We wtorek 18 czerwca o godz. 19.00 w dolnym kościele Wszystkich Świętych w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z ks. prof. Markiem Starowieyskim i prezentacja dwóch nowych tomów „Biblii Pisarzy”, dzieła życia wybitnego patrologa. Spotkanie poprzedzi msza święta o godz. 18.00 w intencji pisarzy.
PROGRAM spotkania autorskiego
18 czerwca 2024, kościół Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim
Po spotkaniu będzie można nabyć książki prelegenta w atrakcyjnych cenach.
Wstęp wolny!
***
Najnowsza książka wybitnego polskiego patrologa i znawcy starożytnego chrześcijaństwa stanowi antologię zarówno utworów poetyckich jak i dzieł epickich. To zbiór tekstów związanych z danym fragmentem biblijnym: opisującym lub parafrazującym go. Dla osób wierzących Biblia jest przede wszystkim tekstem Objawionym, ale jest to także wielkie dzieło światowej literatury, które wywarło ogromny wpływ na całą kulturę europejską i stanowi jeden z jej fundamentów. Pismo Święte „jest naprawdę naszą ojczyzną”, opisuje bowiem nasze pytania, dylematy i wyzwania - naszą egzystencję. Jest inspiracją i przewodnikiem. Zapraszamy na spotkanie z Autorem – ks. prof. Markiem Starowieyskim – by zapoznać się z opus magnum jego życia: Biblią pisarzy.
Ta zaś antologia, podobnie jak i „Tradycje biblijne” są pierwszymi, o ile mi wiadomo, tego rodzaju pozycjami w literaturze światowej, stąd też ich niedoskonałość. Uczynienie dzieła doskonałego jest w tym przypadku niemożliwe, pomijając już fakt, że doskonałość jest wrogiem dobrego.
I na koniec chciałbym zrobić uwagę osobistą. Jako człowiek wierzący widzę Biblię w trojakim aspekcie: jako tekst święty dla mnie i dla innych ludzi wierzących i jako źródło mojej wiary. Po drugie, widzę ją jako wielkie dzieło światowej literatury, które, jako takie, wywarło ogromny wpływ na całą kulturę europejską i stanowi jeden z jej fundamentów. I na koniec, widzę ją jako wielkie dzieło historii ludzkiej: Narodu Wybranego i obietnicy danej Abrahamowi i Mojżeszowi, które mówi także o jego wypełnieniu w Jezusie Chrystusie i Jego mistycznym Ciele – w Kościele, o którego początkach opowiada.
Czytelnicy mogą wybrać jedno, dwa albo wszystkie z tych rozwiązań. W ich ręce z ufnością oddaję to opus magnum mojego życia i bardzo chciałbym, by okazało się pożytecznym.
(ze „Wstępu” ks. Marka Starowieyskiego)
Przeczytaj też:
ks. Marek Starowieyski: Z historii wczesnego chrześcijaństwa
ks. Marek Starowieyski: Sobory niepodzielonego Kościoła
ks. Marek Starowieyski: Muza chrześcijańska. Poezja grecka od II do XV wieku