Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Otwarcie wystawy Zwiastowania w Częstochowie

Otwarcie wystawy Zwiastowania w Częstochowie

W niedzielę 14 lipca w Częstochowie odbędzie się wernisaż współczesnych obrazów Zwiastowania, powstałych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Z tej okazji abp Wacław Depo – metropolita częstochowski odprawi o godz. 18 mszę św. w kościele św. Zygmunta w Częstochowie i weźmie udział w wernisażu. Będą też obecni artyści malarze m.in. Grzegorz Wnęk i Jacek Dłużewski. Zapraszamy!

Wystawę będzie można oglądać przez całe wakacje, a dokładnie od 15 lipca do 8 września, codziennie w godzinach 8-18 w krużgankach częstochowskiego kościoła św. Zygmunta. Dwadzieścia prezentowanych tam obrazów, to dzieła dziesięciu współczesnych artystów malarzy, którzy językiem XXI wieku przedstawiają pierwszą tajemnicę różańca – Zwiastowanie. Są wśród nich zarówno obrazy wielkoformatowe, powstałe z myślą o przestrzeniach sakralnych, jak też obrazy mniejszych rozmiarów, dla modlitwy prywatnej np. w domu.

Odwiedzający wystawę – w tym także pielgrzymi – zobaczą obrazy Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło.

„W języku współczesnej kultury coraz częściej brakuje obrazów i słów zdolnych opowiedzieć czy nawet odnieść się do historii śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – zauważa dr Dariusz Karłowicz. Kurator wystawy jest zdania, że „Dobra Nowina nieprzetłumaczona na język kultury XXI wieku coraz częściej staje się niema lub niezrozumiała”. „To poważny problem – ale i wielkie wyzwanie” podkreśla dr Karłowicz, inicjator projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Wystawa obrazów Zwiastowania była już pokazywana w Warszawie i Rzymie a Częstochowa jest trzecim miastem, które odwiedza. Jeszcze w tym roku planowana jest wystawa w Białymstoku i ekspozycja czasowa w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Organizatorami są trzy podmioty: Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Teologia Polityczna.

Patronatem medialnym objęły wystawę: Tygodnik Niedziela, portal niedziela.pl, Radio Fiat, Radio Jasna Góra.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

____________________________________________________________ 

GDZIE? kościół św. Zygmunta (Częstochowa, ul. Krakowska 1) i krużganki.

KIEDY?

WERNISAŻ 14 lipca 2024, godz. 18:00 msza św., a następnie wernisaż z pokazem filmu w reż. Wojtka Wieteski (ok. 30 min.)

WYSTAWA otwarta codziennie od 15 lipca do 8 września, w godzinach 8-18 od poniedziałku do niedzieli. 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.