Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Oprowadzanie kuratorskie: Co takiego jest w obrazie sztuki sakralnej, że można go pomylić z Bogiem?

Oprowadzanie kuratorskie: Co takiego jest w obrazie sztuki sakralnej, że można go pomylić z Bogiem?

W ostatnich dniach wystawy dwudziestu współczesnych obrazów Zwiastowania dr Dariusz Karłowicz, kurator wystawy, razem z o. Jackiem Hajnosem OP, jednym z twórców, zwracali uwagę na to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niedostrzegalne. Ekspozycję można oglądać tylko do końca stycznia w podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Projekt „Namalować katolicyzm od nowa” ma na celu przywrócenie do życia sztuki sakralnej, prowadzącej do Boga. Do jej zrozumienia, jak podkreśla dr Karłowicz, potrzebne jest skupienie i wiedza – o czym ona właściwie jest. Odpowiadając na to pytanie, filozof i artysta przywoływali rozmaite konteksty, dzięki którym obrazy były oglądane na nowo. Główną uwagę zwrócono na odniesienia biblijne, postaci Maryi i anioła oraz symbolikę i kolorystykę. Każdemu obrazowi poświęcono chwilę, zestawiono w pary, szukano całości. „Zwiastowanie to zwieńczenie czasu zbliżania się Boga do człowieka”, „to najradośniejszy moment w historii ludzkiej” przewijało się w komentarzach o. Hajnosa OP.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia w podziemiach katedry warszawsko-praskiej (przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie) od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-20:00, w niedziele od 8:00 do 21:30. Zapraszamy!

sk

fot. Jacek Łagowski


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.