Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zwiastowanie. Wystawa w Białymstoku na 42. Dniach Kultury Chrześcijańskiej otwarta

Zwiastowanie. Wystawa w Białymstoku na 42. Dniach Kultury Chrześcijańskiej otwarta

Po Warszawie, Rzymie i Częstochowie wystawa współczesnych obrazów „Zwiastowania” zagościła w Białymstoku. Do 3 listopada będzie można ją oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej w ramach 42. Dni Kultury Chrześcijańskiej. Prezentowane są obrazy dziesięciu znakomitych polskich artystów uczestniczących w projekcie „Namalować katolicyzm od nowa”.

Podczas wernisażu głos zabrali prezes białostockiego Klubu Inteligencji Katolickiej Tadeusz Ruminowicz oraz ks. bp Henryk Cieraszko. W imieniu pomysłodawców projektu „Namalować katolicyzm od nowa” przemawiała Joanna Paciorek, która przedstawiła założenia inicjatywy, przedstawiła artystów, którzy wzięli w niej udział oraz opowiedziała o obrazach, będących jej owocem. Na równoległą wystawę „Zwiastowanie – Bliskość Boga”, którą można obejrzeć w Muzeum Ikon w Supraślu, poświęconą Zwiastowaniu w tradycji wschodniej, zaprosili zebranych Mateusz Środoń i Ewa Zalewska.

Artyści, którzy podjęli wyzwanie namalowania pierwszej tajemnicy radosnej różańca to: Jarosław Modzelewski, Ignacy Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos OP, Krzysztof Klimek, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz, Grzegorz Wnęk, Michał Żądło.

Odwiedzający wystawę w Białymstoku zobaczą obrazy tych artystów, którzy językiem XXI wieku przedstawiają pierwszą tajemnicę różańca – Zwiastowanie.

Na ekspozycję składa się dwadzieścia obrazów: dziesięć z nich (dużych) przeznaczonych jest do wnętrz świątyń, kolejnych dziesięć (mniejszych) do kultu prywatnego. Obrazy te były już prezentowane w Warszawie (2023), Rzymie (2024) i Częstochowie (2024). 

Publiczną inauguracją projektu „Namalować katolicyzm od nowa” była wystawa nowych wersji obrazu „Jezu, ufam Tobie” (Kraków, Warszawa 2022, Rzym 2023). Przedsięwzięcie gromadzące twórców i intelektualistów przekonanych o potrzebie odrodzenia sztuki sakralnej w Polsce zaplanowane jest na dwadzieścia jeden lat. Animują je trzy powiązane ze sobą podmioty: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie – Angelicum.

Organizatorem 42. Dni Kultury Chrześcijańskiej jest białostocki Klub Inteligencji Katolickiej przy współpracy z Operą i Filharmonią Podlaską. Na ich zaproszenie wystawa będzie gościć w Białymstoku. 


Wernisaż: 8 października (wtorek) godz. 17.00; Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1, Białystok
Wystawa od 8 października 2024 do 3 listopada 2024
Otwarte w godzinach:
Wtorek – środa 8.30-16.00
Czwartek – niedziela 11.30-19.00

Wstęp wolny! Zapraszamy!

fot. Michał Heller/oifp


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.