Po Warszawie, Rzymie i Częstochowie wystawa współczesnych obrazów „Zwiastowania” zagościła w Białymstoku. Do 3 listopada będzie można ją oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej w ramach 42. Dni Kultury Chrześcijańskiej. Prezentowane są obrazy dziesięciu znakomitych polskich artystów uczestniczących w projekcie „Namalować katolicyzm od nowa”.
Podczas wernisażu głos zabrali prezes białostockiego Klubu Inteligencji Katolickiej Tadeusz Ruminowicz oraz ks. bp Henryk Cieraszko. W imieniu pomysłodawców projektu „Namalować katolicyzm od nowa” przemawiała Joanna Paciorek, która przedstawiła założenia inicjatywy, przedstawiła artystów, którzy wzięli w niej udział oraz opowiedziała o obrazach, będących jej owocem. Na równoległą wystawę „Zwiastowanie – Bliskość Boga”, którą można obejrzeć w Muzeum Ikon w Supraślu, poświęconą Zwiastowaniu w tradycji wschodniej, zaprosili zebranych Mateusz Środoń i Ewa Zalewska.
Artyści, którzy podjęli wyzwanie namalowania pierwszej tajemnicy radosnej różańca to: Jarosław Modzelewski, Ignacy Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos OP, Krzysztof Klimek, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz, Grzegorz Wnęk, Michał Żądło.
Odwiedzający wystawę w Białymstoku zobaczą obrazy tych artystów, którzy językiem XXI wieku przedstawiają pierwszą tajemnicę różańca – Zwiastowanie.
Na ekspozycję składa się dwadzieścia obrazów: dziesięć z nich (dużych) przeznaczonych jest do wnętrz świątyń, kolejnych dziesięć (mniejszych) do kultu prywatnego. Obrazy te były już prezentowane w Warszawie (2023), Rzymie (2024) i Częstochowie (2024).
Publiczną inauguracją projektu „Namalować katolicyzm od nowa” była wystawa nowych wersji obrazu „Jezu, ufam Tobie” (Kraków, Warszawa 2022, Rzym 2023). Przedsięwzięcie gromadzące twórców i intelektualistów przekonanych o potrzebie odrodzenia sztuki sakralnej w Polsce zaplanowane jest na dwadzieścia jeden lat. Animują je trzy powiązane ze sobą podmioty: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie – Angelicum.
Organizatorem 42. Dni Kultury Chrześcijańskiej jest białostocki Klub Inteligencji Katolickiej przy współpracy z Operą i Filharmonią Podlaską. Na ich zaproszenie wystawa będzie gościć w Białymstoku.
Wernisaż: 8 października (wtorek) godz. 17.00; Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1, Białystok
Wystawa od 8 października 2024 do 3 listopada 2024
Otwarte w godzinach:
Wtorek – środa 8.30-16.00
Czwartek – niedziela 11.30-19.00
Wstęp wolny! Zapraszamy!
fot. Michał Heller/oifp
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!