Dionizos. Trzy szkice – Włodzimierz Lengauer

Dionizos. Trzy szkice – Włodzimierz Lengauer

Dionizos to kluczowa, najważniejsza postać w wierzeniach grackich i bóstwo, które stało się przedmiotem głębokiej myśli religijnej, prawdziwej i nader subtelnej teologii, a ta z kolei wywarła ogromny wpływ na całość teologicznej myśli europejskiej, to znaczy oczywiście – teologii chrześcijańskiej. Czytelnik łatwo zauważy, że jest to właśnie główna teza tej książki – pisze prof. Włodzimierz Lengauer we wstępie do publikacji „Dionizos. Trzy szkice”, wydanej staraniem wydawnictwa Benedyktynów Tynieckich.

Tytuł: „Dionizos. Trzy szkice”
Autor: Włodzimierz Lengauer
Wydawca: Tyniec. Wydawnictwo Benedyktynów
ISBN: T9788382050158
Rok wydania: 2020

Oprawa: Miękka
Format 145x205
Stron    232

„Pisząc moje «Trzy szkice» chciałem, aby powstała z nich książka do czytania, przystępna i zrozumiała dla każdego, a nie uczona monografia dla specjalistów. Pewnie z punktu widzenia metody naukowej i kryteriów naukowości niejedno można by jej było zarzucić, jest ona bowiem niewątpliwe nader subiektywna” – zauważa prof. Włodzimierz Lengauer w nocie redakcyjnej do książki „Dionizos. Trzy szkice”.

„Powinienem jeszcze dodać – kontynuuje w innym miejscu Autor – że chociaż trzy szkice dotyczące trzech aspektów obecności Dionizosa w świecie składają się w moim zamierzeniu na pewną całość, to jednak każdy z nich powstawał oddzielnie i stanowi sam w sobie odrębne stadium (a raczej właśnie szkic). Można je czytać osobno. Ale w związku z tym uważny Czytelnik całości napotka pewne powtórzenia, które były niezbędne dla jasności wywodu w każdej z tych części czytanych oddzielnie”.

O Autorze:
Włodzimierz Lengauer – emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, historyk starożytności zajmujący się kulturą i religią Grecji starożytnej. Autor „Religijności starożytnych Greków”, współwydawca zbiorowej pracy „Antropologia antyku greckiego”.

Spis treści

Wstęp do książki


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.