Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Nowa książka Jana Maciejewskiego już w księgarni!

Nowa książka Jana Maciejewskiego już w księgarni!

„Już pora. Miesiące i godziny” Jana Maciejewskiego to niezwykły zbiór tekstów, w którym autor z subtelnością i liryzmem, duchową głębią i powagą, ale też pełnokrwiście i zmysłowo opisuje otaczający świat.

Jan Maciejewski zastanawia się nad powołaniem i przeznaczeniem człowieka, jego więzami z naturą, „danym” i „zadanym” dziedzictwem, historią kształtującą naszą tożsamość. W swych opowieściach odsłania metafizyczne wymiary egzystencji; pyta, czy współczesny człowiek, zrywając intymny, konkretny i cielesny związek swego życia z „gospodarzeniem”, z następstwem pór roku czy kalendarzem liturgicznym traci to, co najważniejsze: możność zbliżenia się do pojęcia Boga, odczucia Wolności, Ładu, sensu życia i śmierci. Wraz ze swymi przewodnikami i współpodróżnikami – od greckich i rzymskich klasyków po Maurice'a Maeterlincka i Terry'ego Hodgkinsona – bada Tajemnicę, „której nie da się [...] rozwikłać, ale chciałoby się do niej choć trochę zbliżyć”.

O książce napisali:

„Muszę Państwu się do czegoś przyznać. Od jakiegoś czasu jestem urzeczony tym, co pisze i jak pisze Jan Maciejewski. Jego teksty to dla mnie czysta poezja i niesamowita erudycja w jednym. Nie ulatują po lekturze gdzieś w kosmos – one, wręcz przeciwnie, zostają w nas, w naszych głowach, naszych sercach i naszych duszach. To teksty o sprawach najważniejszych.

Bogdan Rymanowski

 

„Nie sądziłem, że w tym złym czasie, w którym utkwiliśmy, w czasie, kiedy „zataczający coraz szersze kręgi / sokół przestaje słyszeć sokolnika”, przeczytam tekst przywracający porządek godzin, dni i miesięcy, wielką wanitatywną, lecz nie nihilistyczną prozę. Udało się to Janowi Maciejewskiemu.

Wojciech Stanisławski

 

O Autorze:

Jan Maciejewski – urodził się w 1990 roku, w Mysłowicach na Górnym Śląsku. Jest stałym felietonistą magazynu „Rzeczpospolitej” – „Plus Minus”. Regularnie publikuje między innymi na łamach „Teologii Politycznej”, Klubu Jagiellońskiego oraz Strategy and Future, gdzie ukazuje się również pisana przez niego powieść w odcinkach Ostatni. Opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim. Jego debiutancka książka – Milczenie katedry – została uhonorowana nagrodą główną Identitas w 2023 roku, nagrodą Feniks w kategorii eseistyka oraz nominacją do Nagrody im. Marcina Króla. Mąż Oli, tata Juliusza, Anieli, Stefana i Urszuli. Mieszka w Krakowie, pomieszkuje w Bieńkówce, w Beskidzie Makowskim. Szuka drzwi do Narnii.

 

Znajdź w księgarni 

 

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.