Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Odnowa tej ziemi – Paweł Skibiński

Odnowa tej ziemi – Paweł Skibiński

W wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy książce „Odnowa tej ziemi” Paweł Skibiński analizuje społeczno-polityczne konsekwencje pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku. Szczególnie przygląda się fundamentom położonym pod budowę ruchu „Solidarności” oraz reakcjom zagranicznych korespondentów, intelektualistów i polityków z całego świata, na pierwszą w historii wizytę głowy Kościoła w Polsce. Autor na podstawie nowych źródeł reinterpretuje szereg dotychczasowych ustaleń i wysnuwa nowe wnioski.

Tytuł: „Odnowa tej ziemi. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, czerwiec 1979” 
Autor: Paweł Skibiński
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy; partner wydania: Centrum Myśli Jana Pawła II
ISBN: 978-83-8196-164-6
Oprawa: twarda 
Rok wydania: 2020

Liczba stron: 420

Opis wydawcy:
Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku była nie tylko pierwszą w tysiącletniej historii Polski wizytą apostolską głowy Kościoła katolickiego oraz pierwszą pielgrzymką do państwa bloku komunistycznego, ale zdaniem wielu historyków była również początkiem upadku komunizmu w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Było to więc wydarzenie o znaczeniu światowym, nie tylko w sensie politycznym, ale także społecznym, religijnym, kulturowym, a nawet metafizycznym. Skutki tych czerwcowych „dziewięciu dni, które zmieniły świat”, bezpośrednie i pośrednie, pozwalają postawić tezę, że waga tamtej wizyty z czasem staje się tylko coraz większa.

Historycy wciąż podejmują badania nad znaczeniem geopolitycznym pontyfikatu oraz nad wpływem nauczania Jana Pawła II i jego osobistych interwencji na rzecz przemian wolnościowych w Europie lat osiemdziesiątych XX wieku. Niniejsza publikacja jest pierwszym całościowym, naukowym opracowaniem tego fragmentu biografii św. Jana Pawła II. Prof. Paweł Skibiński analizuje społeczno--polityczne konsekwencje pielgrzymki – w tym wstęp do budowy ruchu „Solidarności”, klarowanie się kierunku pontyfikatu, reakcje korespondentów, intelektualistów i polityków z całego świata, ślady w kulturze, sztuce, architekturze. Autor na podstawie nowych źródeł reinterpretuje szereg dotychczasowych ustaleń i wysnuwa nowe wnioski.

O Autorze: 
Paweł Skibiński (ur. w 1973 r.) – wykładowca historii najnowszej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalista w dziedzinie historii Kościoła katolickiego w XX wieku oraz historii Hiszpanii w XX wieku. Przewodniczący Zespołu Redakcyjnego wydania codziennych zapisek „Pro memoria” prymasa Stefana Wyszyńskiego. Autor czterech samodzielnych książek i ponad stu artykułów naukowych. W latach 2010-2015 dyrektor Muzeum Jan Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Archidiecezji Warszawskiej. Od 2015 ekspert Centrum Myśli Jan Pawła II. W 2020 został zastępcą dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.