Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wystawa w Częstochowie otwarta!

Wystawa w Częstochowie otwarta!

„Jesteśmy tu, gdzie powinniśmy i chcemy być ze sztuką sakralną. Bez dobrego malarstwa i literatury staniemy się niemi, a być może ślepi i nie będziemy potrafili opowiedzieć tego, co zaczęło się w Nazarecie. A takie jest nasze zadanie!” – podkreślił dr Dariusz Karłowicz otwierając 14 lipca w Częstochowie wystawę współczesnych obrazów pt. „Zwiastowanie”. Do 8 września można ją oglądać w krużgankach kościoła św. Zygmunta, na krańcu alei NMP, którą piesi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę.

Wernisaż poprzedziła msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Wyraził on nadzieję, że odwiedzający wystawę „w spotkaniach z pięknem dzieł współczesnych autorów” przeżyją „osobiste zadziwienie przedstawieniem sceny Zwiastowania zapisanej w pierwszym rozdziale Ewangelii wg. św. Łukasza”.

„Będziemy dzisiaj świadkami niezwykłej wystawy malarskiej, ukazującej tajemnicę Nazaretu w jej zwyczajności tego zakątku świata; spotkania i dialogu pomiędzy Maryją a posłańcem Boga – Gabrielem. To on miał przekazać misję Boga i oczekiwać czy młoda Miriam zgodzi się współpracować z Bożym planem zbawienia człowieka. Niech Duch Święty, który sprawił tajemnicę Wcielenia Syna Bożego pod sercem Maryi również w nas i przez nas prowadzi do wiary i zawierzenia Bogu” – modlił się abp Depo. Później, już podczas wernisażu, przywołał słowa Jana Pawła II: „jeśli świat będzie zamknięty na sztukę, wówczas będzie zamknięty na miłość”.

Inicjator projektu malarskiego „Namalować katolicyzm od nowa” dr Dariusz Karłowicz podkreślił, że „gdyby nie Wcielenie, malarstwo sakralne nie byłoby możliwe – ale kiedy do niego doszło – Wcielenie domaga się malarstwa sakralnego i nie można tego zignorować. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja przybliżył częstochowskiej publiczności zamysł projektu.

„Wraz z gronem teologów, filozofów, historyków sztuki i artystów postanowiliśmy podjąć próbę odnowienia zamierającej dziedziny kultury chrześcijańskiej, jaką jest malarstwo sakralne. Ku naszej radości artyści zgodzili się wziąć udział w przedsięwzięciu dość śmiałym bo zaplanowanym w sumie na 21 lat i malować kolejne tajemnice różańca, począwszy od Zwiastowania” – opowiadał. Wśród zgromadzonych w auli kinowej był m.in. biorący udział w tym projekcie prof. Grzegorz Wnęk, artysta, którego dwa obrazy prezentowane są na wystawie „Zwiastowanie” a także przedstawiciele grona mecenasów projektu: Danuta i Krzysztof Domareccy.

Proboszcz parafii św. Zygmunta, ks. dr Jacek Marciniec życzył twórcom, żeby poprzez swoje dzieła spotkali się z odbiorcami. Dodał, że „aby sztuka była znakiem, musi być nie tylko znak materialny i przesłanie, ale też odbiorca, który zechce je przyjąć. Niech te krużganki tętnią życiem!”.

Uczestnicy wernisażu obejrzeli również półgodzinny film w reż. Wojtka Wieteski, odsłaniający kulisy powstawania obrazów Zwiastowania i przemyślenia artystów malarzy w trakcie procesu twórczego. Będą mogli go również obejrzeć odwiedzający częstochowską wystawę, przez cały czas jej trwania.

Wystawę można oglądać codziennie do 8 września 2024: w godz.: 8:00 - 18:00, w krużgankach kościoła św. Zygmunta w Częstochowie (ul. Krakowska 1), na krańcu Al. NMP.

Wystawie towarzyszy katalog, który można nabyć na miejscu lub w internetowej księgarni Teologii Politycznej.

 

Organizatorami są trzy podmioty: Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Teologia Polityczna.

Patronatem medialnym objęły wystawę: Tygodnik Niedziela, portal niedziela.pl, Radio Fiat, Radio Jasna Góra.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

 fot. Karol Porwich

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.