Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Sekularyzm – wyzwanie dla polityki i nauk o polityce. Konferencja naukowa na UKSW

Sekularyzm – wyzwanie dla polityki i nauk o polityce. Konferencja naukowa na UKSW

W czwartek, 12 grudnia rozpoczyna się organizowana przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UKSW w Warszawie i Fundację Interethnicum dwudniowa konferencja poświęcona sekularyzmowi i jego wpływom na współczesne nauki o polityce. Wśród zaproszonych prelegentów jest Dariusz Karłowicz, który weźmie udział w jednym z piątkowych paneli.

Choć przez tysiąclecia myślenie i teorie porządku politycznego w społeczeństwie były związane z wyobrażeniami religijnymi, a w czasach chrześcijańskich – również teologicznymi, to nowożytne nauki polityczne zdefiniowały siebie jako naukę „ateistyczną we właściwym znaczeniu” (E.W. Boeckenfoerde). Taka naukowa samoświadomość wydawała się ostatecznie potwierdzona, gdy w drugiej połowie XX wieku życie społeczno-polityczne chrześcijańskiego kręgu cywilizacyjnego doświadczyło szybko postępującej laicyzacji... Jednocześnie jednak ignorująca religię politologia zaczęła mieć poważne problemy z przekonującym wyjaśnieniem istotnych zjawisk politycznych (jak np. pokojowy upadek Bloku Wschodniego i demokratyzacja regionu czy tzw. „arabska wiosna” i jej skutki, etc.), a zeświecczona polityka doświadczać coraz wyraźniej deficytu – jak ujął to J. Habermas – „kluczowych zasobów i źródeł, pozwalających kreować sens i budować tożsamość”. W powyższym kontekście, podczas rozpoczynającej się w najbliższy czwartek (12.12.2019) na UKSW 2 międzynarodowej konferencji nt. religii i polityki, chcemy podjąć naukową refleksję nad konsekwencjami sekularyzmu dla życia politycznego i naukowego badania polityki. Do dyskusji wprowadzą uczestników wykłady prof. Josepha Weilera (New York University) i prof. Fabio Petito (University of Sussex). 

Gdzie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Społeczno-Ekonomiczny, ul. Wóycickiego 1/3, bud.23, aula 201, Warszawa
Kiedy: czwartek (12.12.2019), godz. 9.00 – 19.45, piątek (13.12.2019), godz. 9.00 – 14.00

Szczególnie polecamy Państwa uwadze piątkowy panel plenarny Religion, superstition and University z udziałem Dariusza Karłowicza, Josepha Weilera, Fabio Petito, Agnieszki Nogal oraz Jana Grosfelda. Moderowany przez ks. Piotra Mazurkiewicza panel rozpocznie się o godz. 11.45.

Szczegółowy program konferencji

Więcej informacji na stronie organizatorów


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.