Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

O książce Ewy Thompson w audycji „Rozpruwacz kulturalny”

O książce Ewy Thompson w audycji „Rozpruwacz kulturalny”

W radiowej audycji „Rozpruwacz kulturalny” gościem Jakuba Moroza był Tomasz Herbich. Tematem rozmowy była książka profesor Ewy Thompson „Zrozumieć Rosję” wydana nakładem Teologii Politycznej. Autorka podejmuje w niej badania nad zjawiskiem jurodztwa.

– Tytuł „Zrozumieć Rosję” zdradza bardzo poważny i bardzo ambitny zamiar autorki, która poprzez badanie świętego szaleństwa próbuje zrozumieć całą kulturę rosyjską, próbuje znaleźć do niej klucz – mówił Tomasz Herbich w audycji.

Gość Jakuba Moroza przypomniał, że jurodiwi pojawili się po raz pierwszy we Wschodnim Cesarstwie Rzymskim, skąd dotarli do Rosji razem z misjonarzami, a później po upadku Konstantynopola z częścią elit politycznych. Zjawisko to fascynowało wszystkie warstwy społeczne w Rosji, od chłopstwa po szczyty władz. Jednym z „świętych szaleńców” jak także ich nazywano miał być Grigorij Rasputin, faworyt rodziny cara Mikołaja II. Tomasz Herbich zauważył, że profesor Thompson skupia się na czasach po XVIII wieku, kiedy jurodiwy stał się czymś nieakceptowalnym dla władz cerkiewnych, podczas gdy inne warstwy otaczały ich nimbem świętości.

Czy rzeczywiście święte szaleństwo może być kluczem do rozczytania rosyjskiej kultury? – pytał się gospodarz audycji. – W książce Thompson mamy do czynienia z próbą dotarcia do czegoś co jest pod glebą, pod skórą moglibyśmy tak to nazwać i co ma zasadniczo określać to jak funkcjonuje rosyjskie społeczeństwo. Jest to badanie fenomenu o charakterze społecznym – wyjaśnił Herbich. Poznając fenomen jurodztwa poznajemy korzenie dzisiejszej Rosji. Być może te ukrywane przez dzisiejsze władze korzenie szamańskie wywodzące się z bardziej dzikich terenów państwa moskiewskiego. Książka Ewy Thompson „Zrozumieć Rosję” pozwala zagłębić się polskiemu czytelnikowi w zakamarki tożsamości naszego wschodniego sąsiada.

Wysłuchaj audycji na stronie Polskiego Radia

Książka Ewy Thompson „Zrozumieć Rosję” dostępna jest w księgarni Teologii Politycznej


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.