My, domóweczka… czyli „Mama w pracy” na Sylwestra

My, domóweczka… czyli „Mama w pracy” na Sylwestra

W oczekiwaniu na nadejście Nowego Roku, zachęcamy do przeczytania fragmentu książki Joanny Paciorek „Mama w pracy” wydanej nakładem Teologii Politycznej.

Lubię pracować między Świętami a Nowym Rokiem. Jest cicho, biało i szybko się dojeżdża. Tylko ten kłopotliwy wieczór znowu się zbliża. „A może zaprosimy sąsiadów?” – proponuje Tata Tygrys. Tak. To świetny pomysł. „Fajnie! Przyjdzie Tadzio!” – cieszy się Rysio i szybko dopytuje: „Dzisiaj?” „Rysiu, dopiero jutro jest Sylwester” – tłumaczy Stefan. Rysio wpada w rozpacz:  „Ja chcę, żeby to było dzisiaj!"

U nas będzie domowy bal-nie-bal. Zrobimy pizzę, pogadamy, może obejrzymy wspólnie film, wystrzelimy petardy

Przyjdą sąsiedzi i będzie fajnie. Niech żyje bal? U nas będzie domowy bal-nie-bal. Zrobimy pizzę, pogadamy, może obejrzymy wspólnie film, wystrzelimy petardy. Bal? „Nie wyobrażam sobie. My wolimy rodzinnie, w domu. Żadne jakieś bale” – opowiada kolega z pracy. „My, domóweczka” – woła przez telefon drugi do kumpla, który pewnie szuka towarzystwa. Koleżanka śmieje się: „U nas miało być kameralnie, we dwoje, ale znajomi się zapowiedzieli i szykuje się impreza” „A ja rozłożyłam się kompletnie. Chora jestem” – rzęzi koleżanka z Fundacji, do której dzwonię z życzeniami.

W Sylwestra dzień w pracy krótszy. Jeszcze tylko porządki. Wynosimy z kolegą stosy nagromadzonych przez ostatni rok papierzysk. Trzeba zrobić miejsce na nowe.  „No i jak? Widać coś?” – pytam kolegi z szóstego piętra, który właśnie do nas wchodzi. „Poczekaj, wyjdę i wejdę jeszcze raz i powiem: Oooch!” Sprawdzam ostatnie w tym roku maile. „Sąsiedzi się pochorowali…” – pisze mi Tata Tygrys. I taki to właśnie nasz bal.

Wracam jeszcze za dnia. Gdyby założyć zielone okulary, to zupełnie jakby wiosna była. Tak widno!  Dzieci szczęśliwe. Jesteśmy wszyscy razem. Babcia lepi ruskie pierogi. Jest cudownie nie-sylwestrowo. A wieczorem? Wieczorem dzieci z pełnymi brzuchami siedzą na kanapie. Na ścianie film. Ryk (śmiechu) Taty Tygrysa zagłusza chichot dzieci. Jest miło. Domowo. Nie balowo. Tylko Franio strasznie kaszle. Rysia brzuszek boli. Oj, niedobrze... Martwię się. Refleksyjnie nieco. Jakie postanowienia na Nowy Rok? Ja mam tylko jedno. Będę punktualna. Rano w pracy i po południu, gdy wracam do domu. „Ciekawe...” – pewnie myśli sobie Tata Tygrys, gdy to czyta. Szef zresztą też. „A założymy się?” – śmieję się w duchu.

Joanna Paciorek

Książka „Mama w pracy” dostępna jest w księgarni Teologii Politycznej


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.