Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Nowa książka Jana Maciejewskiego już w księgarni!

Nowa książka Jana Maciejewskiego już w księgarni!

„Już pora. Miesiące i godziny” Jana Maciejewskiego to niezwykły zbiór tekstów, w którym autor z subtelnością i liryzmem, duchową głębią i powagą, ale też pełnokrwiście i zmysłowo opisuje otaczający świat.

Jan Maciejewski zastanawia się nad powołaniem i przeznaczeniem człowieka, jego więzami z naturą, „danym” i „zadanym” dziedzictwem, historią kształtującą naszą tożsamość. W swych opowieściach odsłania metafizyczne wymiary egzystencji; pyta, czy współczesny człowiek, zrywając intymny, konkretny i cielesny związek swego życia z „gospodarzeniem”, z następstwem pór roku czy kalendarzem liturgicznym traci to, co najważniejsze: możność zbliżenia się do pojęcia Boga, odczucia Wolności, Ładu, sensu życia i śmierci. Wraz ze swymi przewodnikami i współpodróżnikami – od greckich i rzymskich klasyków po Maurice'a Maeterlincka i Terry'ego Hodgkinsona – bada Tajemnicę, „której nie da się [...] rozwikłać, ale chciałoby się do niej choć trochę zbliżyć”.

O książce napisali:

„Muszę Państwu się do czegoś przyznać. Od jakiegoś czasu jestem urzeczony tym, co pisze i jak pisze Jan Maciejewski. Jego teksty to dla mnie czysta poezja i niesamowita erudycja w jednym. Nie ulatują po lekturze gdzieś w kosmos – one, wręcz przeciwnie, zostają w nas, w naszych głowach, naszych sercach i naszych duszach. To teksty o sprawach najważniejszych.

Bogdan Rymanowski

 

„Nie sądziłem, że w tym złym czasie, w którym utkwiliśmy, w czasie, kiedy „zataczający coraz szersze kręgi / sokół przestaje słyszeć sokolnika”, przeczytam tekst przywracający porządek godzin, dni i miesięcy, wielką wanitatywną, lecz nie nihilistyczną prozę. Udało się to Janowi Maciejewskiemu.

Wojciech Stanisławski

 

O Autorze:

Jan Maciejewski – urodził się w 1990 roku, w Mysłowicach na Górnym Śląsku. Jest stałym felietonistą magazynu „Rzeczpospolitej” – „Plus Minus”. Regularnie publikuje między innymi na łamach „Teologii Politycznej”, Klubu Jagiellońskiego oraz Strategy and Future, gdzie ukazuje się również pisana przez niego powieść w odcinkach Ostatni. Opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim. Jego debiutancka książka – Milczenie katedry – została uhonorowana nagrodą główną Identitas w 2023 roku, nagrodą Feniks w kategorii eseistyka oraz nominacją do Nagrody im. Marcina Króla. Mąż Oli, tata Juliusza, Anieli, Stefana i Urszuli. Mieszka w Krakowie, pomieszkuje w Bieńkówce, w Beskidzie Makowskim. Szuka drzwi do Narnii.

 

Znajdź w księgarni 

 

 

 


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.