Oprowadzanie kuratorskie: Co takiego jest w obrazie sztuki sakralnej, że można go pomylić z Bogiem?

W ostatnich dniach wystawy dwudziestu współczesnych obrazów Zwiastowania dr Dariusz Karłowicz, kurator wystawy, razem z o. Jackiem Hajnosem OP, jednym z twórców, zwracali uwagę na to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niedostrzegalne. Ekspozycję można oglądać tylko do końca stycznia w podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Projekt „Namalować katolicyzm od nowa” ma na celu przywrócenie do życia sztuki sakralnej, prowadzącej do Boga. Do jej zrozumienia, jak podkreśla dr Karłowicz, potrzebne jest skupienie i wiedza – o czym ona właściwie jest. Odpowiadając na to pytanie, filozof i artysta przywoływali rozmaite konteksty, dzięki którym obrazy były oglądane na nowo. Główną uwagę zwrócono na odniesienia biblijne, postaci Maryi i anioła oraz symbolikę i kolorystykę. Każdemu obrazowi poświęcono chwilę, zestawiono w pary, szukano całości. „Zwiastowanie to zwieńczenie czasu zbliżania się Boga do człowieka”, „to najradośniejszy moment w historii ludzkiej” przewijało się w komentarzach o. Hajnosa OP.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia w podziemiach katedry warszawsko-praskiej (przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie) od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-20:00, w niedziele od 8:00 do 21:30. Zapraszamy!

sk

fot. Jacek Łagowski