Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Fotorelacja z gali finałowej ósmej edycji konkursu „Solidarna Szkoła”

Fotorelacja z gali finałowej ósmej edycji konkursu „Solidarna Szkoła”

W organizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja konkursie „Solidarna Szkoła” już po raz ósmy wyróżnione zostały szkoły, które wykazały się największym zaangażowaniem w pozyskiwanie funduszy na stypendia dla uzdolnionych uczniów z niezamożnych rodzin.

Uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najaktywniejszych szkół odbyła się we wspaniałej sali Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie we wtorek, 10 grudnia. Przedstawicieli nagrodzonych szkół powitali założyciele Fundacji – Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz, galę prowadziła zaś znana dziennikarka Marta Januszewska. Przedstawiciele nagrodzonych szkół do pałacu królewskiego przyjechali prosto z Pałacu... Prezydenckiego, gdzie spotkali się z Małżonką Prezydenta RP, Agatą Kornhauser-Dudą, która od lat patronuje konkursowi „Solidarna Szkoła”.

Preludium do ogłoszenia wyników tegorocznej edycji konkursu był występ Chóru Promyki Słoneczne, zespołu wokalnego prowadzonego od wielu lat przez siostry urszulanki z Pniew. Zespół zaprezentował publiczności oraz laureatom obecnym w sali białej Pałacu w Wilanowie, kilka utworów przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Dariusz Karłowicz, zwracając się do obecnych na sali uczniów i nauczycieli powiedział, że program stypendialny powstał w odpowiedzi na nierówności w dostępie do wsparcia materialnego dla najzdolniejszych uczniów. – W polskich szkołach są wszystkie ważne przedmioty, z wyjątkiem jednego – solidarności. Solidarności, której wbrew pozorom można się nauczyć – i w tym właśnie rola Fundacji Świętego Mikołaja – wyjaśnił Karłowicz.

W polskich szkołach są wszystkie ważne przedmioty, z wyjątkiem jednego – solidarności. Solidarności, której wbrew pozorom można się nauczyć 

Podczas gali nagrody odebrały szkoły w czterech kategoriach. Wśród szkół podstawowych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców najwyższą kwotę zebrał Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli – aż 14 419,21 zł. Wśród szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, w którym zebrana kwota wyniosła 17 233,41 zł. Ze szkół podstawowych w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców najlepszy wynik uzyskała Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej z kwotą 7 947,17 zł, a ze szkół ponadgimnazjalnych po raz kolejny bezkonkurencyjne okazało się II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku, która dla stypendystów zebrała 10 000 zł.

Stypendia Świętego Mikołaja to program, dzięki któremu zdolna, zaangażowana społecznie młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje stypendia na rozwój swoich talentów. Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów pozyskując środki na stypendia dla nich. Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi portal stypendialny www.stypendia.mikolaj.org.pl, wspiera szkolnych koordynatorów programu stypendialnego poprzez stały kontakt i szkolenia, a także prowadzi system dopłat do stypendiów.

Mikołaj Rajkowski

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP, Krzysztof Karpiński


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.