Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Joanna Paciorek: Naszą misją jest rozumieć i pomagać

Joanna Paciorek: Naszą misją jest rozumieć i pomagać

Naszą misją jest rozumieć i pomagać. Pierwszy filar, czyli pomaganie, to jest działalność charytatywna, a drugi koncentruje się na tym, żeby zrozumieć lepiej, co się wokół nas dzieje – powiedziała w poranku „Siódma 9” Joanna Paciorek z Fundacji Świętego Mikołaja. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedziała o działalności Fundacji.

Jak tłumaczyła w audycji Joanna Paciorek, fundacja zajmuje się m.in. pomocą młodzieży: – Od kilku lat prowadzimy program stypendialny, do którego zapraszamy szkoły z całej Polski. Pomagamy dzieciom, które są zdolne, które są pochodzą z niezamożnych rodzin, ale mają też taki szczególny rys, mianowicie pomagają innym, są zaangażowane społecznie. Stypendystów mamy co roku ponad 200. Ten program się pięknie rozwija i na ten cel szczególnie w grudniu zbieramy środki.

Staramy się mądrze pomagać. Koncentrujemy się na edukacji, na pomocy dzieciom w Polsce. To są właśnie stypendia św. Mikołaja, to jest też Akademia Liderów, czyli program dla młodzieży licealnej polegający na tym, że szkolimy ich z zarządzania projektami. To są ludzie, którzy mają pomysł na zrobienie czegoś dobrego, na jakiś fajny projekt społeczny czy jakąś konferencję, pomoc dzieciom, osobom starszym. My tych, którzy pomagają innym swoimi działaniami i zapałem, szkolimy, żeby te ich pomysły, marzenia przekuć w projekty – opowiadała.

Pomoc Fundacji św. Mikołaja trafia także do Aleppo i Mariupola: – Od dwóch lat prowadzimy kilka projektów w Aleppo. Stypendia, dwie świetlice edukacyjne, w których dzieci mogą nadrabiać zaległości z czasów wojny, bo tam w edukacji jest dramatyczna sytuacja. Uczą się angielskiego, są tam prowadzone zajęcia z psychologami, artystyczne, sportowe. Odbudowaliśmy boisko w Aleppo. Jest to jedyne boisko w tym wielkim mieście. Poza tym w Mariupolu od roku udało nam się uruchomić kilka działań. Również świetlice edukacyjne, stypendia, wyremontowaliśmy tam łazienki. To wszystko dzięki pomocy wielu ludzi.

Pracujemy tam z partnerami lokalnymi, z organizacjami, które są tam na miejscu. Wszystkie projekty powstają we współpracy. Robimy duże rozeznanie, co jest potrzebne, koncentrując się na obszarze edukacji, bo to nam się wydaje bardzo ważne. To zostanie tam, w tych dzieciach, w tych ludziach i da im jakiś kapitał na przyszłość. Wypracowujemy te przedsięwzięcia razem – tłumaczyła.

Zaznaczyła także, że oprócz działalności charytatywnej fundacja zajmuje się też nauką i kulturą: – Nietypowym rysem naszej fundacji jest to, że oprócz tej działalności charytatywnej i edukacyjnej prowadzimy też działania naukowe, kulturalne i formacyjne. To jest cały program Teologii Politycznej, w której wydajemy książki, organizujemy debaty, spotkania. To jest druga noga fundacji. Naszą misją jest rozumieć i pomagać. Pierwszy filar, czyli pomaganie, to jest działalność charytatywna, a drugi koncentruje się na tym, żeby zrozumieć lepiej, co się wokół nas dzieje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Dowiedz się więcej o działaniach Fundacji


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.