22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II Instytut Kultury Św. Jana Pawła II i Instytut Adama Mickiewicza zorganizowały uroczysty koncert polskich pieśni sakralnych na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Koncert sekstetu wokalnego proMODERN objęli swym patronatem Ambasadorzy Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie i Watykanie.
Polskich muzyków gościł kościół Świętych Dominika i Sykstusa na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Publiczność ze względów sanitarnych mogła uczestniczyć w wydarzeniu wyłącznie w formie on-line na platformie YouTube.
Koncert stanowił kolejną inicjatywę towarzyszącą inauguracji pierwszego roku akademickiego na Instytucie Kultury św. Jana Pawła II powołanego na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie w setną rocznicę urodzin Wielkiego Papieża. Upamiętnił on postać Papieża nie tylko przez wybór daty uroczystości – dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II – ale również poprzez wybór repertuaru: stanowiły go wybitne dzieła polskiej muzyki sakralnej, które na różne sposoby są powiązane z historią jego pontyfikatu.
Uroczysty wieczór rozpoczął o. Michał Paluch OP, który przywitał zgromadzonych w kościele gości: Pana Janusza Kotańskiego (Ambasador RP w Watykanie), który swoim patronatem objęli uroczystość, założycieli Instytutu Kultury św. Jana Pawła II (Fundację Świętego Mikołaja i Fundację Futura – Iuventa), członków Rady Fundatorów Instytutu, organizatorów i partnerów koncertu (Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Rzymie) oraz słuchaczy przed komputerami.
Przywitany brawami zespół proMODERN zainicjował koncert utworem Totus Tuus Henryka Góreckiego, który powstał podczas trzeciej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1987 roku. Utwór był nawiązaniem do znaczenia, jakie Papież przywiązywał do kultu maryjnego, czego wyrazem było jego papieskie motto: Cały Twój! (Totus tuus).
Następnie wykonana została kompozycja Krzysztofa Pendereckiego Agnus Dei, która powstała jako bezpośrednia reakcja muzyka na wieści o śmierci Stefana Wyszyńskiego. Była ona ukłonem w kierunku wyjątkowej relacji łączącej Ojca Świętego z Kardynałem Tysiąclecia.
Kolejnym dziełem odśpiewanym przez muzyków było O vos omnes autorstwa wybitnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego, głęboko zainspirowanego postacią Jana Pawła II. Uroczysty wieczór zwieńczyło wykonanie utworów Miserere Stanisława Szczycińskiego – interpretację jednego z ulubionych psalmów papieża – oraz Agnus Dei Andrzeja Borzyma.
Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie i Instytutu Adama Mickiewicza z Papieskim Uniwersytetem Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie – Angelicum.
Patronat nad koncertem objęli ambasadorzy Rzeczypospolitej w Rzymie – Pani Anna Maria Anders – oraz Ambasador Polski w Watykanie – Pan Janusz Andrzej Kotański. Oprócz przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych i Instytutu Polskiego w Rzymie, wśród zaproszonych gości obecnych na koncercie znaleźli się m.in. rektor Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie – o. Michał Paluch OP – oraz wykładowcy.
Relację przygotował Tomasz Tamecki