Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Zwiastowanie” w nowym świetle. Wernisaż wystawy w Opolu

„Zwiastowanie” w nowym świetle. Wernisaż wystawy w Opolu

Do 26 stycznia 2025 r. w Muzeum Diecezjalnym w Opolu można oglądać wystawę „Zwiastowanie. 20 obrazów”. Prezentowane tam obrazy powstały w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. 5 grudnia odbył się wernisaż, a w planach jest wiele wydarzeń towarzyszących: m.in. oprowadzanie kuratorskie i wykłady.

– Temat Zwiastowania bardzo często pojawia się w tekstach liturgicznych, w pieśniach kościelnych. Mamy możliwość w plastycznej, wizualnej odsłonie dotknąć tego bardzo ważnego wydarzenia w dziejach zbawienia, jakim było Zwiastowanie. W Muzeum Diecezjalnym w Opolu otwieramy wystawę, która jest próbą zmierzenia się z jednej strony z bardzo bogatą tradycją ikonograficzną, przedstawiającą scenę zwiastowania. Z drugiej strony także dotknięcia tej wielkiej tajemnicy religijnej. Właśnie teraz, w Adwencie i w Bożym Narodzeniu będzie cały czas przywoływana – opowiadał ks. Wojciech Lippa, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu. 

 – Dziesięciu artystów namalowało 20 obrazów, każdy z nich po dwa, jeden duży, monumentalny, z myślą o tym, by służył liturgii i modlitwie w kościołach, a drugi mniejszy, kameralny do kultu prywatnego – wyjaśniał koncept projektu „Namalować katolicyzm od nowa” jego pomysłodawca dr Dariusz Karłowicz z Fundacji Świętego Mikołaja. Całe to przedsięwzięcie jest zaplanowane na 21 lat a zaczęło się od obrazów Jezusa Miłosiernego namalowanych dwa lata temu. Zwiastowanie jest krokiem drugim i zarazem pierwszą tajemnicą radosną różańca świętego. Zamiarem tego projektu jest odrodzenie tradycji zachodniej malarstwa europejskiego, które właściwie umarło a w kościołach oglądamy tylko kopie i reprodukcje. Są oczywiście szlachetne wyjątki.  W kręgu teologów, biblistów, filozofów, historyków sztuki i artystów postanowiliśmy coś w tej sprawie zrobić –  malować wielkie tematy, ale trzeba było to zanurzyć w jakimś porządku, który miałby cechy porządku duchowego. W sukurs przyszedł nam różaniec, który te wszystkie tematy nawleka na historię życia Słowa Wcielonego  – mówił podczas wernisażu dr Karłowicz.

W Muzeum Diecezjalnym w Opolu można obejrzeć dwadzieścia współczesnych obrazów Zwiastowania autorstwa dziesięciu polskich malarzy: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło. Wystawie towarzyszy katalog.

Natalia Sikora / Radio Doxa 

fot. Małgorzata Czajkowska 

➤  Katalog // Zwiastowanie dostępny w naszej księgarni

Wszystko o wystawach ZWIASTOWANIA 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.