Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wystawa pt. „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”

Wystawa pt. „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”

Dokładnie 14 lat temu, 6 czerwca 2010 r. w Warszawie, ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. 40. rocznica męczeńskiej śmierci tego kapłana archidiecezji warszawskiej, zamordowanego w październiku 1984 r. stała się okazją dla zorganizowania w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wystawy: „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”, którą od jutra można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Dziś wernisaż.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpoczęło się Mszą świętą w intencji kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki, sprawowaną w Archikatedrze Warszawskiej pod przewodnictwem bp. Michała Janochy, w czwartek 6 czerwca o godzinie 15:00.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 7 czerwca do 3 listopada 2024 r. [wt.-pt 12:00-18:00; sb-nd 12:00-16:00]

Wystawa, którą przygotowało Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki jest próbą ukazania duchowego portretu księdza Jerzego na tle miejsc i wydarzeń, które Go ukształtowały i w których brał aktywny udział. Prezentowana jest też sztuka tamtego czasu, która, tak jak błogosławiony Jerzy Popiełuszko, stawała po stronie Prawdy i Wolności.

Pierwsze spotkanie z młodym Alkiem to dom rodzinny w Okopach, miejsce i atmosfera które uformowały przyszłego kapłana. Dalej podążamy do Warszawskiego Seminarium Duchownego i do specjalnej jednostki wojskowej w Bartoszycach, do której wcielano kleryków w celu pozyskania ich do współpracy i zachwiania ich wiarą.

Jerzy Popiełuszko ukończył seminarium duchowne w 1972 r. i został wikarym kolejno w kilku warszawskich parafiach. W tym czasie ks. Jerzy miał okazje do wyjazdów zagranicznych i dzięki przychylności rodziny błogosławionego, wystawa pokazuje nieznane zdjęcia z podróży po Stanach Zjednoczonych i Europie. Obraz czasu „Solidarności” otwierają zdjęcia z Huty Warszawa, gdzie w sierpniu 1980 r. na zaproszenie strajkujących robotników sprawował posługę kapłańską. Od tego momentu związał się z „Solidarnością” i stał się obiektem inwigilacji Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. O atmosferze tamtych lat mówią dzieła m.in. Wiesława Szamborskiego, Jacka Sroki, Łukasza Korolkiewicza, czy Jana Lebensteina ukazujące symboliczny obraz człowieka stłamszonego przez totalitarny system i próby wyzwolenia się spod komunistycznej dominacji. Przestrzeń „prosektorium” z obrazem Tomasza Tatarczyka „Łódź Charona” jest przejmującym memento męczeńskiej śmierci księdza.

Istotnym elementem wystawy są, często nieznane fotografie dokumentalne, przedstawiające życie księdza Jerzego i jego działalność oraz najważniejsze wydarzenia polityczne z tamtych lat.

Korespondują one z dziełami sztuki współczesnej wypożyczonymi z wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych. Narracja ekspozycji zbudowana została z wypowiedzi księdza Jerzego i notatek tajnych współpracowników SB. Zaprezentowane zostały także filmy dokumentalne z fragmentami homilii księdza, nagrania świadków i przyjaciół księdza Jerzego gromadzone przez Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki oraz przygotowane specjalnie na wystawę, autorskie ścieżki dźwiękowe.

Dla młodszego pokolenia wystawa jest okazją do poznania historii naszego kraju i lepszego zrozumienia życia pokolenia ich rodziców i dziadków w opresyjnym systemie. Pokolenie, które pamięta lata stanu wojennego ma okazję do refleksyjnego spotkania z żoliborskim kapłanem.

Wystawie towarzyszy katalog z esejami wybitnych znawców życia i działalności Błogosławionego.

 

Autor scenariusza wystawy: dr Łukasz Kossowski
Organizator: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Współorganizator: Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki
Współpraca: Archidiecezja Warszawska, Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki; Fundacja Dobro; Fundacja Promocji Sztuk

 

fot. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.