przed komputerami.

Przywitany brawami zespół proMODERN zainicjował koncert utworem Totus Tuus Henryka Góreckiego, który powstał podczas trzeciej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1987 roku. Utwór był nawiązaniem do znaczenia, jakie Papież przywiązywał do kultu maryjnego, czego wyrazem było jego papieskie motto: Cały Twój! (Totus tuus).

Następnie wykonana została kompozycja Krzysztofa Pendereckiego Agnus Dei, która powstała jako bezpośrednia reakcja muzyka na wieści o śmierci Stefana Wyszyńskiego. Była ona ukłonem w kierunku wyjątkowej relacji łączącej Ojca Świętego z Kardynałem Tysiąclecia.  

Kolejnym dziełem odśpiewanym przez muzyków było O vos omnes autorstwa wybitnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego, głęboko zainspirowanego postacią Jana Pawła II. Uroczysty wieczór zwieńczyło wykonanie utworów Miserere Stanisława Szczycińskiego – interpretację jednego z ulubionych psalmów papieża – oraz Agnus Dei Andrzeja Borzyma.

Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie i Instytutu Adama Mickiewicza z Papieskim Uniwersytetem Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie – Angelicum.

Patronat nad koncertem objęli ambasadorzy Rzeczypospolitej w Rzymie – Pani Anna Maria Anders – oraz Ambasador Polski w Watykanie – Pan Janusz Andrzej Kotański. Oprócz przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych i Instytutu Polskiego w Rzymie, wśród zaproszonych gości obecnych na koncercie znaleźli się m.in. rektor Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie – o. Michał Paluch OP – oraz wykładowcy.

Relację przygotował Tomasz Tamecki


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Pomóż wydać  „Ucztę” Ksenofonta – 12. tom Biblioteki Klasycznej
„To jeden z najwybitniejszych i najcenniejszych utworów reprezentujących bogatą literaturę grecką okresu klasycznego” – Dorota Tymura
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.