Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Książka „Północ i Południe” Marka A. Cichockiego ukazała się na rynku niemieckim

Książka „Północ i Południe” Marka A. Cichockiego ukazała się na rynku niemieckim

Niedawno dzieliliśmy się z Państwem wiadomością o nowej książce Marka A. Cichockiego „Světy, které neznáme”, która pojawiła się na półkach księgarskich w Czechach. Miło nam poinformować, że eseistyka współtwórcy Teologii Politycznej cieszy się zainteresowaniem również za Odrą. W wydawnictwie Harrassowitz Verlag ukazało się niedawno niemieckie tłumaczenie „Północy i Południa” („Nord und Süd. Texte zur polnischen Geschitskultur”).

„Północ i południe” to zbiór esejów, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie. Każdy esej poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju polskiej formy, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i dziedzictwie romanitas. W 2019 roku książka otrzymała nagrodę im. Mackiewicza, a także wyróżnienie Feniks 2019 w kategorii „Eseistyka”.

Podczas wręczenia nagrody im. Mackiewicza w 2019 roku, prof. Maciej Urbanowski, przewodniczący kapituły przyznającej wyróżnienie, tak mówił w trakcie laudacji o książce Marka A. Cichockiego:

Czytelnik po lekturze pierwszych paru stron od razu się przekona, iż ma do czynienia z eseistyką najwyższych lotów, świetnie kontynuującą tradycje nurtu, który Czesław Miłosz określił niegdyś mianem polskiej szkoły eseju

„Podtytuł nagrodzonej przez nas książki brzmi skromnie: „Teksty o polskiej kulturze i historii”. Tymczasem czytelnik po lekturze pierwszych paru stron od razu się przekona, iż ma do czynienia z eseistyką najwyższych lotów, świetnie kontynuującą tradycje nurtu, który Czesław Miłosz określił niegdyś mianem polskiej szkoły eseju. Co byłoby tego nurtu znakiem rozpoznawczym? Przede wszystkim głębokie osadzenie w tradycji klasycznej, umiejętnie łączone z autobiografizmem, a do tego il storicismo polacco, czyli zmysł historiozoficzny, zwykle o zabarwieniu pesymistycznym, a nawet katastroficznym (...).
Autor pozwala sobie często na efektowne, ciekawe dygresje, rozwija wątki jakby poboczne, które ostatecznie okazują się niezbędne, jak jest z historią warszawskiego mostu w Rzeczy o Czarnym Kanclerzu. Buduje więc całość przemyślnie skonstruowaną, pełną wewnętrznego ładu. Taki zresztą jest cały tom: tu panuje porządek chronologiczny i problemowy. Od św. Wincentego Kadłubka do Jarosława Iwaszkiewicza i Juliana Klaczki – tak biegłaby marszruta tej książki-przewodnika, kreślącej dla nas sekretną mapę Europy. Z tą zaś mapą odbywamy podróż od tytułowych Północy i Południa, a potem na Wschód do Smoleńska i do Niemiec roku 1848”.

W trakcie tej samej uroczystości, Marek A. Cichocki scharakteryzował swój zbiór esejów jako „przede wszystkim książkę o przyszłości, nie zaś przeszłości”. – Pytanie o źródła polskiej tożsamości jest ważne dlatego, że w świecie współczesnym jesteśmy tylko tym, co jesteśmy w stanie sami z tych źródeł odczytać – podsumował autor „Północy i południa”.

_____________

O książce wypowiadali się także:

Agnieszka Kołakowska:Polska będzie łacińska, albo nie będzie jej wcale. Do tego końcowego wniosku podróżujemy przez bogate i niezwykle ciekawe historyczne i ideowe pejzaże, opisane jasno i lekkim piórem. Pasjonująca i pouczająca lektura o naturze i korzeniach polskiej tożsamości”.

Prof. Zbigniew Stawrowski: „Książka Marka Cichockiego składa się z sześciu esejów, które, choć opisują różne epoki, łączą pytanie o sens naszej polskiej wspólnoty. Autorowi chodzi nie tylko o historię, lecz przede wszystkim właśnie o sprawy nader aktualne. W fascynujący i niezwykle erudycyjny sposób wydobywa na jaw najważniejsze historyczne i duchowe uwarunkowania, dzięki czemu nasze spojrzenie na palące kwestie współczesnej Europy nabierają o wiele głębszego wymiaru”.

Aleksandra Bogucka

Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa Harrassowitz Verlag

Książka jest dostępna w księgarni Teologii Politycznej

Przeczytaj laudację prof. Urbanowskiego z wręczenia nagrody im. Mackiewicza


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Nowy początek” prof. Vittorio Possentiego!
Wydaj „Nowy początek” prof. Possentiego z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.