Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II

10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II

Z tej okazji 27 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie została odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczył jej dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re a homilię wygłosił emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej, kard. Angelo Comastri. Liturgię transmitowały media watykańskie.

Obchody zorganizowała Watykańska Fundacja Jana Pawła II, której Radzie Administracyjnej przewodniczy ks. Paweł Ptasznik. „Cały Kościół chce przypomnieć poprzez tę celebrę wielką postać papieża Polaka i wskazać, że ciągle trzeba wracać do jego nauczania, które jest absolutnie ponadczasowe. Jest aktualne dziś, będzie aktualne zawsze” – uważa kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz Jana Pawła II. Emerytowany metropolita krakowski specjalnie na te obchody przyjechał w tych dniach do Rzymu.

Jego zdaniem, Polska i Polacy powinni starać się pogłębiać znajomość dzieł, które zostawił Jan Paweł II, ale także jego jako osoby, bo to osoba oddziaływuje. „Nieraz spotykam ludzi, którzy wspominają: on się na mnie popatrzył, do dziś dnia noszę w sobie ten wzrok i to mnie pobudza do lepszego życia” – opowiadał w Radiu Watykańskim kard. Dziwisz, obecnie emerytowany metropolita krakowski.

Zadaniem dla pokolenia, które wzrastało formowane przez Jana Pawła II jest kształtowanie takich postaw, by Jan Paweł II był widoczny, w tym „czym jesteśmy, co robimy, jakie wartości reprezentujemy”. to jedyny sposób, by postać Jana Pawła II była nie „jedną z wielu postaci książkowych a postacią, która jest obecna poprzez wpływ, jaki ma na nasze życie” uważa bp Sławomir Oder – biskup gliwicki, który w przeszłości był postulatorem procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego papieża-Polaka.

Zdaniem ks. Ptasznika, powinniśmy „wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II i odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata, bo młodzi już nie mają swojego własnego doświadczenia Jana Pawła II i bardziej potrzebują odwołania się do tego, co było dziełem jego życia, aniżeli do wspomnień, które w nas są żywe, ale niewiele wnoszą w świat ludzi najmłodszych pokoleń”.

W minioną środę, do rocznicy kanonizacji nawiązał także papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Rzymie. Zwrócił się specjalnie do Polaków i powiedział: Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Jan Paweł II został ogłoszony świętym w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 wraz z papieżem Janem XXIII, przez papieża Franciszka, w obecności papieża-seniora Benedykta XVI. Z tego powodu, później nazywano tę Mszę „Mszą czterech papieży”.

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.