Front2

Dialog Platona „Lysis” to pierwsze w europejskiej filozofii i kulturze dzieło o przyjaźni

Wesprzyj wydanie VII tomu Biblioteki Klasycznej

Zebraliśmy
12845 zł
Potrzebujemy
12000 zł
Zbiórka zakończona
Powyżej
100%
Wsparło 120 osób
Przekaż darowiznę >>>

Lysis jest zazwyczaj zaliczany do wczesnych dialogów Platona, które określa się mianem sokratycznych ze względu na ich zarówno czasową, jak i przedmiotową bliskość wobec historycznego Sokratesa. Jest on pierwszą w europejskiej filozofii i kulturze próbą systematycznego ujęcia zagadnienia przyjaźni. Przeprowadzona rozmowa nie prowadzi jednak jej uczestników do żadnych wiążących wniosków – rozważywszy osiem definicji przyjaźni, Sokrates kończy dialog słowami, w których stwierdza, że cel rozważań nie został osiągnięty przez rozmówców:

Można przypuszczać, że geneza dialogu o przyjaźni była następująca: Platon po odbyciu ok. 388 roku p.n.e. pierwszej podróży na Sycylię, gdzie zetknął się z filozofią italską, zaintrygowany wersetami Empedoklesa o obecnej w ludziach, lecz niepoddającej się analizie Philotes, postanowił ułożyć dialektyczny komentarz do słów poematu sycylijskiego wieszcza. Tak powstał Lysis” – pierwsza w kulturze europejskiej próba zdefiniowania pojęcia przyjaźni.

Przyjaźń jest pospolitym uczuciem, które wszyscy ludzie odczuwają w sobie, a jednocześnie stanowi część czegoś większego – przyjaźni, która jest niepoznawalna, a przez to niedefiniowalna. Dialog platoński poświęcony temu zjawisku nie mógł zakończyć się konstruktywną konkluzją. I właśnie dlatego tak mocno przemawiał do starożytnych sceptyków – pisze autorka nowego przekładu prof. Ewa Osek.

Fakt nieosiągnięcia w dialogu celu rozważań nie umniejsza jednak jego roli jako tekstu rozpoczynającego europejską refleksję nad zjawiskiem trudno uchwytnym w pojęciach, lecz zarazem niezwykle istotnym zarówno z perspektywy egzystencjalnej, jak i dla wspólnoty politycznej. Nowy, nigdy dotąd niepublikowany przekład tego dialogu na język polski autorstwa prof. Ewy Osek ukaże się niebawem nakładem Teologii Politycznej i Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii „Biblioteka Klasyczna”.

Przeczytaj fragment dialogu

Przeczytaj fragment komentarza prof. Ewy Osek

Aby móc wydać VII tom unikalnej serii Biblioteki klasycznej, potrzebujemy Państwa wsparcia. Oprócz samego tłumaczenia tekstu Lysisa nowe wydanie będzie zawierało także oryginalny tekst grecki, komentarz prof. Ewy Osek oraz bibliografię. Książka wydrukowana zostanie w twardej, płóciennej oprawie w kolorze granatowym i obłożona obwolutą z papieru wysokiej jakości. Redaktorem prowadzącym jest Tomasz Herbich.

Prosimy Państwa o darowizny na wydanie tego dzieła:

➤ Każda osoba, który weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w dowolnej wysokości, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach dzieła.

Każda osoba, który weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w wysokości minimum 75 zł, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach dzieła oraz otrzyma bezpłatny egzemplarz pocztą.

Darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę w wysokości 500 zł otrzymają pakiet platoński składający się z sześciu tomów dzieł Platona: Fedona, Hippiasza mniejszego, Eutyfrona, Obronę Sokratesa, Kritona i Lysisa.

Darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę w wysokości 1000 zł otrzymają: Tytuł Honorowego Darczyńcy,„pakiet platoński” składający się z VI tomów dzieł Platona: Fedona, Hippiasza mniejszego, Eutyfrona, Obronę Sokratesa, Kritona i Lysisa oraz specjalny list z podziękowaniami od redaktora prowadzącego Tomasza Herbicha. UWAGA! Przygotowaliśmy tylko 5 pakietów dla Darczyńców Honorowych.

Darowizny można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: „darowizna Lysis”.

Zebrana kwota pozwoli nam opłacić druk, redakcję, korektę, skład, a także koszty administracji związane z przygotowaniem książki do druku i dystrybucją. Dziękujemy!

Uwaga, konto bankowe tylko dla przelewów zagranicznych! Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja, Nazwa banku: Bank Pekao SA, Tytuł przelewu: darowizna na rzecz Teologii Politycznej - darowizna Lyzis Kod SWIFT: PKOP PL PW, Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705, Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561, Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

500
1000

Podaj kwotę