Dionizos. Trzy szkice – Włodzimierz Lengauer

Dionizos. Trzy szkice – Włodzimierz Lengauer

Dionizos to kluczowa, najważniejsza postać w wierzeniach grackich i bóstwo, które stało się przedmiotem głębokiej myśli religijnej, prawdziwej i nader subtelnej teologii, a ta z kolei wywarła ogromny wpływ na całość teologicznej myśli europejskiej, to znaczy oczywiście – teologii chrześcijańskiej. Czytelnik łatwo zauważy, że jest to właśnie główna teza tej książki – pisze prof. Włodzimierz Lengauer we wstępie do publikacji „Dionizos. Trzy szkice”, wydanej staraniem wydawnictwa Benedyktynów Tynieckich.

Tytuł: „Dionizos. Trzy szkice”
Autor: Włodzimierz Lengauer
Wydawca: Tyniec. Wydawnictwo Benedyktynów
ISBN: T9788382050158
Rok wydania: 2020

Oprawa: Miękka
Format 145x205
Stron    232

„Pisząc moje «Trzy szkice» chciałem, aby powstała z nich książka do czytania, przystępna i zrozumiała dla każdego, a nie uczona monografia dla specjalistów. Pewnie z punktu widzenia metody naukowej i kryteriów naukowości niejedno można by jej było zarzucić, jest ona bowiem niewątpliwe nader subiektywna” – zauważa prof. Włodzimierz Lengauer w nocie redakcyjnej do książki „Dionizos. Trzy szkice”.

„Powinienem jeszcze dodać – kontynuuje w innym miejscu Autor – że chociaż trzy szkice dotyczące trzech aspektów obecności Dionizosa w świecie składają się w moim zamierzeniu na pewną całość, to jednak każdy z nich powstawał oddzielnie i stanowi sam w sobie odrębne stadium (a raczej właśnie szkic). Można je czytać osobno. Ale w związku z tym uważny Czytelnik całości napotka pewne powtórzenia, które były niezbędne dla jasności wywodu w każdej z tych części czytanych oddzielnie”.

O Autorze:
Włodzimierz Lengauer – emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, historyk starożytności zajmujący się kulturą i religią Grecji starożytnej. Autor „Religijności starożytnych Greków”, współwydawca zbiorowej pracy „Antropologia antyku greckiego”.

Spis treści

Wstęp do książki


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.