Festiwal Teologii Politycznej – Gustaw Herling-Grudziński. Zło // Piękno // Słowo

Festiwal Teologii Politycznej – Gustaw Herling-Grudziński. Zło // Piękno // Słowo

Trwa trzecia edycja Festiwalu Teologii Politycznej. Podczas kolejnych spotkań śledzimy kierunki przebiegu myśli i rozwoju twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zarejestruj się już dziś na kolejne spotkanie, które odbędzie się 16 października o godz. 19.00 w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.

Warszawski Festiwal Herlinga-Grudzińskiego to cykl trzech spotkań poświęconych myśli i twórczości znamienitego pisarza. Każde z spotkań składać się będzie z dwóch części: panelu dyskusyjnego z udziałem wybitnych znawców (literaturoznawców, historyków sztuki, filozofów, historyków idei i ludzi kultury) Herlinga-Grudzińskiego oraz pokazu filmu. Debatę urozmaici lektura prozy Herlinga-Grudzińskiego w wykonaniu znanych aktorów filmowych i teatralnych: Piotra Cyrwusa, Zbigniewa Zamachowskiego i Andrzeja Ferenca.

Debaty wraz z pokazami filmów odbywać się będą w trzy pierwsze środy października: 2 X / 9 X / 16 X w budynku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Każde ze spotkań rozpoczyna się o godz. 19.00.

Rejestracja na poszczególne spotkania jest obowiązkowa. 

3. HERLING. SŁOWO (16 X 2019)

KLIKNIJ i zarejestruj się

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Przemysław Dakowicz – poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury, adiunkt w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego.

➤ Zdzisław Kudelski – historyk literatury, edytor dzieł i korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz autor monografii poświęconych pisarzowi, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

➤ Andrzej Waśko – historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, wydawca, publicysta, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana". Doradca prezydenta RP i Członek Narodowej Rady Rozwoju.

Prozę czyta Andrzej Ferenc – aktor filmowy i teatralny, lektor, narrator, reżyser i wykładowca akademicki, grał w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, założyciel sceny w Domu Literatury w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Herling. Fiołki w Neapolu (reż. Andrzej Litwornia, Tomasz Orlicz, Marta Todorow).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Materiały promocyjne Festiwalu Teologii Politycznej – Gustaw Herling-Grudziński. Zło // Piękno // Słowo

***

Już za nami:

1. HERLING. ZŁO (2 X 2019)

KLIKNIJ i zarejestruj się

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Włodzimierz Bolecki – teoretyk i historyk literatury polskiej, krytyk literacki, edytor i autor opracowań dotyczących życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, profesor zwyczajny Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

➤ Dariusz Gawin – historyk idei, filozof i publicysta; podejmuje badania nad historią polskiej myśli politycznej i społecznej oraz związkami literatury i filozofii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

➤ Zofia Zarębianka – poetka, eseistka, profesor zwyczajny w zakresie literaturoznawstwa w Katedrze Literatury XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Komisji Historycznoliterackiej PAN, Towarzystwa Naukowego KUL oraz Polskiego Towarzystwa Etycznego.

Prozę czyta Piotr Cyrwus – aktor teatralny i filmowy, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Występował w Teatrze Polskim w Warszawie, w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, od 1992 roku gra na deskach Teatru Starego w Krakowie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Dziennik pisany pod wulkanem (reż. Andrzej Titkow).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

***

2. HERLING. PIĘKNO (9 X 2019)

KLIKNIJ i zarejestruj się

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Joanna Kilian-Michieletti – historyk sztuki, kurator i współkurator licznych wystaw, m.in. Caravaggio. Złożenie do grobu, Guercino, Brescia, kustosz malarstwa włoskiego w Zbiorach Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.

➤ Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, doktor nauk humanistycznych.

➤ Michał Mencfel – historyk sztuki, bada zjawisko kolekcjonerstwa i mecenatu artystycznego, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prozę czyta Zbigniew Zamachowski – aktor teatralny i filmowy, lektor, kompozytor muzyki do filmowych etiud, dziennikarz telewizyjnych oraz autor muzyki i tekstów piosenek. Występował w Teatrze Studio i Teatrze Narodowym w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Portret wenecki (reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Współpraca: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Partnerzy: Rzeczpospolita, Polska Agencja Prasowa, TVP Kultura, Instytut Tomistyczny

 Pasek z logosami 1

Pasek z logosami 2

 

 

 


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.