Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Powstanie w kolorze – zobacz unikalne zdjęcia z 1944 roku

Powstanie w kolorze – zobacz unikalne zdjęcia z 1944 roku

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotował internetową wystawę zdjęć z sierpnia i września 1944 roku. Jest to pierwsza w całości kolorowa ekspozycja oryginalnych fotografii wykonanych w trakcie powstańczego zrywu.

Wystawa w przystępnej formie prezentuje podstawowe informacje na temat Powstania Warszawskiego. Jej niezwykła siła opiera się nie tylko na dramatycznej wymowie zdjęć, ale również na nowoczesnym zabiegom edycyjnym. Dzięki żmudnemu procesowi koloryzacji starych fotografii, wydarzenia sprzed lat nabierają bowiem niezwykłego realizmu. Autorzy opatrzyli zdjęcia krótkimi komentarzami lub objaśnieniami, dzięki czemu można je bez problemu umiejscowić na osi czasu.  

Zgromadzone i zaprezentowane przez warszawski oddział IPN-u fotografie uporządkowane zostały w 14 planszach tematycznych. Pochodzą ze zbiorów różnych instytucji – m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA – oraz kolekcji prywatnych. Plansze z zdjęciami – dzięki uprzejmości IPN – można obejrzeć poniżej w naszej galerii.   

Autor wystawy: Artur Kolęda
konsultacja: dr Paweł Błażewicz, dr Paweł Rokicki
recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr hab. Waldemar Grabowski
korekta: dr Piotr Chojnacki, Katarzyna Ziębik
koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
opracowanie graficzne: Paulina Żak
cyfrowa koloryzacja zdjęć czarno-białych: Mikołaj Kaczmarek

Pobierz plik PDF z zawartością wystawy


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.