Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Jesteśmy dumni! Dariusz Karłowicz z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Jesteśmy dumni! Dariusz Karłowicz z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Dariusz Karłowicz został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP Andrzej Duda nadał to odznaczenie „za wybitne zasługi w działalności społecznej i charytatywnej” oraz „za popularyzowanie współczesnej myśli filozoficznej i teologicznej”. Gratulujemy!

Odznaczenia państwowe wręczono osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa 7 maja 2024 podczas uroczystości w Belwederze. 

Dariusz Karłowicz (ur. 1964) – filozof, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, współtwórca rocznika filozoficznego i środowiska skupionego wokół „Teologii Politycznej”. Pomysłodawca studiów JP2 Studies i współzałożyciel Instytutu Kultury Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. Inicjator projektu malarskiego „Namalować katolicyzm od nowa”. Autor pomysłu Orszaku Trzech Króli (2008). 

Autor m.in. książek „Arcyparadoks śmierci” (2000, 2007), „Koniec snu Konstantyna” (2004), „Sokrates i inni święci” (2005, 2019), „Polska jako Jason Bourne” (2017) „Teby-Smoleńsk-Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki” (2020).

W latach 2007-2023 wraz Markiem A. Cichockim i Dariuszem Gawinem prowadził na antenie TVP Kultura program „Trzeci Punkt Widzenia”.

Absolwent studiów filozoficznych na Akademii Teologii Katolickiej. W 1997 uzyskał w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN stopień doktora filozofii (praca pod kierunkiem prof. Juliusza Domańskiego).
W trakcie studiów doktoranckich w PAN pracował równolegle jako copywriter.

W 1999 wraz z Joanną Paciorek stworzył nieformalną Agencję Świętego Mikołaja, która w 2003 została przekształcona w Fundację Świętego Mikołaja (prowadzącą przede wszystkim działalność stypendialną, edukacyjną). Od początku pełni w niej funkcję prezesa zarządu. W 2003 roku wszedł w skład zespołu tworzącego Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wręczone dziś odznaczenie – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – to order ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

 

fot. Przemysław Keler/KPRP


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.