Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Otwarcie wystawy Zwiastowania w Częstochowie

Otwarcie wystawy Zwiastowania w Częstochowie

W niedzielę 14 lipca w Częstochowie odbędzie się wernisaż współczesnych obrazów Zwiastowania, powstałych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Z tej okazji abp Wacław Depo – metropolita częstochowski odprawi o godz. 18 mszę św. w kościele św. Zygmunta w Częstochowie i weźmie udział w wernisażu. Będą też obecni artyści malarze m.in. Grzegorz Wnęk i Jacek Dłużewski. Zapraszamy!

Wystawę będzie można oglądać przez całe wakacje, a dokładnie od 15 lipca do 8 września, codziennie w godzinach 8-18 w krużgankach częstochowskiego kościoła św. Zygmunta. Dwadzieścia prezentowanych tam obrazów, to dzieła dziesięciu współczesnych artystów malarzy, którzy językiem XXI wieku przedstawiają pierwszą tajemnicę różańca – Zwiastowanie. Są wśród nich zarówno obrazy wielkoformatowe, powstałe z myślą o przestrzeniach sakralnych, jak też obrazy mniejszych rozmiarów, dla modlitwy prywatnej np. w domu.

Odwiedzający wystawę – w tym także pielgrzymi – zobaczą obrazy Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło.

„W języku współczesnej kultury coraz częściej brakuje obrazów i słów zdolnych opowiedzieć czy nawet odnieść się do historii śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – zauważa dr Dariusz Karłowicz. Kurator wystawy jest zdania, że „Dobra Nowina nieprzetłumaczona na język kultury XXI wieku coraz częściej staje się niema lub niezrozumiała”. „To poważny problem – ale i wielkie wyzwanie” podkreśla dr Karłowicz, inicjator projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Wystawa obrazów Zwiastowania była już pokazywana w Warszawie i Rzymie a Częstochowa jest trzecim miastem, które odwiedza. Jeszcze w tym roku planowana jest wystawa w Białymstoku i ekspozycja czasowa w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Organizatorami są trzy podmioty: Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Teologia Polityczna.

Patronatem medialnym objęły wystawę: Tygodnik Niedziela, portal niedziela.pl, Radio Fiat, Radio Jasna Góra.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

____________________________________________________________ 

GDZIE? kościół św. Zygmunta (Częstochowa, ul. Krakowska 1) i krużganki.

KIEDY?

WERNISAŻ 14 lipca 2024, godz. 18:00 msza św., a następnie wernisaż z pokazem filmu w reż. Wojtka Wieteski (ok. 30 min.)

WYSTAWA otwarta codziennie od 15 lipca do 8 września, w godzinach 8-18 od poniedziałku do niedzieli. 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.