Odszedł Ojciec Maciej Zięba OP

Odszedł Ojciec Maciej Zięba OP

Dziś w nocy, po miesiącach walki z chorobą nowotworową odszedł Maciej Zięba OP – dominikanin, filozof, znawca myśli Jana Pawła II i jego przyjaciel, z wykształcenia fizyk. Był założycielem i dyrektorem Instytutu Tertio Millenio w Krakowie. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Ojciec Maciej Zięba pozostawał aktywny niemal do ostatnich dni swojego życia. Jego głos w Kościele posiadał rzadką moc przekazu trafiającego do ludzi niezależnie od światopoglądowych podziałów. Mówił o sprawach kluczowych dla chrześcijaństwa i Europy w sposób, który łączył. Tworzył przestrzeń dla dialogu w oparciu o Prawdę Ewangelii. Nigdy nie popadając w intelektualną łatwiznę i pozostając wiernym naukowej rzetelności zaszczepionej w studenckich latach, potrafił ukazać piękno drogi opartej na Krzyżu. Jako bliski przyjaciel i duchowy spadkobierca Jana Pawła II przez całe kapłańskie życie mądrze popularyzował i rozwijał jego spuściznę i idee społecznej nauki Kościoła. 

W latach 70. Ojciec Zięba związany był z opozycją demokratyczną, pełnił funkcję doradcy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (następnie Założycielskiego) NSZZ Solidarność we Wrocławiu, w latach 1981–1988 był współpracownikiem podziemnej Solidarności. W 1981 roku wstąpił do zakonu dominikanów, święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1987. Pełnił liczne funkcje w Kościele, w tym w latach 1998-2006 stał na czele polskiej prowincji dominikanów. Był wykładowcą, kaznodzieją i autorem wielu publikacji, między innymi: Kłopot za kłopotem. Katolik w dryfującej EuropieNieznane, niepewne, niebezpieczne? Szkic o Europie czy Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja. Tuż przed śmiercią Ojca Zięby nakładem wydawnictwa „W Drodze” ukazała się książka Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata.

Zachęcamy do przeczytania fragmentu ostatniej książki Ojca Macieja Zięby.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju.
Amen.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

„Od Salaminy do Radzymina” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Kim jesteśmy i kim chcielibyśmy być? Ile naprawdę warte jest dla nas to, co uważamy za swoją tożsamość?
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.