Rozpoczęły się wykłady George'a Weigela w ramach studiów „JP2 Studies” na Angelicum w Rzymie

W poniedziałek 29 listopada George Weigel zainagurował serię wykładów poświęconych życiu i historycznym kontekstom pontyfikatu św. Jana Pawła II. Wykłady jednego z najwybitniejszych biografów papieża odbywają się w ramach kursu „JP2 Studies”, który został zorganizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

– Jestem bardzo zadowolony, że mogę mieć wkład w tę ważną inicjatywę – mówi prof. George Weigel, biograf i wybitny znawca nauczania św. Jana Pawła II, o inicjatywie „JP2 Studies” – Mam nadzieję, że pomoże ona studentom spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania Jana Pawła II. Nie tylko na niego samego jako wyjątkowego człowieka, którym rzecz jasna był, ale również na tego, który posiadał głęboką zdolność analizy i rozpoznania źródeł kryzysu współczesnej cywilizacji. Moim zdaniem ta analiza jest dziś szczególnie warta zgłębiania – dodaje George Weigel.

W trakcie dwóch semestrów program „JP2 Studies” obejmować będzie łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS. George Weigel odpowiedzialny będzie za poprowadzenie serii wykładów „JP2 – Życie, dzieło oraz kontekst historyczny”, który odbywać się będzie w ramach bloku „Myśląc o św. Janie Pawle II”.

Studia Janopawłowe „JP2 Studies” to inicjatywa Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, który rok temu zainagurował swoją działalność na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. To unikalna propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II. W gronie wykładowców „JP2 Studies” znaleźli się intelektualiści światowego formatu, m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Rowan Williams, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, czy Francis Russell Hittinger. 

George Weigel – urodzony w 1951 roku w Baltimore, filozof i teolog katolicki, autor kilkudziesięciu książek, z których większość przetłumaczono i wydano również w Polsce – m.in. dwutomową biografię Jana Pawła II pt. Świadek nadziei oraz Kres i początek. Prowadzi Katedrę Studiów Katolickich Williama E. Simona w Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie. Odznaczony papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice oraz polskim Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

George Weigel oprócz wykładów w ramach studiów „JP2 Studies” przeprowadzi również prelekcję w ramach serii wykładów Janopawłowych „JP2 Lectures”. Wykład zatytułowany „Medytacje areopagowe Karola Wojtyły: lekcje dla Zachodu XXI w.” odbędzie się w następny czwartek, 9 grudnia, o godzinie 16:30 (CET) w Auli Minor na uniwersytecie Angelicum i będzie transmitowany na żywo.

Dowiedz się więcej o wykładzie George'a Weigela w ramach „JP2 Lectures”

Przeczytaj więcej o „JP2 Studies” – elitarnych Studiach Janopawłowych na Angelicum w Rzymie

Informacje o „JP2 Studies” na stronie Angelicum

Posłuchaj, co o nowym programie na Angelicum mówi prof. Jarosław Kupczak OP

Dariusz Karłowicz o „JP2 Studies” w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9”

***

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Fundacja Świętego Mikołaja jest współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2 

Fot. Ks. Tomasz Podlewski, twitter.com/ks_t_podlewski