Artystyczne obchody 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego trwają w Stolicy już od 26 lipca. Koniec ubiegłego tygodnia zapoczątkował szereg wydarzeń kulturalnych na najbliższe dni – od wystaw, przez koncerty, przedstawienia teatralne, aż po tradycyjne już śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego.
Przestrzeń miejska na ten sierpniowy tydzień wypełnia się stopniowo muzyką nawiązującą do tradycji powstańczej, zarówno w klasycznej odsłonie, jak i nowatorskich interpretacjach młodych wokalistów. Obecność artystów z kilku pokoleń to piękne świadectwo pamięci o Wydarzeniach, którymi kilkadziesiąt lat temu zabrzmiała Warszawa. W wyjątkowy sposób zabrzmi również jutro. Tuż po uroczystym Apelu Poległych na Placu Krasińskich, odbędzie się niezwykły koncert pod hasłem „Tak tęsknię”, gdzie Muniek Staszczyk, Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Groniec, Adam Nowak, Jan Bednarek, Andrzej Zeńczewski wraz z aktorami: Marią Dębską i Marcinem Bosakiem stworzą widowisko muzyczno-teatralne, które ma szanse przenieść nas na moment w atmosferę bliską tej panującej letniego wieczora 75 lat temu. Oprócz piosenek będzie można usłyszeć fragmenty wzruszających, powstańczych listów nasyconych tym, co czuli, myśleli i chcieli przekazać bliskim Warszawiacy polegli kilka dni później w walce o wolność.
Pierwszego sierpnia, oficjalne uroczystości państwowe również przeplatać się będą z wydarzeniami artystycznymi, pozwalającymi wszystkim chętnym aktywnie włączyć się w obchody. Każdy tego dnia ma szansę stać się częścią dorocznego upamiętnienia. Muzeum Powstania Warszawskiego proponuje tak rozmaite przedsięwzięcia kulturalne i sportowe właśnie po to – aby każdy w wybrany przez siebie sposób, odpowiadający indywidualnej wrażliwości mógł uczcić Poległych, a tym samym stać się realną częścią pamięci zbiorowej. Zarówno uczestnicy kultowej już akcji muzycznej „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” jak i widzowie trwających od 2 do 5 sierpnia spektakli „Król Lear” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej, czy przejeżdżający rowerami szlakiem Batalionu „Parasol”, przysłużą się do ciągłości owej pamięci, czyniąc ją żywą.
Stosunek Polaków do Powstania Warszawskiego w pewnym sensie odzwierciedla ich wizję państwa. Naturalnym jest panujący w tej kwestii pluralizm. Tak szerokie możliwości przeżycia rocznicowych wydarzeń oraz użyte do tego media artystyczne sprawiają jednak, że 1 sierpnia staje się dla naszego kraju dniem inkluzywnym, wspólnototwórczym. Jeśli wsłuchamy się w słowa powstańczych piosenek wybrzmiewających spontanicznie chórem – tłumem nieopodal Pomnika Nieznanego Żołnierza, usłyszymy słowa, które dla rozumienia ojczyzny są nam wspólne. Tych kilka pojęć podstawowych, w tym wolność, są testamentem Powstańców. A testis znaczy świadek. Każdemu z nas przypada ta rola.
Przeczytaj więcej o oficjalnej części obchodów 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Hanna Nowak
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!