Jak się modlić pomimo wielu rozproszeń? Jak nasza modlitwa powinna wyglądać? Kiedy jest prawdziwa oraz szczera i czy może być nieustanna? Jak nas zmienia i dokąd prowadzi? – to jedynie kilka z pytań, na które odpowiedzi poszukuje ks. Józef Naumowicz w wydanej właśnie książce „Nowa filokalia. Droga do modlitwy serca”.
Tytuł: „Nowa filokalia. Droga do modlitwy serca”
Autor: Józef Naumowicz
Wydawca: Wydawnictwo Esprit
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-66407-11-4
Oprawa: twarda
Liczba stron: 376
Ksiądz profesor Józef Naumowicz w swojej najnowszej książce „Nowa Filokalia. Droga do modlitwy serca” w przystępny sposób przybliża myśl chrześcijańskiego Wschodu, przedstawiając teksty kluczowe dla zrozumienia i praktyki modlitwy serca. Książka stanowi nowy i oryginalny wybór z Filokalii, ułożony tematycznie, zawierający odpowiedzi na pytania, które stawiali dawni mistrzowie modlitwy i które są wciąż aktualne. To doskonała pomoc w modlitwie i w rozwoju duchowym.
„Nowa Filokalia” łączy w sobie bogactwo wiedzy teologicznej i naukowej z bezcennym doświadczeniem duszpasterskim. Ksiądz Naumowicz jest bowiem nie tylko znawcą literatury wczesnochrześcijańskiej i patrologii, lecz także duszpasterzem ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie. Na modlitwę serca patrzy nie tylko z perspektywy badacza historii chrześcijaństwa, lecz także kapłana, który na co dzień ją praktykuje i zgłębia.
Bp Michał Janocha pisze o książce:
Do źródła w górach prowadzi stroma ścieżka. Wydeptały ją pokolenia wschodnich mnichów. To filokalia, czyli umiłowanie piękna. Naszym przewodnikiem po niej jest wybitny filolog i patrolog, ks. prof. Józef Naumowicz. Podążajmy wraz z nim po śladach świętych ojców, w górę, do źródła. To Chrystus jest źródłem. I górą. I ścieżką.
Biogram autora:
ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz – znawca historii wczesnego chrześcijaństwa i późnego antyku, także historii Bizancjum i starożytnej Armenii. Kierownik katedry historii starożytnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Birytualista, duszpasterz Ormian w Polsce, uhonorowany godnością „dzajragujn wardapet” (protoarchimandryty). W 2020 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej”.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!