Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wystawa „Zwiastowania” już w Rzymie

Wystawa „Zwiastowania” już w Rzymie

Wczoraj w Rzymie miała swoją inaugurację wystawa dwudziestu współczesnych obrazów „Zwiastowania”, powstałych w ramach drugiej edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Wernisaż odbył się 19 marca o godz. 18:30 w Muzeach San Salvatore in Lauro w Rzymie.

Mieszkańcy Wiecznego Miasta oraz pielgrzymi i turyści odwiedzający wiosną Rzym będą mogli oglądać wystawę obrazów „Zwiastowania” dziesięciu wybitnych polskich malarzy współczesnych od 20 marca do 13 kwietnia br. (oprócz poniedziałków i niedziel) w godzinach 10.00-13.00 i 16.00-19.00.

Una mostra a Roma. L’Annunciazione vista dai pittori contemporanei

L'Annunciazione. 20 dipinti - Il Cigno

Podobnie jak w Warszawie, zostały zaprezentowane obrazy Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło. Każdy z twórców namalował dwa obrazy – duży dla przestrzeni sakralnej a mniejszy na potrzeby modlitwy domowej.

Od połowy listopada do końca stycznia 2023 wystawa obrazów była prezentowana w Warszawie, w podziemiach katedry św. Floriana na Pradze. W Rzymie, podobnie jak to było w Warszawie, kuratorem wystawy będzie dr Dariusz Karłowicz. „Dla chrześcijaństwa kultura nie jest luksusem, ale powietrzem, którym oddycha. Dobra Nowina nieprzetłumaczona na język kultury XXI wieku coraz częściej staje się niema lub niezrozumiała. To poważny problem – ale i wielkie wyzwanie. Wyrażenie nauki Chrystusa językiem kolejnego pokolenia jest obowiązkiem tych, którzy mają przekazać światu Prawdę. To rodzaj naszej współpracy w dziele Wcielenia” – podkreśla kurator.

Współczesne obrazy „Zwiastowania” w Rzymie można oglądać w Muzeach San Salvatore in Lauro, które usytuowane są nad Tybrem (po drugiej stronie Zamku św. Anioła), niedaleko Watykanu. Wstęp wolny.

Celem projektu „Namalować katolicyzm od nowa” jest odnowa sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej odznaczających się współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki. Projekt powstał i jest rozwijany dzięki mecenatowi osób prywatnych.

Organizatorem wystawy w Rzymie jest Instytut Kultury Jana Pawła II na Angelicum, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Teologia Polityczna we współpracy z Muzeami San Salvatore in Lauro w Rzymie.
_____________________________

WERNISAŻ – 19 marca, godz. 18:30, Muzea San Salvatore in Lauro
_____________________________

WYSTAWA

KIEDY? 20 marca – 13 kwietnia 2024

GDZIE? Rzym, Piazza di San Salvatore in Lauro 15

GODZINY OTWARCIA od wtorku do soboty 10.00-13.00 i 16.00-19.00
Wstęp wolny

Zwiastowanie wystawa Rzym


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.