Dariusz Gawin gościem programu KRONOS w TVP Kultura

Dariusz Gawin gościem programu KRONOS w TVP Kultura

W niedawnym odcinku programu telewizyjnego KRONOS na antenie TVP Kultura gościł Dariusz Gawin. Dyskusja dotyczyła wielopłaszczyznowej twórczości Stefana Kisielewskiego oraz wpływu, jaki postać ta wywierała na polskie życie publiczne.

Dariusz Gawin podkreślał, że Stefan Kisielewski w całej gamie talentów i aktywności był przede wszystkim „zwierzęciem politycznym” i to właśnie polityką zajmowałby się z pewnością w każdych warunkach historycznych – nawet gdyby nigdy nie zaistniał PRL. Pasja ta widoczna była w każdej dziedzinie, której poświęcał się Kisiel – wszak nawet powieści pisał polityczne. Autor Dzienników nie poprzestawał jednak na czysto faktograficznym opisie realiów powojennej Polski, jego publicystyka silnie wpływała na rzeczywistość. Jego rola daleko wykraczała więc poza zasięg pióra, rezonował tak mocno, że można nazwać go wręcz „instytucją i sumieniem” polskiego życia publicznego – zauważył Gawin. Gość Piotra Nowaka zwrócił również uwagę na ciekawy rozwój światopoglądu Kisiela, który wychowany w domu o tradycjach lewicowych do końca życia pozostał wiernym admiratorem Romana Dmowskiego jako myśliciela politycznego i stratega. Gawin podkreślił również konsekwentną u autora Sprzysiężenia postawę przychylności wobec budowy systemów parlamentarnych oraz kapitalizmu.

Gośćmi programu byli również: Maciej Zakrzewski, Małgorzata Gąsiorowska oraz Piotr Zaremba.

Obejrzyj odcinek programu KRONOS w TVP Kultura poświęcony życiu i twórczości Stefana Kisielewskiego


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

„Początek historii. Narodziny nowej Ameryki” po raz pierwszy w języku polskim! Dołącz do współwydawców pierwszego wydania
Nieczęsto zdarza mi się pragnąć, aby książka była dłuższa. A tak właśnie było w przypadku „Początku historii” Bruno Maçãesa. – Milton Ezrati
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.