Joanna Paciorek: Naszą misją jest rozumieć i pomagać

Joanna Paciorek: Naszą misją jest rozumieć i pomagać

Naszą misją jest rozumieć i pomagać. Pierwszy filar, czyli pomaganie, to jest działalność charytatywna, a drugi koncentruje się na tym, żeby zrozumieć lepiej, co się wokół nas dzieje – powiedziała w poranku „Siódma 9” Joanna Paciorek z Fundacji Świętego Mikołaja. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedziała o działalności Fundacji.

Jak tłumaczyła w audycji Joanna Paciorek, fundacja zajmuje się m.in. pomocą młodzieży: – Od kilku lat prowadzimy program stypendialny, do którego zapraszamy szkoły z całej Polski. Pomagamy dzieciom, które są zdolne, które są pochodzą z niezamożnych rodzin, ale mają też taki szczególny rys, mianowicie pomagają innym, są zaangażowane społecznie. Stypendystów mamy co roku ponad 200. Ten program się pięknie rozwija i na ten cel szczególnie w grudniu zbieramy środki.

Staramy się mądrze pomagać. Koncentrujemy się na edukacji, na pomocy dzieciom w Polsce. To są właśnie stypendia św. Mikołaja, to jest też Akademia Liderów, czyli program dla młodzieży licealnej polegający na tym, że szkolimy ich z zarządzania projektami. To są ludzie, którzy mają pomysł na zrobienie czegoś dobrego, na jakiś fajny projekt społeczny czy jakąś konferencję, pomoc dzieciom, osobom starszym. My tych, którzy pomagają innym swoimi działaniami i zapałem, szkolimy, żeby te ich pomysły, marzenia przekuć w projekty – opowiadała.

Pomoc Fundacji św. Mikołaja trafia także do Aleppo i Mariupola: – Od dwóch lat prowadzimy kilka projektów w Aleppo. Stypendia, dwie świetlice edukacyjne, w których dzieci mogą nadrabiać zaległości z czasów wojny, bo tam w edukacji jest dramatyczna sytuacja. Uczą się angielskiego, są tam prowadzone zajęcia z psychologami, artystyczne, sportowe. Odbudowaliśmy boisko w Aleppo. Jest to jedyne boisko w tym wielkim mieście. Poza tym w Mariupolu od roku udało nam się uruchomić kilka działań. Również świetlice edukacyjne, stypendia, wyremontowaliśmy tam łazienki. To wszystko dzięki pomocy wielu ludzi.

Pracujemy tam z partnerami lokalnymi, z organizacjami, które są tam na miejscu. Wszystkie projekty powstają we współpracy. Robimy duże rozeznanie, co jest potrzebne, koncentrując się na obszarze edukacji, bo to nam się wydaje bardzo ważne. To zostanie tam, w tych dzieciach, w tych ludziach i da im jakiś kapitał na przyszłość. Wypracowujemy te przedsięwzięcia razem – tłumaczyła.

Zaznaczyła także, że oprócz działalności charytatywnej fundacja zajmuje się też nauką i kulturą: – Nietypowym rysem naszej fundacji jest to, że oprócz tej działalności charytatywnej i edukacyjnej prowadzimy też działania naukowe, kulturalne i formacyjne. To jest cały program Teologii Politycznej, w której wydajemy książki, organizujemy debaty, spotkania. To jest druga noga fundacji. Naszą misją jest rozumieć i pomagać. Pierwszy filar, czyli pomaganie, to jest działalność charytatywna, a drugi koncentruje się na tym, żeby zrozumieć lepiej, co się wokół nas dzieje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Dowiedz się więcej o działaniach Fundacji


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Wydaj z nami

Zostań współwydawcą „Teologii Politycznej Co Tydzień” w 2020 roku
Moim zdaniem to najważniejszy polski tygodnik opinii. Czytam go systematycznie – Wojciech Tomczyk
Brakuje

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.