Festiwal Teologii Politycznej – Gustaw Herling-Grudziński. Zło // Piękno // Słowo

Trwa trzecia edycja Festiwalu Teologii Politycznej. Podczas kolejnych spotkań śledzimy kierunki przebiegu myśli i rozwoju twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zarejestruj się już dziś na kolejne spotkanie, które odbędzie się 16 października o godz. 19.00 w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.

Warszawski Festiwal Herlinga-Grudzińskiego to cykl trzech spotkań poświęconych myśli i twórczości znamienitego pisarza. Każde z spotkań składać się będzie z dwóch części: panelu dyskusyjnego z udziałem wybitnych znawców (literaturoznawców, historyków sztuki, filozofów, historyków idei i ludzi kultury) Herlinga-Grudzińskiego oraz pokazu filmu. Debatę urozmaici lektura prozy Herlinga-Grudzińskiego w wykonaniu znanych aktorów filmowych i teatralnych: Piotra Cyrwusa, Zbigniewa Zamachowskiego i Andrzeja Ferenca.

Debaty wraz z pokazami filmów odbywać się będą w trzy pierwsze środy października: 2 X / 9 X / 16 X w budynku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Każde ze spotkań rozpoczyna się o godz. 19.00.

Rejestracja na poszczególne spotkania jest obowiązkowa. 

3. HERLING. SŁOWO (16 X 2019)

KLIKNIJ i zarejestruj się

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Przemysław Dakowicz – poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury, adiunkt w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego.

➤ Zdzisław Kudelski – historyk literatury, edytor dzieł i korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz autor monografii poświęconych pisarzowi, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

➤ Andrzej Waśko – historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, wydawca, publicysta, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana". Doradca prezydenta RP i Członek Narodowej Rady Rozwoju.

Prozę czyta Andrzej Ferenc – aktor filmowy i teatralny, lektor, narrator, reżyser i wykładowca akademicki, grał w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, założyciel sceny w Domu Literatury w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Herling. Fiołki w Neapolu (reż. Andrzej Litwornia, Tomasz Orlicz, Marta Todorow).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Materiały promocyjne Festiwalu Teologii Politycznej – Gustaw Herling-Grudziński. Zło // Piękno // Słowo

***

Już za nami:

1. HERLING. ZŁO (2 X 2019)

KLIKNIJ i zarejestruj się

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Włodzimierz Bolecki – teoretyk i historyk literatury polskiej, krytyk literacki, edytor i autor opracowań dotyczących życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, profesor zwyczajny Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

➤ Dariusz Gawin – historyk idei, filozof i publicysta; podejmuje badania nad historią polskiej myśli politycznej i społecznej oraz związkami literatury i filozofii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

➤ Zofia Zarębianka – poetka, eseistka, profesor zwyczajny w zakresie literaturoznawstwa w Katedrze Literatury XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Komisji Historycznoliterackiej PAN, Towarzystwa Naukowego KUL oraz Polskiego Towarzystwa Etycznego.

Prozę czyta Piotr Cyrwus – aktor teatralny i filmowy, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Występował w Teatrze Polskim w Warszawie, w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, od 1992 roku gra na deskach Teatru Starego w Krakowie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Dziennik pisany pod wulkanem (reż. Andrzej Titkow).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

***

2. HERLING. PIĘKNO (9 X 2019)

KLIKNIJ i zarejestruj się

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Joanna Kilian-Michieletti – historyk sztuki, kurator i współkurator licznych wystaw, m.in. Caravaggio. Złożenie do grobu, Guercino, Brescia, kustosz malarstwa włoskiego w Zbiorach Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.

➤ Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, doktor nauk humanistycznych.

➤ Michał Mencfel – historyk sztuki, bada zjawisko kolekcjonerstwa i mecenatu artystycznego, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prozę czyta Zbigniew Zamachowski – aktor teatralny i filmowy, lektor, kompozytor muzyki do filmowych etiud, dziennikarz telewizyjnych oraz autor muzyki i tekstów piosenek. Występował w Teatrze Studio i Teatrze Narodowym w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Portret wenecki (reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Współpraca: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Partnerzy: Rzeczpospolita, Polska Agencja Prasowa, TVP Kultura, Instytut Tomistyczny

 Pasek z logosami 1

Pasek z logosami 2