1 sierpnia 2019 r. obchodzić będziemy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku Warszawa wstrzyma oddech na kilka chwil, by w akompaniamencie syren ogłaszających godzinę „W” pochylić się nad historią największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W okrągłą rocznicę powstańczego zrywu stolica złoży walczącym hołd m.in. na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, Wojskowych Powązkach i Parku im. gen. G. Orlicza-Dreszera. Oficjalne uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie to jedna z niewielu okazji do spotkania ostatnich żyjących świadków bohaterskiej i jednocześnie tragicznej historii Warszawy.
Pierwsze uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyły się już 26 lipca, wraz z otwarciem wystawy „Utrwalone – miasto, wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955”, zaś 28 lipca, w poniedziałek, przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” na Warszawskim Żoliborzu odmówiona została modlitwa w intencji powstańców z oddziału AK „Żywiciel”, którzy 1 sierpnia 1944 r. jeszcze przed godziną 17 – w trakcie przenoszenia broni na miejsce zbiórki – nawiązali potyczkę z niemieckim wojskiem.
Oficjalne uroczystości rozpoczną się w środę, 31 lipca na Placu Krasińskich. Jak co roku o godzinie 18 odbędzie się tam uroczysta polowa msza święta przy pomniku Powstania Warszawskiego, w której trakcie zebrani Warszawiacy będą mogli pomodlić się w intencji poległych powstańców i ludności cywilnej stolicy. Po zakończeniu mszy rozpocznie się uroczysty Apel Poległych oraz złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.
Główne obchody okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 9 przy ul. Filtrowej 68, gdzie zostaną złożone kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Niemal równolegle, o godz. 10 w parku im. gen. G. Orlicza-Dreszera, odbędą się uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944, po których ul. Puławską wyruszy Marsz Mokotowa.
Po południu, przed godziną „W”, odbędą się jeszcze trzy uroczystości: złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” o godzinie 13:15 przy rogu ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich, o godz. 14 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, oraz – o godz. 16 – złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Centralne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego, jak każdego roku, odbędą się pod Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. To tam o godz. 17 z powstańcami spotkają się przedstawiciele władz Warszawy i wystrzelona zostanie salwa honorowa na cześć poległych. Wraz z nastaniem godziny „W” w całym mieście rozlegnie się dźwięk syren – sygnał, który od lat wstrzymuje w milczeniu życie Warszawy. Po centralnej części na Cmentarzu Powązkowskim obchody przyjmą formę międzyreligijnej modlitwy, która odbędzie się o godz. 19:30 przy pomniku Polegli-Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Oficjalne upamiętnienie wybuchu Powstania tego dnia zakończy uroczystość Rozpalenia Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego o godz. 21.
Wraz z nastaniem godziny „W” w całym mieście rozlegnie się dźwięk syren – sygnał, który od lat wstrzymuje w milczeniu życie Warszawy
Ważną datą w kalendarzu oficjalnych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie 5 sierpnia. W uroczystościach odbywających się tego dnia szczególnie głęboko rezonować będą najtragiczniejsze karty historii Powstania Warszawskiego. O godz. 18.00 uczczona zostanie pamięć 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych w trakcie pierwszych dni Powstania. Uroczystość odbędzie się przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli na Skwerze Pamięci. Po jej zakończeniu spod pomnika ruszy Marsz Pamięci, kierujący się w stronę Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Ostatnim akordem marszu będzie zapalenie zniczy na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” w Parku Powstańców Warszawy.
Ważną datą w kalendarzu oficjalnych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie 5 sierpnia (...) O godz. 18.00 uczczona zostanie pamięć 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych w trakcie pierwszych dni Powstania
Symboliczną klamrą, zamykającą obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, będzie zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego, które odbędzie się 2 października o godz. 18.
1 sierpnia 1944 r. do wyzwoleńczej walki w stolicy stanęło ponad 40 tys. powstańców. W trakcie Powstania w czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Oprócz czynnie walczących w trakcie zrywu życie straciło blisko 180 tys. Warszawiaków. Pozostałych przy życiu mieszkańców stolicy – 0,5 mln osób – wypędzono z miasta, które następnie zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią.
Przeczytaj więcej o artystycznej części obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Karol Grabias
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!