We wtorek 18 czerwca o godz. 19.00 w dolnym kościele Wszystkich Świętych w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z ks. prof. Markiem Starowieyskim i prezentacja dwóch nowych tomów „Biblii Pisarzy”, dzieła życia wybitnego patrologa. Spotkanie poprzedzi msza święta o godz. 18.00 w intencji pisarzy.
PROGRAM spotkania autorskiego
18 czerwca 2024, kościół Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim
Po spotkaniu będzie można nabyć książki prelegenta w atrakcyjnych cenach.
Wstęp wolny!
***
Najnowsza książka wybitnego polskiego patrologa i znawcy starożytnego chrześcijaństwa stanowi antologię zarówno utworów poetyckich jak i dzieł epickich. To zbiór tekstów związanych z danym fragmentem biblijnym: opisującym lub parafrazującym go. Dla osób wierzących Biblia jest przede wszystkim tekstem Objawionym, ale jest to także wielkie dzieło światowej literatury, które wywarło ogromny wpływ na całą kulturę europejską i stanowi jeden z jej fundamentów. Pismo Święte „jest naprawdę naszą ojczyzną”, opisuje bowiem nasze pytania, dylematy i wyzwania - naszą egzystencję. Jest inspiracją i przewodnikiem. Zapraszamy na spotkanie z Autorem – ks. prof. Markiem Starowieyskim – by zapoznać się z opus magnum jego życia: Biblią pisarzy.
Ta zaś antologia, podobnie jak i „Tradycje biblijne” są pierwszymi, o ile mi wiadomo, tego rodzaju pozycjami w literaturze światowej, stąd też ich niedoskonałość. Uczynienie dzieła doskonałego jest w tym przypadku niemożliwe, pomijając już fakt, że doskonałość jest wrogiem dobrego.
I na koniec chciałbym zrobić uwagę osobistą. Jako człowiek wierzący widzę Biblię w trojakim aspekcie: jako tekst święty dla mnie i dla innych ludzi wierzących i jako źródło mojej wiary. Po drugie, widzę ją jako wielkie dzieło światowej literatury, które, jako takie, wywarło ogromny wpływ na całą kulturę europejską i stanowi jeden z jej fundamentów. I na koniec, widzę ją jako wielkie dzieło historii ludzkiej: Narodu Wybranego i obietnicy danej Abrahamowi i Mojżeszowi, które mówi także o jego wypełnieniu w Jezusie Chrystusie i Jego mistycznym Ciele – w Kościele, o którego początkach opowiada.
Czytelnicy mogą wybrać jedno, dwa albo wszystkie z tych rozwiązań. W ich ręce z ufnością oddaję to opus magnum mojego życia i bardzo chciałbym, by okazało się pożytecznym.
(ze „Wstępu” ks. Marka Starowieyskiego)
Przeczytaj też:
ks. Marek Starowieyski: Z historii wczesnego chrześcijaństwa
ks. Marek Starowieyski: Sobory niepodzielonego Kościoła
ks. Marek Starowieyski: Muza chrześcijańska. Poezja grecka od II do XV wieku
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!