Wydawnictwo Księgarni św. Jacka oddaje do rąk czytelników zbiór poezji ks. prof. Jerzego Szymika zatytułowany „Ogród”. Premierowy tom tworzy 77 tekstów powstałych w latach 2017–2020. Wiersze układają się w kilkanaście grup składających się na tytułowy Ogród: Domowe róże, Drzewo poznania, Wśród mirtów, Dziki bez, Hizop i inne.
Tytuł: „Ogród”
Autor: Jerzy Szymik
Wydawca: Wydawnictwo Księgarni św. Jacka
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda
Liczba stron: 184
Utwory księdza profesora Szymika odznaczają się bardzo zróżnicowaną poetyką. Od nielicznych wierszy względnie klasycznych, rymowanych, stroficznych – aż po narratywne, eseizujące, skupione na malunku i opowieści. Wszystkie mają swój wewnętrzny, podskórny rytm słów, fraz, obrazów.
„Ogród” jest rozpięty od pustyni po las, z doświadczeniem Łaski w samym sercu tego współczesnego – w samej istocie tych tekstów – obszaru. Tom scala więc to, co dzisiejsze z tym, co po-Bożne, nie stroniąc od diagnoz, zacierając granice miedzy ogrodami Eden i Getsemani. Przewodnikiem jest w tym niepokojącym gąszczu trójwers z utworu Ogród w Pszowie: „Coraz częściej mnie pytają:/ czyż to aby nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie?/ Tak, to byłem ja”.
Z recenzji dr. Szymona Babuchowskiego:
Tym, co najbardziej uderza w nowych utworach poety z Pszowa, okazuje się […] wyczulenie na puls, czy może raczej rozedrganie, dzisiejszego świata. Autor portretuje naszą rzeczywistość niezwykle celnie, z chirurgiczną wręcz precyzją, bez znieczulenia wbijając ostrze słowa tam, gdzie tocząca świat choroba domaga się zdecydowanych cięć. A jednocześnie z czułością ogrodnika poeta pielęgnuje to, co w nas kruche, delikatne, domagające się ochrony, piękne. […] Dla mnie to jedna z najlepszych książek poetyckich ostatnich lat.
Recenzja ukazała się w „Gościu Niedzielnym” nr 46/2020
O Autorze:
Jerzy Szymik – ksiądz, teolog, poeta. Profesor nauk teologicznych, wykładowca teologii dogmatycznej. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, stały współpracownik „Gościa Niedzielnego”. Autor przeszło sześćdziesięciu książek naukowych, poetyckich i eseistycznych. Laureat wielu nagród, w tym także nagrody „Feniks” w kategorii nauk kościelnych za wydaną przez Księgarnię św. Jacka trylogię Theologia Benedicta (2016). Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!